59 posts in this topic

Hai sa votam ! Orice, pe oricine, sau pe nimeni !

Nu va conta prea mult, insa doar dorinta de a vota reprezinta un spirit civic.

Hai sa nu lasam doar activistii de partid sa decida ceva in tara asta.

Chiar daca anulati votul, dind un vot de blam intregii clase politice, merita sa va duceti !

E preferabil sa voteze 6.000.000 de romani si 5.000.000 sa anuleze votul, decit sa voteze doar 1.000.000 de romani !

Nu cred ca e mare lucru sa iti sacrifici citeva ore pentru a vota. Sa se vada ce vrea poporul, chiar daca poporul nu vrea pe nimeni, macar sa se vada !

Nu vor mai putea partidele sa isi aroge votul celor absenti, macar pentru faptul ca au fost prezenti ! Avem ocazia sa le spunem : duceti-va in P**a mea !

Hai sa le-o tragem acum cit mai putem !

Nu conteaza cine va cistiga, noi am spus ce-am avut de spus !

Imi cer scuze in fata celor care voteaza cu cineva anume, oricine ar fi acel cineva.

Sint apolitic, nu scriu in favoarea nimanui, nici defavoarea nimanui. Scriu din spirit civic, atit cit il am. Spiritul civic ar tebui sa fie o componenta a spiritului volvo.

Edited by iulirx
8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx ma gandeam sa nu merg la vot apoi mam hotarat sa merg si sa nu votez pe nimeni! Nu merita nici macar obiseala de a merge, dar satisfactia ca leai traso...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie mers chiar daca votam pe cineva sau anulam votul...TREBUIE MERS...daca suntem indiferenti in curand nu se va mai putea trai in tara asta.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clar trebuie mers la vot. Asa cum a spus si mr. Iulirx chiar daca nu suntem simpatizanti politici, macar putem sa le-o tragem si noi odata celor ce ne mint din 4 in 4 ani sistematic si ne iau drept fraieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar cine voteaza are dreptul sa se planga... votati, pe gratis (sau pe orez).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: Ati vrea ca votul (indiferent de natura lui) sa devina OBLIGATORIU sau nu?

Sau o alta propunere: daca nu mergeti la vot, sa platiti o amenda (sa zicem 50 lei) ... ce alegeti, amenda sau votul?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: Ati vrea ca votul (indiferent de natura lui) sa devina OBLIGATORIU sau nu?

Sau o alta propunere: daca nu mergeti la vot, sa platiti o amenda (sa zicem 50 lei) ... ce alegeti, amenda sau votul?

1. Nu as vrea sa devina obligatoriu si nu are cum sa devina obligatoriu, ca nu mai suntem pe vremea lu' Ceasca.

2. Nici una nici alta. Despre amenda am raspuns mai sus cu un rand. Nu ma poate obliga sa fac ceva ce nu vreau cu atat mai putin sa ma amendeze. Am altele mai bune de facut in viata asta iar votul nu intra la categoria "mai bun".

Share this post


Link to post
Share on other sites

As alege votul. Ar fi bine sa fie obligatoriu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Nu as vrea sa devina obligatoriu si nu are cum sa devina obligatoriu, ca nu mai suntem pe vremea lu' Ceasca.

2. Nici una nici alta. Despre amenda am raspuns mai sus cu un rand. Nu ma poate obliga sa fac ceva ce nu vreau cu atat mai putin sa ma amendeze. Am altele mai bune de facut in viata asta iar votul nu intra la categoria "mai bun".

1. In 2 tari din europa, votul inca este obligatoriu, deci nu este o lege ca nu poate devenii obligatoriu, totul depinde de curtea constitutionala!

2. ... hmmm, ma gandesc ca poate acel vot dat de tine poate intra in categoria "mai bun" ... avand o influenta pozitiva asupra vietii tale!

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot mergem la vot, si daca tot vrem sa-i pedepsim, degeaba anulam votul, ca tot astia ies (PSD, PC, PNL, PDL, PMP, sunt tot astia care se invart intre ei de prea multi ani). Pedeapsa inseamna sa-i dam jos din scaune nu sa lasam voturi anulate. Daca vreti cu adevarat sa schimbati ceva, mergeti la vot si votati cu aia de care nu a auzit nimeni. Eu asa am facut si asa voi face si la prezidentiale, voi vota pe cel mai anonim dintre toti cu cele mai mici sanse. Daca am face toti asta, in 2-3 alegeri s-ar schimba multe. Daca de fiecare data i-am penaliza, votand mereu pe altii... Si de data asta chiar am avut de unde alege...

Edited by blizzard
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se apropie alegerile... MERGEM la vot, nu? Haideti sa incercam macar sa schimbam in mai bine tara asta :D

Poate peste cativa ani ni se vor indeplini dorintele si poporul (oamenii cu minte) se va afirma si vom face tara sa arate si sa fie respectata asa cum merita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu votezi = ai votat ponta ! (pentru cei care nu se duc la vot pentru ca: 1, 2, 3 etc). Votezi = 2 tururi de scrutin (mai avem o sansa sa ne trezim )

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca ma duc sa votez, si votez Ponta ? :smile:

Cred ca faptul ca MERGEM LA VOT e important, nu optiunea electorala a fiecaruia.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare voteaza ce crede el ca e mai bine pentru el si viitorul lui :)

Cred ca am spus tot cu asta.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am spus pe cine sa votam sau pe cine sa nu votam. E doar o deductie bazata pe sondajele de opinie (nu intram in amanunte).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca in cazul in care nu ne ducem, este = ai votat cu Ponta. Tara este "rosie" de PSD. Mergeti la vot!! Daca iese Mickey mouse eu cred ca voi parasi Romania. :cursing:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice mi-as dori sa citesc aici, dar nu "votati pe X" sau "nu votati pe Y".

Nu cred ca asta era dorinta initiatorului. Pentru asta exista sute sau mii de bloguri, conturi de facebook, unele mai partizane decat celelalte.

Sa mergem, deci, la vot si sa votam fiecare cu cine doreste.

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt" spunea Cosbuc in Moartea lui Fulger...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am votat mereu si am sa votez; dar opinia mea e ca nu ne-am trezit inca;

dupa ce votam ar trebui in 6 luni sau un an sa iesim 17 milioane ai cu

drept de vot, sa dam cu ei de pamant daca sunt banditi si isi bat joc de noi ...

insa ne place sa dormim pe noi, ne-am facut datoria, am votat, "alesii" sunt

linistiti, fura cat pot, in 4 ani pentru toata viata, nu le ia nimeni averea, au

imunitate... :iconpuke:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io o votez pe Udrea. Daca ajunge in turu' 2 printr-un miracol este imboldul meu pentru a ma muta din tara, ca altfel n-am curaj. Viata e greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am o dilema

cum pe vremea impuscatului erau bani sa se construiasca orice ,iar acuma nu sunt bani pt nimic-in afara de pomenile electorale

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am o dilema

cum pe vremea impuscatului erau bani sa se construiasca orice ,iar acuma nu sunt bani pt nimic-in afara de pomenile electorale

Dar autostrada nou-nouta care tocmai iti trece aproape de casa ta, nu e constructie? Cat despre fabrici si uzine, caci banuiesc ca si la alea te referi, azi se fac de catre privati. Nu am tipat noi romanii sa-si ia statul mana de pe economie? Uite ca a si-a luat chiar ambele mâini.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.