59 posts in this topic

eu am o dilema

cum pe vremea impuscatului erau bani sa se construiasca orice

Nu erau bani, de fapt. Era valuta forte si oameni la cozi. Restul e can-can. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stateai la cozi, dar aveai bani sa cumperi. Acum gasesti orice, pe oriunde, dar cu ce sa mai cumperi? Si atunci nu erau oficial, ca se gasea orice, de la cafea si tigari, pana la electronice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai trist si grav totodata e ca exportam (atit cit putem) calitate oe bani putini si importam toate prostiile si rahaturile pe bani multi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de importuri ar trebui nuantat... nu tot ceea ce se importa este prost si scump. Sunt lucruri care merita cu prisosinta importate deoarece dealerii care comercializeaza aceleasi produse in Romania merg cu adaosuri nesimtite.

EXEMPLU: Mobila de bucatarie NOLTE , la noi o vinde KIKA si cativa distribuitori care au senzatia ca atunci cand iti arunca o oferta cu 20% discount esti obligat sa o accepti pe loc. Acceasi mobila comandata in Germania printr-un dealer am cumparat-o cu... 70 % discount! Calatoria continua!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut, eu nu stiu sa fi avut oamenii acelor vremuri electrocasnice (vezi, de exemplu, mult ravnitele televizoarele color), cafea (altceva decat robusta de 2 bani) sau chiar tigari (altceva decat petardele pututoase facute pe la Timisoara sau Sf. Gheorghe). Stii bine ca daca cineva dorea asemenea chestii, se mergea prin intermediari care aveau contact cu exteriorul.

Si nu cred ca lumea, azi, nu are bani. Cred ca nu putem afirma doar pentru ca salariul minim este cat este. Exista oameni care muncesc si au. Nu s-or fi lafaind in ei, dar au, nu dispera.

In egala masura cred cu tarie ca romanii se plang prea mult. Si suntem o natie in care prea multi cauta sa "se descurce", sa "se invarta", sa "faca sa fie bine". Si cred ca nu suntem harnici in tara noastra. Prea multi oameni care trag chiulul, care au comportamente care tin de ghiolbaneala mai degraba decat de munca, care vor salarii bune si carti de vizita lucioase dupa 3-4 ani de pseudo-harnicie, prea multi bugetari care "o ard" aiurea, prea multi pensionari, prea multe atitudini primitive si prea multa pasivitate. NU suntem un popor proactiv. Nici macar reactiv, ca daca am fi macar un popor reactiv am face ceva cand primim semnalul nevointei.

Eu sunt patriot si ma doare ca se intampla ce se intampla cu tara asta. Dar cred ca nu tara e problema, ci (prea) multi dintre mult-prea-stimabilii ei locuitori. Unii dintre ei aceiasi care, din cand in cand, ajung si pe drumul parvenitismului politic de la baza retelei pana la varf.

Eu nu deplang comunismul si ma bucur ca nu am avut ocazia sa-l traiesc prea mult. Imi pare rau ca l-au impuscat pe Ceausescu, dar nu regret ca nu a mai condus. Chiar si asta arata cat de slabi au fost unii, alegand cea mai simpla, comoda si salbatica metoda. Doar ca la noi nu se intelege democratia si principiile ei. Sau se intelege si nu se aplica.

Si atata timp cat, overall, vom continua sa fim contraproductivi si lenesi, n-o s-o ducem mai bine. N-avem cum. Nici n-ar fi logic sa fie altfel.

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amen to that, brother !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da .

Sa mergem la vot.

Unde pune fiecare stampila , e optiune personala.

Dar de votat , eu zic ca trebuie

Seara buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serge : romanii nu sunt mai lenesi ca alte popoare si nici mai prosti sau mai "ghiolbani",

dar mai naivi sunt sigur; in 89 au iesit in strada si au murit cu miile; nenorocirea e ca

acei ani de comunism au lasat urme atat de adanci ca nu sunt suficienti cei care au trecut

ca sa-si dea seama ce fel de oameni sa puna in fruntea tarii; l-am votat pe Basescu si

ne-a taiat salarii si pensii ..., cine ar fi crezut asta? eu am votat mereu de 25 ani incoace,

l-am votat pe Ratiu nu pe iliescu, acum ma duc si votez candidatul care are cele mai putine

sanse, desi cred ca ponta, derbedeul si plagiatorul, are sa castige ...; economia ar putea

sa mearga super, nemernicii care conduc tara nu vor asta; si rusii, dar si EU e multumita

sa ne mentina ca piata de desfacere, astea nu se inteleg inca ; cititi despre Albania si va veti

cruci, nici mie nu mi-a venit sa cred ca e posibil ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serge : romanii nu sunt mai lenesi ca alte popoare si nici mai prosti sau mai "ghiolbani",

dar mai naivi sunt sigur; in 89 au iesit in strada si au murit cu miile; nenorocirea e ca

acei ani de comunism au lasat urme atat de adanci ca nu sunt suficienti cei care au trecut

ca sa-si dea seama ce fel de oameni sa puna in fruntea tarii; l-am votat pe Basescu si

ne-a taiat salarii si pensii ..., cine ar fi crezut asta? eu am votat mereu de 25 ani incoace,

l-am votat pe Ratiu nu pe iliescu, acum ma duc si votez candidatul care are cele mai putine

sanse, desi cred ca ponta, derbedeul si plagiatorul, are sa castige ...; economia ar putea

sa mearga super, nemernicii care conduc tara nu vor asta; si rusii, dar si EU e multumita

sa ne mentina ca piata de desfacere, astea nu se inteleg inca ; cititi despre Albania si va veti

cruci, nici mie nu mi-a venit sa cred ca e posibil ...

Popey, in general romanii sunt mai inteligenti decat altii si nu pot spune ca sunt lenesi, sunt PUTUROSI. Eu ma uit la multi cunoscuti de-ai mei, care imi cer imprumut 50 de lei sa faca un gratar in weekend si sa bea o bere, weekend in care eu muncesc de dimineata pana seara de multe ori, pentru un ban in plus. Practic eu castig cu 50-100% mai mult decat unii colegi de-ai mei, insa nu-mi permit sa fac gratare si bere in fiecare weekend, insa ei "DA". Chiar i-am intrebat pe unii dintre ei, de ce nu fac si altceva in timpul liber si gasesc scuze peste scuze. Vezi tu, de asta zic ca sunt puturosi, ca e mai bine la bere decat la munca. Eu, duminica, de Sf Dumitru am muncit de la 10:00 pana la 16:00, singur fara nici un ajutor, iar prietenii mei ma sunau sa ma duc la gratar si bere, dar din pacate eu am alte prioritati

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

paunionut :

te contrazic - 3 mil. sunt in alte tari, 4-5 mil. lucreaza la firme in tara,

acestia nu pot fi puturosi chiar daca ar dori, mai sunt si la stat care

muncesc, deci romanii nu sunt asa cum scrii; puturosenia e un efect

al mizeriei impusa de cei care conduc tara, de lipsa perspectivei economice

ca si de lehamitea intretinuta de partide ...;

Serge : pensionari sunt atati cat trebuie sa fie, ce ai vrea, sa fie lasati

sa moara? eu am lucrat pana la 69 ani, multi sunt intretinuti de cei plecati

din tara sau de copii lor de aici, iar pensiile sunt de doi bani, fondul a fost jefuit

de comunistii care si acum sunt la putere, altfel nu se punea problema sa fie

platite de la buget ... sa stam stramb dar sa judecam drept ! daca romanii sunt mai

inteligenti ca altii ar face bine sa-si puna acea inteligenta la treaba ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem o natie de plangaciosi, de bocitori fara mort, de parveniti, de pomanagii si de smecherasi ordinari. Cine tipa mai tare, e ascultat; cine fura, e respectat; cine sufera, cui dracu' ii pasa ?! Aia muncitori tin in spate o gasca de trantori si de alte tipuri de incompetenti. Legea e aplicabila diferential, alegem si sustinem aceeasi clica politica de 25 de ani, ei se rotesc la conducere, noi ne-o rotim singuri la ghisee... Hai Romania si hai si la vot, caci romanul e frate cu banca si rata !

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

caci romanul e frate cu banca si rata !

Mamaaaaaaaaa cum ai nimerit-o pe asta.......Vorba aia, romanu' fara rate, nu este roman adevarat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bancile conduc lumea, rate au toti, americani, englezi, japonezi, francezi ... ,

nu e inventie romaneasca; adevarul e ca am avut 4,5 mil. membri pcr, cel mai

mare partid comunist dupa cel chinez ; Iulian, daca te duci in alte tari, o sa-i

auzi pe toti ca se vaita cat de greu o duc, niciunii nu sunt multumiti ...;

plangaciosi, pomanagii, bocitori - ma faci sa rad de dimineata ... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ajuns la concluzia ca romanii nu o duc prost pentru ca sint saraci, ci pentru ca sint milioane de prosti pur si simplu. Sint doar 2 exemple:

1) O multime de romani din provincie voteaza cu partidul care le da o galeata, un kil de malai sau de ulei. Care se termina/le ajung o saptamina.

2) O alta multime de romani nu voteaza pentru ca nu au chef/nu le pasa/nu au cu cine/etc. si atunci cei de mai sus aleg in locul lor.

Din punctul meu de vedere, prostia e similara in cele 2 cazuri. Si sa nu ma luati ca primii voteaza asa pentru ca sint saraci. Oricit de sarac ai fi tot iti ramine un gram de demnitate.

Nu mai intreb cum a reusit becali sa ne reprezinte in parlamentul european...vai mama ei de tara pentru care au murit atitia strabuni...

Apoi, cum draq de se uita atita amar de oameni ca prostii cu gura cascata si aproba ca oile din turma tot ce varsa postul ala - latrina 3 ??!? Ah, iar prostia mai sus amintita...

Si peste toate, troneaza peste aceasta tara o atitudine de balega, de leguma ! Toate faradelegile sint citite pe net sau auzite la stiri, peste tot se arunca mizerii in jurul si in capul nostru si noi ne prefacem ca nu putem face nimic, inchidem ochii dar facem cozi imediat dupa revelion la ghisee sa platim taxe si impozite...Opinia publica (sau oprobiul public) NU EXISTA, avocatul poporului e un kkt, soferii nu sint in stare sa boicoteze concret prin mari miscari de strada/blocaje/etc pretul carburantului (cu accizele mamii lor) care e bataie de joc (de sosele nu mai spun nimic), nu se face NIMIC care sa-i puna pe ganduri serios pe "alesi" ca gata frate, nu se mai poate, pur si simplu ! Ne rugam si tinem post/ridicam biserici/cumparam calendare "crestine"/ne bucuram ca oile ca avem religie in scoli bagata pe gat copiilor nostri/si toti ridicam din umeri sau, cel mai mult, postam ceva pentru eternitate pe...net.

Inainte se mai dadea foc la un conac, mai iesea lumea cu o furca in mina si da! erau aia multi si prosti care nu mai suportau ! Acum fac 6-7 copii in mizeriile alea de sate si-si ingroapa viata in bautura, batai, violuri...dar voteaza acelasi tip de om/primar/etc. care le da o punga de plastic, un pix, un kkt...

Nu vreau sa ma iau si de pensionari spunand ca in tara asta tot ce ei voteaza iese castigator la vot...nu le-a trecut nostalgia comunismului inca. De-aia se impart inca pliante prin posta romana (HUOOO! ca nu mai da odata faliment !) cum ca un candidat le va taia din pensii iar altul nu - e o masa de oameni manipulabila care se uita la tembelizor si iau de bune toate rahaturile si mai ales, sint votanti buni ce pot inclina usor balanta in favoarea celui care ii minte mai frumos...

Asta este, dragii mei. Traim intr-o tara unde oile (crestine, da, da dar proaste) si mortii(da!) voteaza iar restul, cu o bruma de IQ le e lehamite sa faca ceva ca oricum nu au ce.

Acelasi Matrixxx, cu bune si rele.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex ,hai sa nu ne mai uitam in ograda altora, caci nu prea e relevant. Romanica e prea unica, parca, daca ma intelegeti...Rad si curcile de noi la cat de batuti in cap suntem. Si cat de lasi. Si umili... Un exemplu minuscul ar fi ca, pana si la adunari de asociatie, e unul cu gura mare si turma se ia dupa el. Bine ca e Volvo :) ! Sa votam...mai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

romanii nu sunt mai lenesi ca alte popoare si nici mai prosti sau mai "ghiolbani",

Imi permit sa te contrazic. Ma gandesc la Finlanda, Danemarca, Suedia, Norvegia, Olanda, Belgia... Si uite cum, brusc, sunt mai lenesi si mai ghiolbani. REPET: nu generalizez. Nu spun ca 50%+1 sunt asa. Dar cu siguranta e o variabila mult prea larg raspandita. In fond, de ce, ma rog, sa nu ne comparam cu astia? De ce sa ne tot comparam cu bosniacii, bulgarii si albanezii?

acei ani de comunism au lasat urme atat de adanci ca nu sunt suficienti cei care au trecut ca sa-si dea seama ce fel de oameni sa puna in fruntea tarii;

Asta a incetat sa mai fie un argument, dupa parerea mea. Poate 10 ani ar fi fost suficienti ca sa ne dezmeticim. N-am facut-o si decat precum e ursul dupa hibernare, adica pe 3/4 adormit/beat de cap. Din nou vin cu niste exemple: Polonia, Croatia, Cehia, Slovacia, Slovenia, Germania? Astia nu aveau toti obrazul intors catre Est? Unde sunt azi? La munca si la autodepasire! Noi unde suntem? La gratare, la spart seminte si la endless lamentat. Unii, putini, prea putini, constiinciosi care sunt pe la munca.

l-am votat pe Basescu si ne-a taiat salarii si pensii ...,

Din pacate nu pot fi de acord si fac si mentiunea ca nu sunt simpatizant al niciunui partid politic postdecembrist. Presedintele Romaniei (institutia, nu persoana) nu are atributii administrativ-executive. Da, Boc le-o fi "taiat" (de fapt, n-a fost o taiere ci alte masuri fiscale), dar nu Basescu. Aaa, ca au cooperat: sunt de acord. Dar oare de ce? Nu cumva ca sa evitam situatii de inflatie colosala si o stare de stat prefalimentar?

si rusii, dar si EU e multumita sa ne mentina ca piata de desfacere

Ce desfacem asa de mult de la rusi in zilele noastre? Vai de mama lor cu exporturile lor catre Romania...

Cu UE sunt de acord fata de observatia ta. Pe de alta parte, daca ne duce capu', putem si noi sa folosim la fel piata UE. Unii o folosesc, da' mai e loc. Apropo de asta, inca o speculatie fac: de ce "ne da" U.E. bani si nu-i vrem? Si de ce, atunci cand i-am vrea, complicam procedurile in asa fel incat "ne moare la intrare"? Si de ce multi, dupa ce-i iau, justifica din pix activitati pe care le-au facut de dragul cumpararii unei masini, a unei cladiri, a unor echipamente IT? Nu tot parvenitism e asta? Nu tot o forma de ghiolbaneala si descurcareala? Nu-i tot o lene cronica de a munci PE BUNE? Ba da.

De acord, avem o clasa politica de toata jena. Dar intr-o democratie nu e permis sa-i atribuim ei toata vina. Ii putem sanctiona sau ii putem (re)valida prin vot. Cata vreme votam prost, prost traim.

E nevoie de initiativa si rabdare. Noi parem doar s-o avem pe cea de-a doua, ca-i mai comod. "Pute, pute, da-i caldut!" Si ne plangem cu tarie de aschiile altora, da' nu vedem buşteanu' din ochii nostri! Iar Matrixxx si Iulian Razvan, de mai devreme, au punctat foarte bine.

Edited by serge
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar FMI-ul a spus ca taierea salariilor si a pensiilor n-a fost de

niciun folos; in orice caz acele masuri nu ar fi fost luate de psd, nu

il simpatizez de loc, dar nu ar fi lovit in oameni, vicleni desigur; NU

SUNTEM LENESI sau prosti, chiar tu ai scris ca suntem inteligenti ...

am schimbat in cei 25 ani de trei ori presedintii si guvernarea, dar

fara folos, ai uitat? luam gaz de la rusi? si fii sigur ca si altele ...de

ce sunt tinute preturie la carburanti atat de sus? ca sa ne aliniem

la UE? nici vorba, FMI-ul, Banca Mondiala si UE-ul ne vor saraci si

nemernicii corupti sunt de acord, e usor sa manipulezi o populatie

saracita de cand lumea; romanii nu au trait niciodata, in toata istoria

lor, mai bine ca altii ...; si, da, e nevoie de mai multe generatii pentru

a scapa de mentalitatile invechite; coruptie exista peste tot dar la

noi e cu adevarat monstruoasa ...tarile pomenite au sute de ani de

democratie si educatie, nu ne putem compara ...; practic Romania nu

a fost libera decat dupa 89, in secolul trecut nici vorba, nu avem o

clasa politica, ci doar niste parveniti pusi pe capatuiala ...

eu inchei si va doresc succes la vot, toate cele bune!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi nu am fost niciodata adeptul discutiilor lungi, citind opiniile colegilor vis-a-vis de subiect, ma determina sa-mi scriu si eu of-ul.

Ultima data am fost la vot in 1997, alegand din mai multe rele pe cea mai mica, respectiv Emil Constantinescu. Ulterior, am spus pas la fiecare campanie. Ca am facut rau sau bine, doar eu o pot concluziona. De ce spun asta ?

- In ultimii 15 ani m-am lovit de atata nesimtire fata de orice sistem de valori ce mai bajbaie in tara asta, incat imi permit sa-mi fie scarba. Nu de tara mea ci de oamenii ce traiesc in ea. Poate o sa va intrebati de ce ? Pentru ca atata vreme cat majoritatea bipezilor din tara asta frumoasa continuam sa avem atitudinea de lipitoare oportunista, nu vom schimba nimic - indiferent ca mergem sau nu la vot,

Ii dau dreptate colegului Serge : "Suntem o natie in care prea multi cauta sa "se descurce", sa "se invarta", sa "faca sa fie bine", in detrimentul intregului ansamblu, ansamblu ce pe harta seamana cu un peste.

Iar cata vreme continuati sa va referiti la "ei" si nu la "noi" - nu vom schimba nimic, pentru ca schimbarea trebuie sa inceapa de sub calota craniana a fiecarui individ ce poarta tricolorul pe actele de identitate.

EI sunt de fapt NOI si, din pacate, pisica moarta e tot in curtea comuna.

Ar fi cazul sa o ingropam daca intr-adevar dorim asta.

O seara faina la toata lumea si

- Fiat justitia, et pereat mundus !

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni bunim cand va citesc nu mai stiu ce sa zic...

"pentru ca schimbarea trebuie sa inceapa de sub calota craniana a fiecarui individ"

AdiP - la tine a inceput schimbarea de sub calota ? Ce faci pe 2 noiembrie - ca sa-ti spun daca putem vedea ceva schimbat, cit de mic fata de 1997 ?!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chiar FMI-ul a spus ca taierea salariilor si a pensiilor n-a fost de

niciun folos; in orice caz acele masuri nu ar fi fost luate de psd, nu

il simpatizez de loc, dar nu ar fi lovit in oameni, vicleni desigur; NU

SUNTEM LENESI sau prosti, chiar tu ai scris ca suntem inteligenti ...

am schimbat in cei 25 ani de trei ori presedintii si guvernarea, dar

fara folos, ai uitat? luam gaz de la rusi? si fii sigur ca si altele ...de

ce sunt tinute preturie la carburanti atat de sus? ca sa ne aliniem

la UE? nici vorba, FMI-ul, Banca Mondiala si UE-ul ne vor saraci si

nemernicii corupti sunt de acord, e usor sa manipulezi o populatie

saracita de cand lumea; romanii nu au trait niciodata, in toata istoria

lor, mai bine ca altii ...; si, da, e nevoie de mai multe generatii pentru

a scapa de mentalitatile invechite; coruptie exista peste tot dar la

noi e cu adevarat monstruoasa ...tarile pomenite au sute de ani de

democratie si educatie, nu ne putem compara ...; practic Romania nu

a fost libera decat dupa 89, in secolul trecut nici vorba, nu avem o

clasa politica, ci doar niste parveniti pusi pe capatuiala ...

eu inchei si va doresc succes la vot, toate cele bune!

1. Bineinteles ca PSD n-ar fi taiat salarii sau pensii. Pai cum s-o faca, fiind TOTAL impotriva doctrinei si/sau orientarii lor? Ei fac altceva: ei DAU in plus la pensii si salarii, cu pretul unor chestii mai... putin importante, ma scuzi: investitii, mediu de afaceri, cercetare, sanatate, educatie.

2. Daca luam gaz de la rusi (FOARTE PUTIN e gazul ala, nota bene) nu inseamna ca importam "multe altele" absolut deloc. Tin sa te anunt ca Romania importa doar 25% gaz de pe filiera rusa, restul il PRODUCE! Mai mult, din 2013, Romania a mai reusit chiar sa exporte putintel gaz. Practic, intr-o zona geografica in care dependenta de Rusia e imensa, Romania le-a dat putin peste nas... 'Geaba tot reduc ei presiunea si alte cele... Astea-s manopere ce poarta inca pecetea Hruschev si care pe mine si pe multi altii ne lasa reci.

3. Cum adica tarile enumerate de mine au sute de ani de democratie? Presupun ca nu te referi la cele ex-comuniste. :D Si daca da, afla ca pentru vreo 3 luni de zile, in 1918, Finlanda a avut la putere o increngatura de socialisti. Aa, ca s-au desteptat mai repede si au schimbat un ASEMENEA regim dupa 3 luni... Asta e meritul lot. De-asta le merge bine, pentru ca POT.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna asta cu doctrina lu' pesede, era sa zic peste ... :laughing7:

25% e atat de putin incat nici nu e nevoie, putem renunta ... :confused1:

3 luni? cat de mult i-a afectat pe finlandezi, saracii de iei ... :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx-ule

:thumright:

Inainte de a raspunde intrebarii tale, vin cu o completare.

S-a ajuns in tara mea la o situatie hilara si rusinoasa deopotriva, in care oameni din clasa politica sunt cercetati penal pentru varii capete de acuzare, oameni aflati atat de sus (politic vorbind) incat rusinea faptelor lor ar trebui sa ne fie direct proportionala. Insa nu prea e ! Iar asta-mi creaza acea stare de care aminteam in celalalt post.

Ceea ce am constatat din presa ultimelor 15 zile ma duce cu gandul la ”Noaptea cutitelor lungi” din 30 iunie 1934. Diferenta e ca in prezent epurarea a trebuit sa inceapa cu rudele presedintelui si trece prin ograda deputatilor si a altor alesi de poporeni ; multi din ei voteaza doar in raport de culoarea pungii de plastic si de continutul ei.

Iar in conditiile unei democratii salutare, aceasta situatie e cel putin rusinoasa pentru intreaga tara. Insa din nou o spun : nu e !

Daca te intrebi cumva de nu-s vre-un extremist, crede-ma – nu sunt ! Poate filogerman, insa asta e alta treaba si n-are, evident, legatura cu acest topic.

Revenind la intrebarea ta. Da, de data asta o sa merg la vot, in primul rand pentru a ma simti mai impacat cu mine insumi si pentru a evita o noua discutie cu propria-mi consoarta in raport cu letargia de care am dat dovada in ultimii 15 ani.

Schimbarea de sub calota mea s-a cam produs, ramane sa vad rezultatul in urmatorii 4 sau 5 ani.

;)

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.