Sign in to follow this  
Followers 0
h2oteanu

GPL Volvo S80

6 posts in this topic

Salut,

Acum o luna cand am completat formularul de creare utilizator volvo forum voiam sa intreb daca mai este cineva care a montat GPL pe un S80 2.9 automatic. Am achizitionat recent aceasta masina si am ramas impresionat de setea cu care consuma un rezervor de 80 de litri. Sofez aproximativ 3000 Km / luna, 2/3 din drumurile pe care le fac sunt extraurbane, iar restul de 1/3 sunt prin oras. Consumul mediu mixt calculat pe parcursul unei luni cu aceasta masina este de 13 litri / 100 Km.

Am citit postarile privind GPL de pe acest forum si am vazut ca parerile sunt destul de impartite, insa am decis sa pun o instalatie GPL. Am ales o instalatie Tomasetto STAG 300 cu un rezervor de 100 litri pe care il pot alimenta cu maxim 80 litri. Nu am reusit sa fac suficiente drumuri ca sa-mi dau seama care este consumul mediu, dar pot sa spun ca pana la 140 Km / h masina accelereaza la fel de repede. Daca apas pedala la maxim la 140 Km, nu mai zvacneste ca atunci cand este pe benzina. Ma rog, acest lucru nu conteaza prea mult ca nici nu prea am unde sa merg cu viteze superioare.

Cum abea acum cateva zile mi s-a aprobat profiul de utilizator, va intreb ce nu am reusit sa intreb inainte sa-mi montez GPL. Si-a montat cineva GPL pe un S80 2.9 automatic? La ce consum a ajuns?

Multumesc

Edited by h2oteanu

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca si a mea va consuma 20 litri / 100 km... si eu voi fi multumit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am parcurs peste 10.000 Km de cand am pus GPL si consumul este e 14 l / 100 km in conditiile in care 2/3 sunt extraburban. Ma declar multumit! :))

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Cat a costat totul ? ( instalatie, manopera... )

Salut,

Am platit 5000 lei la AGROM pentru STAG 300 cu rezervor de 100 litri (a incaput la fix :D)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0