mario74

am subwoofer?

23 posts in this topic

Salutare colegi,am cumparat un kit handsfree Parrot MKi9200 si vreau sa-l montez pe masina sotiei(S40/2002).Am fost astazi sa cumpar un cablu adaptor pentru a putea colega kitul cu sistemul audio(HU-605),insa vanzatorul m-a intrebat ce fel de sistem am,cu subwoofer sau fara,cu Dolby sau fara.....pe panoul din fata sub display am vazut ca scrie DOLBY P N,insa cum imi dau seama daca am subwoofer sau nu?

Multumesc anticipat pentru ajutor!!O zi buna tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 nu am vazut sa aiba subwoofer de fabrica si am avut trei pana acum. La V 40 da, in portbagaj.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 nu am vazut sa aiba subwoofer de fabrica si am avut trei pana acum. La V 40 da, in portbagaj.

confirm spusele lui george

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm...e ciudat totusi...pe aceiasi masina sa difere de la V la S.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"cutia" aia cu 2 boxe din porbagaj e considerat subwoofer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@daann difera acustica masinii. La V porbagajul nu este inchis si se aude basul, la S nu se mai aude nimic. La fel este si la S60- V70. V70-ul are subwoofer (optional), iar pe S60 nu s-a pus de loc

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"cutia" aia cu 2 boxe din porbagaj e considerat subwoofer?

da aia este considerata subwoofer unele din ele au in spate si statie incorporata

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipriane, daca as pune la S40 unul s-ar auzi ceva? cat costa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipriane, daca as pune la S40 unul s-ar auzi ceva? cat costa?

Cred ca am fost destul de clar, cand am spus ca pe S-uri nu se aude nimic, insa poti sa faci si tu experiente daca nu ma crezi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am fost destul de clar, cand am spus ca pe S-uri nu se aude nimic, insa poti sa faci si tu experiente daca nu ma crezi

Bine....nu s-ar auzi daca e pus in portbagaj...dar daca il pui spre ex. sub scaun...eu zic ca s-ar schimba ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp am vorbit cu cineva de la Volvo Euromotors si a confirmat cele spuse de Ionutz si Ciprian.... nu gasesti subwoofere pe S-uri...

Multumesc,se poate inchide! Problema clarificata/rezolvata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da aia este considerata subwoofer unele din ele au in spate si statie incorporata

Si care este diferenta intre ele?

Intreb pentru ca nu ma pricep la sisteme audio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sigur cum este la modelul asta, insa luand-o logic eu ma gandesc asa:

1. Cel fara statie, este de fapt un difuzor de bas, legat la casetofon

2. Cel cu statie este un subwoofer, fiind un difuzor mult mai puternic si avand nevoie de amplificare pentru a putea fi miscat.

Probabil sunt dupa 2 sisteme audio diferite (in functie de optiunile masinilor), sau poate au schimbat ceva in functie de anul de fabricatie.

Dar nu stiu sigur cum sta treaba la v40, poate Cipilika sa dea mai multe detalii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Woofer cu statie a fost montat pe masinile din 2003 2004 si cass numai este hu605 ci hu655 iar cele fara statie pana in 2002 si cass fiind un hu605. Se simte diferenta la sunet.....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil depinde de echiparea masinii!De exemplu al meu e din 12.2001,echiparea sport,dotat cu Hu 605 si beneficiaza de subwoofer :).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde stiu daca a mea are sau a avut subwoofer? Unde trebuie sa ma uit? Banuiesc ca in portbagaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai ce au raspuns baietii, numai pe v-uri 'woofer gasesti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... ai dreptate, citisem mai demult inceputul topicului...

Sa inteleg ca niciun model Sedan de la Volvo nu are subwoofer de fabrica? Nici macar S80? La toate ,marcile e aceeasi problema?

Adica, trebuie sa-ti iei wagon ca sa ai subwoofer? Cam ciudat...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

S/c70 s80 si cred ca si s60(din ce retin eu) au subwoofer.Doar la noi...la S/V 40 e problema asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

S/c70 s80 si cred ca si s60(din ce retin eu) au subwoofer.Doar la noi...la S/V 40 e problema asta

Nici un sedan nu are subwoofer, S40 (vechi sau nou), S60, S80, S70, nici unul. Doar V-urile si XC-urile.

Aceeasi treaba este valabila si la grupul VAG. Seria 5 E90, are doua difuzoare sub scaunele fata, care au rol de subwoofer si unele mercedesuri mai au in interior, in rest, toate masinile care sunt prevazute cu subwoofer in portbagaj, au doar brek-urile

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm...mea culpa.Dar totusi, Ioane, difuzorul acela central(cel de langa navigatie-la cele care au-) nu este de fapt subwoofer?Sau am retinut eu gresit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, ala este pentru medii si inalte, la cele care au dolbi, Hu 803, 850, 650 etc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uite-asa omul cat traieste invata!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now