geo35

(+) si (-) la XC60

13 posts in this topic

Salut,

Am un amic care are o oferta buna sa ia un XC60 din Germania (nu stiu daca e diesel sau pe benzina).

Ma-ntreaba de (+) si (-) uri la modelul asta.

Avand in vedere ca am un S70 si nu stiu cum sta treaba cu XC60 (doar ca vreau sa-l am candva), ma puteti ajuta sa-i dau un sfat competent?

Merci,

G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Geo,

Cauta pe subiectele de la rubrica XC60 (sau indruma-l pe amicul tau sa o faca). Acolo se pot vedea ce neajunsuri semnaleaza posesorii.

Oricum, masina trebuie testata, caci nu conteaza modelul, ci in ce stare se prezinta.

P.S. : Asta e poza ta, sau e luata de pe net? Caci o mai are cel putin un membru de aici ( Dalin1970). La el, sigur nu e poza lui, caci il cunosc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Marius Daniel,

Multumesc pt sugestie.

Nu, nu e poza mea, tipul din poza e Kurt Cobain, de la Nirvana.

Bafta maxima,

G

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha... asa se explica faptul ca apare poza pe mai multe forumuri. Si inteleg si de ce apare chiar si Bruce Willis printre membri... ::)

Ce-i drept, nici eu nu sunt ala din poza...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Marius Daniel,

Multumesc pt sugestie.

Nu, nu e poza mea, tipul din poza e Kurt Cobain, de la Nirvana.

Bafta maxima,

G

Rock on! :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

la (+) as mentiona: sistemele de siguranta de prevenire a accidentelor, nivelul bun al materialelor folosite, aspectul exterior, motorizarea relativ silentioasa pt un diesel ( D4 181 cp AWD ), pretul mai accesibil fata de un model rival german, faptul ca esti expus mai putin furturilor, update pt navigatie gratuit 2 ani ( fata de 300 eur un update la BMW!!!)

(-): lipsa unei cutii cu 7-8 trepte pe motorizarile AWD ( conduce la un consum mai mare fata de concurenta), la modele 2.4 diesel mai vechi probleme la curelele de transmisie (rezolvate sper la modelul cu facelift, cel putin asa am fost asigurat), impozit ceva mai ridicat ( 850 ron/an), RCA putin mai scump 1300 RON.

Probleme specifice exista la fiecare producator/model, ar parea ca Volvo xc60 sta destul de bine in topul satisfactiei clientilor undeva pe locurile 17-20 din vreo 200 de modele. Mult timp am stat pe ganduri intre BMW x3 si XC60 in cele din urma am optat pt XC60 si nu regret, am beneficiat de un pret rezonabil la un model de drive test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spor la lecturat, dupa ce termini de citit aceste topicuri si mai ai nelamuriri, poti reveni cu intrebari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

la (+) as mentiona: sistemele de siguranta de prevenire a accidentelor, nivelul bun al materialelor folosite, aspectul exterior, motorizarea relativ silentioasa pt un diesel ( D4 181 cp AWD ), pretul mai accesibil fata de un model rival german, faptul ca esti expus mai putin furturilor, update pt navigatie gratuit 2 ani ( fata de 300 eur un update la BMW!!!)

(-): lipsa unei cutii cu 7-8 trepte pe motorizarile AWD ( conduce la un consum mai mare fata de concurenta), la modele 2.4 diesel mai vechi probleme la curelele de transmisie (rezolvate sper la modelul cu facelift, cel putin asa am fost asigurat), impozit ceva mai ridicat ( 850 ron/an), RCA putin mai scump 1300 RON.

Probleme specifice exista la fiecare producator/model, ar parea ca Volvo xc60 sta destul de bine in topul satisfactiei clientilor undeva pe locurile 17-20 din vreo 200 de modele. Mult timp am stat pe ganduri intre BMW x3 si XC60 in cele din urma am optat pt XC60 si nu regret, am beneficiat de un pret rezonabil la un model de drive test.

Multumesc frumos pt feedback.

Bafta maxima,

G

Spor la lecturat, dupa ce termini de citit aceste topicuri si mai ai nelamuriri, poti reveni cu intrebari.

Merci pt link-uri, foarte folositoare.

Bafta maxima,

G

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Costa, vad ca esti foarte incantat de XC60 dar totusi sunt ceva probleme cu ele pe care tu nu le-ai expus deloc:

1. camera de marsarriere se strica in max 2 ani si costa 500E . (la modelul 2012-2013)

2. cutia de viteze automata e slaba in comparatie cu ce gasesti pe X3 iar fiabilitatea este varza (asta ca sa fiu elegant in exprimare)

3. zgomotele interioare sunt peste concurenta mai ales oglinzile care fashaie chiar si la MY12 dar nu asa rau ca la MY09 . Isonorizarea este mai proasta ca la BMW&AUDI.

4. consumul este muuuult mai mare, in carte scrie 6 la D5@215cp in realitate sub 8% nu scade iar in oras poti ajunge lejer la 14% .

In schimb este muuult mai ieftina la SH decat un X3 sau Q5, are o gramada de sisteme utile iar daca ramai in pana cu masina ai ce sa privesti pana vine platforma sa te ia .

Un dezavantaj mare la XC60 este lipsa unui motor de 2L cu AWD exact ce se cauta acum si ce ofera concurenta, un motor mic, economic si puternic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Bogdan, sunt proaspat posesor de xc60 si dc nu as fi incantat acum, atunci cand?

Ti-am urmarit postarile si pari a fi un bun cunoscator, asa ca nu am intentia sa intru in vreo polemica. As recomanda ( eu voi opta pt aceasta) prelungirea garantiei cu 3 ani, costul fiind 1200 eur, pt a evita diferite neplaceri. Inainte sa cumpar masina, m-am gandit mult la X3 si Q5, am studiat forumurile si pot spune ca sunt probleme peste tot. As putea enumera o gramada de probleme frecvente la toate modele, urmaresc si forumurile Volvo UK si US (cei drept pe cel de US motorizare diesel nu apare in discutie), la urma e o chestiune personala ce alegi functie de gust si de ce bani dispui. Sunt de acord cu tine referitor la marele dezavantaj cu privire la motorizarea AWD, 2l, transmisie 7-8 rapoarte, chiar am amanat achizitia pt 1 an, sperand ca vor introduce VEA cu AWD, dar am inteles ca nu se va intampla prea curand asa ceva, iar dc nu beneficiezi de vreun discount important, totusi pretul unei masini noi e cam ridicat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Costa, vad ca esti foarte incantat de XC60 dar totusi sunt ceva probleme cu ele pe care tu nu le-ai expus deloc:

1. camera de marsarriere se strica in max 2 ani si costa 500E . (la modelul 2012-2013)

2. cutia de viteze automata e slaba in comparatie cu ce gasesti pe X3 iar fiabilitatea este varza (asta ca sa fiu elegant in exprimare)

3. zgomotele interioare sunt peste concurenta mai ales oglinzile care fashaie chiar si la MY12 dar nu asa rau ca la MY09 . Isonorizarea este mai proasta ca la BMW&AUDI.

4. consumul este muuuult mai mare, in carte scrie 6 la D5@215cp in realitate sub 8% nu scade iar in oras poti ajunge lejer la 14% .

In schimb este muuult mai ieftina la SH decat un X3 sau Q5, are o gramada de sisteme utile iar daca ramai in pana cu masina ai ce sa privesti pana vine platforma sa te ia .

Un dezavantaj mare la XC60 este lipsa unui motor de 2L cu AWD exact ce se cauta acum si ce ofera concurenta, un motor mic, economic si puternic .

Maestre, cu tot respectul dar aici cred ca mai trebuie sa asteptam inca cativa posesori de XC60 ca sa hotaram ce si cum - deocamdata esantionul este inca ne-reprezentativ, dupa parerea mea.

1. Camera de marche-arriere (sau marsarier) se schimba in garantie extinsa

2. Cutia - important e sa se miste bine pe XC60 ca asta e masina de care vorbim. Plus ca virgula comparam mere cu pere - ce cuplu dezvolta fiecare masina si cum il pui jos?

3. Cu insonorizarea nu stiu ce sa zic - prefer sa las posesorii de XC60 sa vorbeasca

4. La care se pastreaza? stim cu totii ca ce scrie in carte este in conditii ideale, de multe ori calculat teoretic s.a.m.d?

Intreaba care posesor de D5 ar schimba motorizarea cu "ascutitori" de 2L doar pentru faptul ca este mai economic? Putini zic eu, poate deloc - mie unul (si sunt sigur ca sunt in asentimentul multora cu D5) imi pare tare rau ca un motor ca D5 va fi istorie. Insa nu avem ce face. Si exista si pe XC60 motoare de 2L, chiar daca FWD - oricum AWD e o fita care nu "ajuta" decat la consum si reparatii - in sens negativ: http://www.volvocars...#specifications. Pentru o singura data in 3 ani cand ai nevoie efectiv de AWD platesti tot timpul reparatii / consumabile + consum restul anilor.

Ce relevanta au toate astea in raport cu experienta care o ai intr-un Volvo vs. altele? Nu toti stim comparatii si nici nu ne intereseaza poate - ce ne intereseaza este strict experienta care o avem intr-un Volvo, ca de aia l-am luat.

Poate pe viitor lasam oamenii sa se bucure de Volvo, ca nu toti l-au luat ca era neaparat mai ieftin, cu consum mai mare, si poate cu niste neajunsuri fata de alte marci concurente - poate ca unii l-au luat strict din experienta care o traiesc intr-un Volvo - in cazul asta nimic de mai sus nu mai conteaza. Punct.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Costa, eu vad ce ajunge in service, am avut peste 10 XC60-uri pana acum, eu am XC70 care e 99% aceiasi masina iar toate au bube enervante iar partea cu garantia extinsa e valabila numai pt masina noua achizitionata din RO, la masini de 2 ani aduse din EU dar cu putini km nu se acorda aceasta garantie si ramai socat dupa ce le ridici pe elevator si vezi cate bube au. Eu vb de XC60-uri corecte nu de masini cu 400.ooo km si 67.ooo km in bord .

@Mav, daca iau si un XC60 imi dai voie sa scriu ?

Sunt multi cei care au renuntat la D5 pt xdrive2.0D sau SD4 . D5-ul e racheta pana te sui in altceva iar daca tu compari D5 cu 2.0D trebuie sa-l compari cu un anumit 2.0D fabricat in Bavaria . Cat despre AWD pot spune ca iarna in Bucuresti este un must sa ai AWD pt ca nu toti sunt soferi, exista si utilizatori de autovehicule adica din astia ca mine (soferi de duminica) iar AWD-ul fie el si Haldex este excelent . Iarna vine in fiecare an nu o data la 3 ani .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now