MAIDRAGA

Furt oglinda

55 posts in this topic

Salutare,

Azi dimineata m-am trezit fara oglinda de la sofer.

Nu am sunat la politie, fiindca nu cred ca are rost.

Am sunat la Volvo si mi-au facut oferta de 2750 lei pentru tot, dar mi-i se pare exagerat.

Daca cumva, stiti pe cineva sau de unde pot lua la dezmembrari o oglinda, va rog sa-mi spuneti.

Am un Volvo V50 1.6, an 2007.

Calin

post-3181-0-86710700-1400766184_thumb.jp

post-3181-0-03768200-1400766186_thumb.jp

post-3181-0-00826700-1400766187_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primul pas greşit făcut este că nu ai sunat la poliţie!

Chiar dacă nu recuperezi paguba, va exista o evidenţă că au crescut furturile

de oglinzi şi astfel la un moment dat se va face ceva: fie se scot posturi noi

că nu fac faţă la volumul de muncă, fie cei care nu îşi fac treaba vor fi traşi la răspundere.

Din ciclul aşa face românul: se plânge la prieteni dar nu ar face nimic:

Gropi cât casa făcute de E-On, dar nu ar suna nimeni la poliţie sau la

siguranţa circulaţiei să se ia măsuri. Da, există acest serviciu, şi cu stupoare

chiar funcţionează.

Acum cel mai bine ar fi să anunţi la poliţie furtul şi poate ai să ajuţi cel puţin

la o atenţinare a organelor şi pe viitor poate vom fi mai puţini care să

păţească aşa ceva.

Cât despre oglinda ta, vezi aici daca mai este şi nu s-a vândut.

Edited by N3cks
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

WTF, acum iau oglinzile CU TOTUL ? La Bucuresti e mai finut, iau grile si oglinzi fara sa zgarie nimic

Imi pare rau pt intamplarea ta, te sfatuiesc si eu sa suni la Politie. Macar ca-si misca basanaurile sa ia amprente si tot e ceva.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

... tot e ceva.

Ma rog, e ceva....ca iti umple masina de praf alb....si cam atat e! :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au furat grila(cu totul) plus oglinzile! Am declarat la politie au luat amprente si mi-au spus ca e nenorocire ca s-au inmultit furturile si printre marcile vizate se afla si Volvo.

Edited by Chris
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jale...o sa ajungem sa ne trezim intr-o zi cu masinile pe sticle de lapte!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi e jale cu rotile de Logane noi, le lasa pe bidoane de 5 litri umplute cu apa, dupa ce le demonteaza le si golesc, iar asigurarile majoritatea au francize de la 100 euro in sus acopera ei. Trebuie anuntat furtul si cautate in targ la masinile de vanzare ca sigur a fost ,, pe comanda''!

Share this post


Link to post
Share on other sites

... ca sigur a fost ,, pe comanda''!

Daca au fost pe comanda, a doua zi sunt deja puse pe alta masina, ce sa mai caute in targ? ;D

Astia prima oara vand masina si iti promite si jantele in maxim o saptamana. Evident, in alt oras, ca nu sunt fraieri.

Edited by Bogdan S
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe masinile scoase la targ, la aia ma refer, vin cu lipsuri de afara, aici se ,,comanda'' lipsurile la baieti, apoi masina e boboc la targ de vanzare cu echiparea completa, schroturile mai fac schimburi de piese, crezi ca nu e posibil sa apara in alt oras sau chiar la ei pe alta masina? Cum era la moda furtul de airbag-uri .. nici acum nu is prinsi faptasii. :confused2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic orice service îți cere o dovadă de la poliție pentru a începe reparația.

Văd că ești din Cluj și atunci cu siguranță știi zona, pe Horea la stația de tramvai am găsit mașina cu oglinda de pe partea stângă distrusă, doar sticla a scăpat miraculos, și portiera zgâriată. Pentru întreaga poveste și prețuri la oglindă (rabatabilă electric + încălzire) poți citi postul meu de aici

Toate bune.

Edited by iD-entity
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MAIDRAGA,

In primul rand, bun venit pe forum,

Acum ca te-ai familiarizat cu forumul, iti recomand si

@all the others, cu tot respectul,

In afara de N3cks, sunt 9 postari off-topic.

Reamintesc eu intrebarea omului.

Daca cumva, stiti pe cineva sau de unde pot lua la dezmembrari o oglinda, va rog sa-mi spuneti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu o lamurire cu privire la neanuntarea politiei. Un prieten in Cj a trecut prin experienta similara, iar cei de la politie doar au albit masina si l-au amprentat pe proprietar. Cam atat si asa a si ramas.

Cred ca stiti toti cum e cu timpul disponibil si mai ales cu asteptatul pe la cozi, ca sa nu rezolv nimic.

Acum va povestesc unul din telefoanele mele de ieri in cautarea oglinzii.

Am inceput sa sun la dezmemebrari, impreuna cu cativa prieteni si doi am sunat la acelasi numar in B. Eu am fost neinsipirat sa spun ca mi-a fost furata oglinda. Ambele telefoane au fost in decurs de 5 min. Individul care avea diverse culori si modele pentru Volvo V50, nu mi-a mai raspuns ulterior la telefon. Probabil din cauza ca am pomenit ca mi-i s-a furat. Poate exagerez eu, dar concluzia la care am ajuns, e ca individul le "produce".

Multumesc tuturor pentru sfaturi, mai ales lui iD-entity si N3cks.

Sper doar sa gasesc intr-o suma rezonabila. Poate daca as fi avut CASCO nu era problema, dar....

Am vb cu ionutz_lup si iau de la el.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi spui si mie la ce pret si daca e cu rabatare electricca sau nu . am si eu o oglinda care imi face figuri uneori ... cu rabatarea . vroiam sa postez daca era oginda dreapta ti-o dadeam pe a mea si imi cumparam eu alta care sa se rabateze, asta in caz ca a ta nu e rabatabila electric !

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi spui si mie la ce pret si daca e cu rabatare electricca sau nu . am si eu o oglinda care imi face figuri uneori ... cu rabatarea . vroiam sa postez daca era oginda dreapta ti-o dadeam pe a mea si imi cumparam eu alta care sa se rabateze, asta in caz ca a ta nu e rabatabila electric !

Din poze se vede ca este oglinda stanga!

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi spui si mie la ce pret si daca e cu rabatare electricca sau nu . am si eu o oglinda care imi face figuri uneori ... cu rabatarea . vroiam sa postez daca era oginda dreapta ti-o dadeam pe a mea si imi cumparam eu alta care sa se rabateze, asta in caz ca a ta nu e rabatabila electric !

550 mi-a cerut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rabatabila electric?

@ paunionut am spus "daca"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inceput sa sun la dezmemebrari, impreuna cu cativa prieteni si doi am sunat la acelasi numar in B. Eu am fost neinsipirat sa spun ca mi-a fost furata oglinda. Ambele telefoane au fost in decurs de 5 min. Individul care avea diverse culori si modele pentru Volvo V50, nu mi-a mai raspuns ulterior la telefon. Probabil din cauza ca am pomenit ca mi-i s-a furat. Poate exagerez eu, dar concluzia la care am ajuns, e ca individul le "produce".

Vreau sa-mi cer scuze celui pe care l-am acuzat pe nedrept. In virtutea celor intamplate, am scris la cald, ce am simtit atunci. Nu stiu cine utilizatorul de pe forum, dar a citit mesajul initial si sigur nu i-a cazut bine.

La el am gasit oglinda model 2008.

Eu inca caut oglinda, sa se potriveasca. Acum stiu ce am nevoie, doar ca nu gasesc modelul respectiv.

Acum doar ca lamurire pentru cei ce vor sa stie:

- modelul 2005, 2006 are oglinda cu semnalizare mica si mata

- modelul 2007 (tot fara facelift) are oglinda cu semnalizare mare si clara (aproape ca 2008, dar cu capac 2006)

- modelul 2008, 2009 are oglinda cu semnalizare mare si clara (dar cu capacul cu o anumita scobitura)

Cele de la ionutz_lup nu raspund la comenzi (fiind model 2005).

Am gasit una in Germania si o voi lua la risc, dar macar seamana cu ce am eu nevoie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu mi-am gasit aceeasi oglinda cu capacul si marginea sparte, intr-o parcare. Asa ca, sunt si eu in cautarea unei oglinzi (sau macar a capacului). V-ul meu e din 2007, cu oglinda descrisa de tine la punctul 2 (cu semnalizare mare si clara si capac plin). Am incercat pe la diferite centre de dezmambrari, dar n-am gasit, Unii chir mi-au trimis, cu toate ca le-am spus clar ca daca e cu semnalizare mica, nu e cea pe care o caut...In fine...

Rugamintea mea e, daca gasesti pe undeva astfel de oglinzi, da-mi te rog un mesaj.

Multumesc anticipat.

Spor la cautat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricand le doriti noi, anuntati-ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

seamana cu ale tale

post-3294-0-75898400-1406291674_thumb.jp

post-3294-0-31138800-1406291678_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am trezit cu capacele de la jantele de aliaj lipsa( furate mai bine zis), asadar stie cineva unde gasesc sa cumpar 4 capace?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici se vorbeste de oglinzi, respectiv furturi de oglinzi.

Intreaba si tu in Bursa sau pe topice dedicate si cu siguranta vei primi raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze...Mersi pentru sfat. Oricum una peste alta le-am gasit in targ la Vitan la 20 / buc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now