Alexandru Ilie

O alegere buna - Volvo S80 2011

106 posts in this topic

De la MY2011 au streaming . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu o nelamurire. Trebuie sa schimb distributia si as dori sa stiu daca e nevoie de cale pentru a schimba distributia. Nu stiu daca m-am exprimat corect, dar asta m-a intrebat mecanicul si n-am stiut sa ii raspund.

Edited by Alexandru Ilie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nevoie.

Dar asta nu trebuia sa stie respectivul?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Alexandru Ilie said:

Revin cu o nelamurire. Trebuie sa schimb distributia si as dori sa stiu daca e nevoie de cale pentru a schimba distributia. Nu stiu daca m-am exprimat corect, dar asta m-a intrebat mecanicul si n-am stiut sa ii raspund.

Mai bine schimbi si mecanicul odata cu distributia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru raspuns! Mecanicul m-a intrebat pe mine daca stiu, el nevazand masina. Nu are calele respective si m-a intrebat ca sa stie daca e nevoie sa faca rost de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26.10.2016 at 9:04 PM, razvans80 said:

Salut băieți!  De curand sunt fericitul posesor al unui volvo s80, 2.4 diesel, 104.000 km, manual din 2009. Mașina a avut un singur proprietar, reviziile din 10 în 10.000 la primus auto. Regret ca nu am continuat la primus și m am dus la un service pe care îl credeam serios, unde mi au pus ulei motul 5w30. După aproximativ 200 km s a aprins info - engine system check required. Dupa o constatare cu laptopul, am concluzionat ca eroarea este de la senzorul de măsurare a uleiului. Băieții,  "profesionisti", mi au pus 6 l în loc de 5.5, nivelul în joja fiind maxim. Au sters eroarea, dar a reaparut după aproximativ 30 km. Astăzi,  după ce am consultat acest forum, am fost înapoi la service și le am zis sa scoată din ulei, pana când ajunge la 3/4 din joja, au șters eroarea, dar nu sunt convins ca nu o sa reapară.  Temerile mele sunt legate de ulei...e ok ca mi au pus 5w30 în condițiile în care am văzut ca se pune 0w30? Afectează faptul ca uleiul este motul și nu castrol ptr volvo, Cum probabil a avut mașina pana acum? E corect ca uleiul sa fie la 3/4 din joja? Întreb toate astea ptr ca mă gândesc serios sa refac schimbul de ulei, deși am doar aproximativ 300 km de când am făcut acest schimb.

Eroarea de ulei am avut-o si eu dupa ce am pus motul in a mea.Eu am pus 0w30 a5/b5 si mi-a aparut eroare de oil low imediat dupa 30-35 km.S-a dus senzorul de calitate ulei.Nu stiu daca uleiul a fost vinovat,dar l-am schimbat inpoi cu castrol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now