MMihai

Lampa numar C30 facelift

26 posts in this topic

Buna seara,

Astazi, in incercarea de a-mi inlocui becurile de la numar (se arsese unul asa ca am decis sa 'leduiesc' locul) am reusit cumva sa dau jos unul dintre contacte (scuzati calitatea pozei) pe care n-am reusit sa-l indes la loc. Exista vreo 'schema' a lacasului? A mai facut cineva boacana asta? Mentionez ca a iesit cu tot cu bec (si nu era in tensiune, pur si simplu a cazut imediat dupa ce am scos becul).

LE: asta e 'piesa' la care ma refer, in caz ca n-am fost suficient de coerent.

Edited by ###

Share this post


Link to post
Share on other sites
Buna seara,

Astazi, in incercarea de a-mi inlocui becurile de la numar (se arsese unul asa ca am decis sa 'leduiesc' locul) am reusit cumva sa dau jos unul dintre contacte (scuzati calitatea pozei) pe care n-am reusit sa-l indes la loc. Exista vreo 'schema' a lacasului? A mai facut cineva boacana asta? Mentionez ca a iesit cu tot cu bec (si nu era in tensiune, pur si simplu a cazut imediat dupa ce am scos becul).

LE: asta e 'piesa' la care ma refer, in caz ca n-am fost suficient de coerent.

Am patit si eu la fel. In momentul de fata nu am lumina la numere pe spate. Am scos becul ai mi-a cazut acea lama contact. Faza e ca m am chinuit sa o pun la loc si am rupt acea lama pana la urma. Acum trebuie sa iau lampa spate nr dar faza e ca esti nevoit sa dai toata bara spate jos sa schimbi acea lampa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu suna prea bine. Eu am reusit sa raman fara lama de contact doar la lampa din partea stanga, in dreapta a mers totul ok (ergo nu s-a dezasamblat masina).

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la mine e ars unu din ele da' nu m-am obosit sa imi bag nasul atata timp cat unul merge. Ba mai mult, il vad ca pe un avantaj fiind cel din dreapta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tranceenergy, daca vrei sa fie avantaj de tot, se pune un mic intrerupator in bord pe circuitul de la luminile de nr. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@trancenergy sunt usor de schimbat becurile (din experienta cu lampa de pe partea dreapta :D), totul e sa ai 'norocul' sa nu-ti pice lama de contact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zi-mi te rog tipul de bec care trebuie. (nu pun led ca nu sunt fan)

Share this post


Link to post
Share on other sites

c5w de 37/39mm, nu sunt sigur cand vine vorba de dimensiune. O sa masor maine becurile pe care le-am dat jos si-ti spun exact. Ledurile mele sunt de 36/37 si nu 'pica'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi, am sa fac si eu operatiunea asta candva si e bine de stiut :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa mai postez. Am masurat becul pe care l-am dat jos, probabil este cel original. Are 36.2mm deci se incadreaza in 36/37.

Also, @trancenergy, C30-ul tau e gri si are numarul 'B XX YEW'? Am impresia ca ne-am intersectat acum cateva zile prin zona Eroilor.

Edited by ###

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa mai postez. Am masurat becul pe care l-am dat jos, probabil este cel original. Are 36.2mm deci se incadreaza in 36/37.

Also, @trancenergy, C30-ul tau e gri si are numarul 'B XX YEW'? Am impresia ca ne-am intersectat acum cateva zile prin zona Eroilor.

da, nevermind, le-am schimbat pe ambele ca sucombase si cel din stanga.. Deci tu erai, te-am remarcat, fix miercurea trecut(acum o sapt), nu eram sigur daca esti tu, acum da :)

Frumoasa masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Si a ta e frumoasa, e foarte de efect vopseaua.. grena? Nu mi-am dat seama ce culoare era, dar cred ca-i ceva din zona aia :smile:)

A fost ciudata 'intalnirea'. Mi-am dat seama c-am oprit la trecerea de pietoni doar ca sa ma intorc si sa ma holbez dupa masina ta.

Edited by ###

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha! am vazut ca te uitai atent, sunt mai rare si ne cam holbam cand ne vedem prin trafic unii pe altii :). Java brown se cheama culoarea . E un soi de maro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai reusit sa desfaci fara sa strici suruburile ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai reusit sa desfaci fara sa strici suruburile ?

contra unei sume "modice" s-a rezolvat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-am lovit de niste probleme cu suruburile la lampa de pe stanga (aia care oricum s-a bulit). Sunt de unica folosinta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt deloc de unica folosinta, conteaza cine umbla la ele, cum strange suruburile .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut76 - colegu', eu am schimbat lampa buclucasa. Examinand mai atent am inteles ce 's-a stricat', a crapat 'punctul' de plastic ce tinea lama.

Lampa se da jos usor cu Bone Tool (Volvo Special Tool :D) iar de acolo banuiesc ca nu e problema.

Atentie totusi la o chestie, ciudata: lampa noua (acelasi cod cu cea veche am impresia) are alt unghi la 'geam'. Se potriveste in socket fara probleme iar lumina bate corect pe numar.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lampile de numar de la v50, s40 se potrivesc pe c30?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai933 am ajuns aici, iti multumesc, acum ce fac? :))) 

chiar trebuie sa dau bara jos ca sa pot scoate soclul becurilor? piesa metalica nu o pot lipi inapoi cu un glue ceva? ma duc acum la auchan sa caut becurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lampa se poate scoate cu bone tool (dar trebuie sa-ti asumi ca s-ar putea sa ciupesti vopseaua daca o faci singur sau daca ai putin ghinion). Se introduce prin laterala lampei (adica prin stanga sau prin dreapta) pe unde se 'apasa' clipsul ca sa poata fi scoasa.

Nu merita sa incerci s-o peticesti, e prea delicata operatiunea de scos/bagat/frecat ca sa fie rentabil.

Din cate-mi aduc aminte a costat in jur de 70 de lei (acum vad ca e $15 pe skandix, era putin mai scumpa atunci) deci nu-i un capat de lume (si vine cu bec).

Share this post


Link to post
Share on other sites

am primit oferta pentru schimbarea lampllor la Volvo: 200lei TVA inclus. Nu am gasit lampi LED, voi de unde ati cumparat? se potrivesc de la alte modele?

Edited by alexmitzu

Share this post


Link to post
Share on other sites

60 lei costa o lampa noua .

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, alexmitzu said:

am primit oferta pentru schimbarea lampllor la Volvo: 200lei TVA inclus. Nu am gasit lampi LED, voi de unde ati cumparat? se potrivesc de la alte modele?

Lampile LED vin de pe aliexpress. Volvo nu face asa ceva.
Ce poti face, in schimb, este sa pui becuri cu leduri in locul celor 'halogen' care vin by default in ele. N-ai nicio problema atat timp cat becul este unul decent si are un radiator generos. Dimensiunea e scrisa mai sus, 36/37mm parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu găsești pe China lampa cu totul, numai partea alba dar nu acolo este problema de cele mai multe ori . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now