casmin

zgomot ciudat la motor in timpul acceleratiei

9 posts in this topic

salutare,

azi dimineata in timp ce ma duceam la munca am auzit un zgomot, mai bine zis un fasait, in timp ce acceleram (mai exact, zgomotul este foarte asemator cu cel produs de aspirator cand incerci sa blochezi gura furtului de aspiratie cu mana). zgomotul era mai puternic cand apasam mai brusc pe acceleratie, apoi daca mentineam viteza zgomotul disparea. puterea motorului nu mai era aceeasi, dar nu aveam niciun bec aprins in bord. am fost cu ea la mecanic azi dupa-amiaza si mi-a spus ca este spart/crapat furtunul de recirculare gaze arse.

am facut comanda de acest furtun si sper sa fie numai asta si nu mai gaseasca altceva defect cand il inlocuieste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit-o si eu. La mine a fost spart furtunul dintre turbina si intercooler.A cedat la o accelerare mai brusca si vanjoasa. >:( S-a rezolvat prin schimbare. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta a crezut si mecanicul cand a auzit cum face, dar dupa ce a studiat problema mai amanuntit a descoperit ca e alt furtun.....sper sa fi vazut bine, ca nu prea am chef sa astept inca o saptamana dupa celalalt furtun.....ideea e ca eu am cam acelasi stil de mers cu accelerari bruste si vanjoase si in urma unei astfeli de accelerari s-a intamplat defectiunea.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

A avut si V-ul meu un suierat suparator. UZura fuliei de la alternator se facea auzita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut .... si fulie de unde ai luat ? cam cat mai e ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djclaudiu  Eu am schimbat anul trecut distributia si evident cureaua de accesorii. Cu aceasta ocazie am schimbat si fulia de la alternator...preventiv  ;D  ;D ;D

Am luat toate piesele de la REMCO (Buc.)  Nu-l cunosteam pe ALEX atunci... ;)

Fulia m-a costat fix 200RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc ..... bine ca ai schimbat-o, a mea rontaie , am gasit-o ....si comandat-o cu 175 roni !  merci pt promptitudine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem ... mi-au adus tampitii altceva ..poti sa imi dai un cod de fulie ? si sa imi zici cum contactez REMCO ....sau de unde ai cumparat-o ? merci !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now