LGLro

S40 din 1996 interfata diagnoza

72 posts in this topic

Imi pare rau pentru tine ca am avut dreptate...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"am fost la mecanic si mia zis sa ii schimb motorul, ca ma costa mai putin decat sa incep sa schimb toate piesele care pot cauza probelmele care le am"

Este prima data cand aud asa ceva! Eu iti recomand sa schimbi mecanicul... :evil6:

Un mecanic sincer care a dat verdictul corect, dupa cum se pare e variata cea mai buna chiar daca aici pe forum a fost luata in ras iar dupa 3 pagini citite nu am gasit ce compresie are motorul desi asta trebuia facut de prima data, trebuia luata compresia .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mecanic sincer care a dat verdictul corect, dupa cum se pare e variata cea mai buna chiar daca aici pe forum a fost luata in ras iar dupa 3 pagini citite nu am gasit ce compresie are motorul desi asta trebuia facut de prima data, trebuia luata compresia .

Da si eu ziceam ca e nebun mecanicul. Sa vad acum ce compresie are pistonul ala topit :D ? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 (Z E R O ) .

Motor gasesti la Cipilika, spor la montat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 (Z E R O ) .

Motor gasesti la Cipilika, spor la montat .

Am facut rost de motor si voi revenii cu poze din timpul schimbarii. :hello2:

Edited by LGLro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari am revenit cu niste poze din timpul demontarii vechiului motor. Priviti aici: http://lgl.ro/volvos40/s40oldengine/

Si frumuseatea cea mai mare: 20140822_171301.jpg

O supapa lipsea complet iar chiuloasa era praf facuta. O sa revin cu poze si cu chiuloasa si noul motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari din nou. Gata cu montatul noului motor. Uite asa arata procesul de montare a motorului : http://lgl.ro/volvos...e/s40newengine/

Inca nu am terminat. Voi revenii probabil si cu un filmulet cu el in functiune.

20140823_123711.jpg

Si sa vedem daca s-au remediat problemele cu relantiul si turatia.

Baieti aveti atentie ce bujii cumparati ca s-ar putea sa va treziti ca mine cu motorul stricat.

Din cauza bujiilor noi cumparate, de proasta calitate : 20140813_221900.jpg , in urma unui proces de amestec gaz + aer + benzina s-a topit bujiia pur si simplu iar metalul topit a intrat si a blocat o supapa care s-a rupt si mia facut praf chiuloasa iar in urma compresiei a trecut supapa prin piston 20140822_193448.jpg

Edited by LGLro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti s-a mai spus odata ca nu bujiile au fost problema la tine! In alta ordine de idei, nu supapa a spart pistonul si a trecut prin el, ci pistonul s-a topit din cauza temperaturii si a amestecului, iar supapa o fi cazut prin gaura rezultata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti s-a mai spus odata ca nu bujiile au fost problema la tine! In alta ordine de idei, nu supapa a spart pistonul si a trecut prin el, ci pistonul s-a topit din cauza temperaturii si a amestecului, iar supapa o fi cazut prin gaura rezultata!

Ba tind sa te contrazic, pana sa schimb bujiile nu s-a mai topit nimica si alte schimbari nu s-au facut la motor nici inainte si nici dupa schimbarea bujiilor. Daca nu era bujia s-ar fi topit si cea veche nu? Dar din cauza materialului folosit la bujia cea noua acesta s-a topit si si-a facut de cap in camera de ardere. ;):glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

My friend, ti-am mai zis eu odata, cu alta ocazie, ca esti in urma rau cu mecanica, dar nu m-ai crezut... a fost o simpla coincidenta faptul ca ai schimbat tu bujiile, da-le dracu de bujii ca nu sunt de carton. Motorul era praf si pulbere, a ajuns ulei in camera de ardere si asta este rezultatul, sau s-a blocat vre-un injector pe deschis si mai departe vezi ce s-a intamplat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba tind sa te contrazic, pana sa schimb bujiile nu s-a mai topit nimica si alte schimbari nu s-au facut la motor nici inainte si nici dupa schimbarea bujiilor. Daca nu era bujia s-ar fi topit si cea veche nu? Dar din cauza materialului folosit la bujia cea noua acesta s-a topit si si-a facut de cap in camera de ardere. ;):glasses9:

te salut .cine ti-a montat motorul la loc ti-a montat/reglat si instalatia gpl?am si eu probleme asemanatoare putem sa ne intilnim sa vb/vedem masina?ca la mine nu vrea nimeni sa se bage.macar sunt corecti si nu se baga....astept un semn....0723492226.mihai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici mecanicul cu care am montat motorul nu s-a bagat la instalatia gpl.

te salut .cine ti-a montat motorul la loc ti-a montat/reglat si instalatia gpl?am si eu probleme asemanatoare putem sa ne intilnim sa vb/vedem masina?ca la mine nu vrea nimeni sa se bage.macar sunt corecti si nu se baga....astept un semn....0723492226.mihai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici mecanicul cu care am montat motorul nu s-a bagat la instalatia gpl.

ok si cine ti-a montat gpl la loc a si reglato?era instalatia din fabrica ori era din comert de la noi?unde ai facut transplantu asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reciteste dar eu asa am inteles ca e de fabrica instalatia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok si cine ti-a montat gpl la loc a si reglato?era instalatia din fabrica ori era din comert de la noi?unde ai facut transplantu asta?

Reciteste dar eu asa am inteles ca e de fabrica instalatia :smile:

Eu asa am luat-o cu GPL pe ea, nu am omologare nu am nimica, nu a fost reglat nimic, cum era inainte asa e si acum ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa am luat-o cu GPL pe ea, nu am omologare nu am nimica, nu a fost reglat nimic, cum era inainte asa e si acum ...

ok poate nu am inteles bine tu ai zis ca ai schimbat motorul!deci sa integ ca ai pastrat galeria de la cel vechi(pe care sunt montate injectoarele gpl)dar cine ti-a demontat/montat motoru?asta ma intereseaza pt din moment ce sa bagat la asa ceva inseamna ca are ceva cunostinte in domeniu.nu pot sa cred ca doar a demontat motorul vechi la pus pe ala ''nou'' si gata a luato la prima cheie fara sa faca nici un reglaj ceva la motor sau la instalatia de gpl....ma intereseaza cine ti-a facut transplantu de motor...dc poti sa ma ajuti cu asta nu mai comentez nimic eventual dc poti face tu prezentarile ar fi mai ideal.ms mult astept un semn!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok poate nu am inteles bine tu ai zis ca ai schimbat motorul!deci sa integ ca ai pastrat galeria de la cel vechi(pe care sunt montate injectoarele gpl)dar cine ti-a demontat/montat motoru?asta ma intereseaza pt din moment ce sa bagat la asa ceva inseamna ca are ceva cunostinte in domeniu.nu pot sa cred ca doar a demontat motorul vechi la pus pe ala ''nou'' si gata a luato la prima cheie fara sa faca nici un reglaj ceva la motor sau la instalatia de gpl....ma intereseaza cine ti-a facut transplantu de motor...dc poti sa ma ajuti cu asta nu mai comentez nimic eventual dc poti face tu prezentarile ar fi mai ideal.ms mult astept un semn!

Motorul l-am montat in fata blocului eu cu ajutorul unui mecanic auto priceput. Daca te intereseaza un contact scrie-mi pe PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, ma scuzati ca intervin dar am si eu o problema , din poza 20140712_092231.jpg (adica poza 6 din directorul lui LGLro ) furtunasu din poza prezentate, ce-l prins in 2 coliere de metal mi.a sarit si nu stiu unde vine pus si scopul lui.... (precizez este cam de 1.5 m lungimea lui)

as fi foarte recunoscator daca as afla.precizez este un s40 din 96 , 2.0 benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc frumos, LGLro daca doresti sa mai vorbim in legatura cu masina astept mesaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, daca are cineva de vanzare un tester care merge pe V40 1.9d 2003, sun interesat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now