nionut76

Iata si noul xc90

220 posts in this topic

@Nionut76:

Pentru o masina de talia ei, full option,90000 nu mi se pare scump...Si as opta pentru T6 daca e la acelasi pret cu D5...

Nu as vinde-o in 3 ani...

Daca nu as fi fan Volvo,as alege Volvo doar pentru faptul ca e altceva ,ca nu sunt pline strazile de ele...

Nu inteleg de ce ti-ai luat Volvo ,daca tot de plangi de devalorizare; + ca sunt atatea optiuni asa cum ai precizat :D

In fine,fiecare are dreptul la o parerea ...so peaceSau poate nu se constientizeaza ca vorbim despre FULL OPTION + EDITIE LIMITATA?Si care nu va obliga nimeni sa o cumparati la dotarile si pretul asta????

Imi place cum ganditi. Doar ca aprox 99,99% din cei prezenti aici pe forum nu-si permit sa plateasca 90 mii euro + pentru asemenea masina. Nici macar europenii nu vor da navala. Preturile sunt exagerate. Indiferent de tehnologia folosita volvo nu este o masina hi class. Noi discutam, visam dar realitatea este ca nu prea sunt doritori de volvo la asemenea preturi. La asemenea preturi astept sa primesc si mecanic care sa se deplaseze pana la locul unde am o posibila problema. Daca ne trezim vedem ca marea majoritate avem volvo doar ca e ieftina si noi ne laudam ca e safe.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defineste exagerat - pentru noi de pe forum e una - si repet nu suntem reprezentativi pentru Volvo - pentru altii deloc - si ei sunt reprezentativi pentru Volvo.

Deci in numele cui vorbim noi? Clar nu in numele celor care vad Volvo un stil de viata, de vreme ce doar suntem carcotasi deoarece "strugurii sunt acri" ca nu putem ajunge la ei, din diferite motive.

Mai bine ne bucuram de Volvo-urile noastre ca vine si Nationala - si nu e despre masinile Volvo pe care le avem. Poate avem si acolo comentatori de alte marci care sunt mai bune ca Volvo - sa veniti cu astea la Voineasa si sa ne cautati - ca mult o sa ne intereseze - sa va bazati pe asta.

Dar pentru asta trebuie sa veniti la Nationala.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi aduce a Q7, cu grila aia imensa. Si din lateral pare cam butucanos. Prefer caroseria astuia vechi, parca e ceva mai suplu. Iar daca as decide sa dau atatia bani pe o masina, parca tot la Range Rover m-as opri si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi aduce a Q7, cu grila aia imensa. Si din lateral pare cam butucanos. Prefer caroseria astuia vechi, parca e ceva mai suplu. Iar daca as decide sa dau atatia bani pe o masina, parca tot la Range Rover m-as opri si eu.

...cu siguranta te-ai opri la ultimele 2 pagini de optionale pentru un Range Rover si asta deoarece ai constata ca s-a terminat bugetul de 90000 Euro!

Intamplator astazi am facilitat achizitia unui RR Autobiography din Germania, pret lista 156.000 EURO, fabricat iulie 2014, 4400 km deja rulati si a costat 113000 Euro net! Comenzile la RR se onoreaza in 6 luni iar marja de discount s-a micsorat la 6% maxim.

Sunt curios ce termene de livrare va avea XC90 FE! Se aude prin targ ca listele de comanda se vor deschide cand va avea loc lansarea din 4 octombrie la Salonul auto de la Paris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare o parere strict obiectiva. Acest model cred ca va fi un esec. Un model chinezesc- seamna cu BMW X5, cu Escalade, cu ML cu Land Cruiser, un fel de Frankenstein auto. Nu au invatat nimic ! Au rupt gura targului cu vechiul XC 60 ( pe care il detin si eu), au recidivat cu V40 si S 60, dupa care ...gata ! au scos un facelift la XC 60, facandu-l mai plicticos, iar acum vin cu aceast model complet aiurea. Un design nou, dar in acelasi timp vechi, butucanos, anost, care nu mai indeamna la acel WOW ! Pacat de dotari, motorizare si interior, care imi par chiar revolutionare . Vom vedea cand va ajunge in showroom. Pana atunci, eu pun acest model in raftul cu esecuri : Noul ML, noul X5, foarte departe de performerul segmentului: Range Rover!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de pret si mentalitate am o cunostinta in franta care era indecis la achizitia unui suv si a ales volvo pt ca ii se pare ca nu il considera lumea inganmfat (pseudo cocalar) a ales peste porsche si mb ... fiecare face cum simte ... si crede si calculeaza si etc ...

Masina e masina si depinde de ce vrei , cauti aia cumperi. Xc90 vechi a avut mult succes poate si noul xc90 va avea

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daca unii isi cumpara masina doar pentru cum arata...asta spune multe.

Tu Iulian dupa cum iti alegi masina? Nu dupa design? Fiabilitatea la Volvo este discutabila deci asta iese din calcul. Ce a mai ramas? Pretul. La ce preturi vine volvo ptr noul model ma indoiesc ca cineva din cei prezenti aici se incumeta sa faca asemenea achizitie ( xc 90) . Cand cumperi o masina te raportezi la ceva. Unii la faptul ca vor sa fie altceva. Sa fie altceva fata de toata golanimea si vedetele autohtone ce conduc S, X, Q, RRS, etc. Altii la pretul de achizitie gandind apoi ca lasa ca ma descurc daca pica ceva la ea. O repar pe la cine stie ce service. Fiecare dintre noi cand cumpara o masina se raporteaza la ceva. Iar in mare parte achizitia de masini este o cumparare emotionala. Cumperi ca iti place cum arata, cum se conduce, etc. In zilele noastre designul inseamna peste 60% din masina. Apoi restul. De asta lumea a cumparat C30, C70 si alte modele total nepractice dar care au un design diferit de ce se gasea pe piata la acea data. Inca si acum c30-ul ori c70-ul se vand ca painea calda in afara si au preturi destul de mari pentru modele cu ceva km si ceva vechime.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2eb90ff2bfd7d529010fb3725f5b10b8.jpg0da979c9362b8aa1e164da89b049f4e0.jpg

Volvo xc90 / bmw x5

Sent from my iPhone using Tapatalk

N-am inteles ce vrea sa reprezinte doamna ori domnisoara de pe site-ul volvo, pagina xc90. cf5b3943f04d729fb60adb5eeccf8a8b.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am inteles ce vrea sa reprezinte doamna ori domnisoara de pe site-ul volvo, pagina xc90.

cf5b3943f04d729fb60adb5eeccf8a8b.jpg

E domnisoara si ma asteapta pe mine :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa vad despre ce este vorba. Este domnisoara care a realizat designul ochlearilor google. Si are rezervat numarul 650 din cele 1927 de xc90. Mai sunt cateva persoane. Necunoscute de noi binenteles.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ionut te rog frumos sa folosesti configuratorul de la BMW si sa configurezi un X5 de 2L AWD branduit xDrive25d, cu pachet M, Navi, muzica de top, camera fata& spate si faruri led. Cu stupoare constati ca sari de 110.ooo E iar cu reducere esti fix la 97.ooo E adica ceva mai scump iar masina este pentru prima data in istoria Volvo mai performanta decat a concurentei, atat la 0-100 km/h cat si la consum .

Nu mai vb de faptul ca in realitate noul XC90 concureaza cu Range Rover nu cu X5 dpdv al dimensiunilor,la peste 4.9m cat are acum este aproape cat RR sau Q7 nu cat ML au X5 iar cu un consum mediu de 6% este cea mai economica masina din segment .

Am facut ceea ce ai spus mai sus.

X5 xDrive 30D si X5 xDrive 25D.

Ambele cu optiuni identice:

- vopsea metalizata

-piele interior

-bmw night vision+ recunoastere pietoni

-Soft close portiere

-camera vederi perspectica panoramica+ camera marsarier

-navigatie profesionala

-suney surround bang& olufsen

-trapa panoramica

-al 3 lea rand de scaune

-sisteme avertizare: schimbare banda etc etc.

Am pus optiunile asemanatoare xc-ului 90. In afara de cele scrise de mine sunt inca aprox 15 de optionale cuprinse de la senzori parcare fata spate, lumini, faruri adaptative led, volan incalzit, scaune/ banchete incalzite, functie tv, ac x zone etc.

Pretul total pentru x5 30D xdr este 92.269 euro

Pretul total pentru x5 25Dxdr este 87.743 euro.

X5 xdr 30D motor 2993, putere 258 cp, acceleratie 6,9/ % , vit max 230 km/h, consum 7.1 urban, 5,7 extra, mediu 6,2.

Emisii 162-164

X5 xdr 25d motor 1995, putere 218 cp, acceleratie 8,2/% , vit max 220 km/h, consum 6,7 urban, 5,4 extra, 5,9 mediu.

Emisii 154-156.

Nu am bagat pachet M pentru ca nici volvo nu are echivalent

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offffff. ... XC 90 care seamana cu ML, care seamana la randul lui cu X5, care si asta seamana cu Range si asta care seamana cu Q7. In final toate seamana intre ele, unele mai rentabile la pret, altele cu ceva mai multe optiuni si altele mai practice.

Daca as avea 100000 de euro de dat pe o masina (dar nu cred ca se va intampla in viata asta si probabil nici in cea de apoi :D), as lua in test drive pe fiecare dintre ele si in care m-as simti cel mai bine, aia ar fi!

Pana atunci, ma uit si eu la poze, salivez, imi dau un pic cu parerea si gata, dar vad ca voi nu mai terminati.

PS: am condus Q7 (cativa km in Bucuresti) si nu m-a impresionat de loc, cum de altfel nu m-a impresionat nici ML-ul. Insa mi-a placut XC90 si X5-ul. De Range nu am avut inca parte.

Deci pana la urma, mai este vorba si de gusturi, nu numai de pret

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Offffff. ... XC 90 care seamana cu ML, care seamana la randul lui cu X5, care si asta seamana cu Range si asta care seamana cu Q7. In final toate seamana intre ele, unele mai rentabile la pret, altele cu ceva mai multe optiuni si altele mai practice.

Daca as avea 100000 de euro de dat pe o masina (dar nu cred ca se va intampla in viata asta si probabil nici in cea de apoi :D), as lua in test drive pe fiecare dintre ele si in care m-as simti cel mai bine, aia ar fi!

Pana atunci, ma uit si eu la poze, salivez, imi dau un pic cu parerea si gata, dar vad ca voi nu mai terminati.

PS: am condus Q7 (cativa km in Bucuresti) si nu m-a impresionat de loc, cum de altfel nu m-a impresionat nici ML-ul. Insa mi-a placut XC90 si X5-ul. De Range nu am avut inca parte.

Deci pana la urma, mai este vorba si de gusturi, nu numai de pret

Daca ai avea 100 mii euro probabil ai alege orice altceva in locul unei masini indiferent de marca ei. E totusi o gramada de tabla cu roti. Preferabil o investitie ori achizitie de teren, casa, apartament, etc. :) Daca iti doresti sa ai stresul asta joaca la loto. E report :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca as avea 100000 de euro de dat pe o masina

Daca ai avea 100 mii euro probabil ai alege orice altceva in locul unei masini indiferent de marca ei. E totusi o gramada de tabla cu roti. Preferabil o investitie ori achizitie de teren, casa, apartament, etc. :smile: Daca iti doresti sa ai stresul asta joaca la loto. E report :smile:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Am scris mai sus, ca ar fi bani de dat pe masina, adica se presuune ca restul sunt deja aranjate :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot nu ai alege Volvo. Doar daca vrei sa faci o aroganta ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discutie fara rost. Daca omul vrea Volvo, cum poti tu sa sustii contrariul?

Am inteles. Tie nu-ti place. E in regula sa nu iti placa. Dar noua celorlalti lasa-ne macar aceasta placere, de a visa. Nu toti avem o viziune cinico-pragmatica asupra zilelor traite pe acest pamant.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reveniti cu picioarele pe pamant. Nici visatul nu face bine.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu e vb de placut, pur si simplu preturile astea nesimtite nu le vad justificate mai ales pentru o masina sub acest brand.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 45 de minute erau astazi la vanzarea online toate casutele verzi schimbate in gri(rezervate) sau deja albe( avans 2500 euro platit).Urmeaza discutia cu dealerul selectat pentru a stabili detaliile de contractare. Masinile sunt D5-uri si vor fi livrate in mai 2015! Cei 2500 platiti ca avans vor fi donati intr-un scop caritabil. Si-a turnat si VOLVO cu ocazia asta o galeata simbolica in cap.

Interesanta modaliatatea aceasta de vanzare on-line unde Volvo declara ca nu vrea sa renunte la dealeri dar conform unor studii de piata recente majoritatea clientilor(6 din 10) stiu deja ce masina doresc atunci cand intra in showroom-ul unui dealer. Prin vanzarea de astazi in functie de domiciliul clientului i se afisau dealerii Volvo din vecinatate iar el putea selecta dealerul cu care urma sa incheie contractul.

Am simulat si eu achizitia masinii cu nr. 530 si am selectat un dealer din Canada, ma asteptam sa-mi ceara sa platesc 2500 de dolari canadieni dar mi-au cerut tot euro. Am renuntat caci mi-am adus aminte de vorbele unui guru din Tiglina care a prezis ca o voi lua cu 30000 de euro peste 3 ani asa ca am inceput sa strang bani deja. No offense, chiar imi doresc sa ai dreptate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stau in tiglina. Previziunile de pret sunt pur estimative. Pana acum tot ce a insemnat volvo a avut o depreciere extrem de rapida. Acum 2 ani se vindea s60 r design d5, d4, d3, t5,t3, 1.6 cu preturi intre 28.000 si 36.000. Acum e plin internetu de ele la preturi incepand de la 13.000 euro pana la 20.000 in functie de km si dotari. De ce n-ar fi si acest xc90 cu aceasi soarta? Ca are o editie limitata? :))) Chiar e de ras. First edition. Poti intra sa citesti comentariile celor care au rezervat masini sa vezi ce indoctrinati sunt. Exemplu o mama care spunea ca abia a nascut si e fericita sa cumpere ca sa-si apere copiii de viitoare accidente :)))

Sent from my iPhone using Tapatalk

I got one!!! Yes!!! Need to protect my new baby... well toddler when I can finally recieve my new Volvo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Si cea mai buna remarca de pe site-ul de achizitii :

looks like a Baudi (BMW+AUDI) :-(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

PR-ul functioneaza bine si eu ma bucur pentru Volvo caci cu lansarea xc90-ului joaca o carte mare. Au nevoie de vanzari bune in America de Nord si DE CE NU si in China! Masina pentru asa ceva este in principal gandita nu sa omoare pe Audi, BMW sau Mercedes, in Europa trebuie sa-si mentina cota de piata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la Audi, Mercedes, BMW ori RR nici nu considera volvo concurenta directa oricat se chinuie volvo sa intre pe premium.

" Land Rover și dorește să poziționeze modelul Discovery Sport într-o zonă mai premium. De altfel, Discovery Sport va intra în concurență directă cu modele ca Audi Q5, BMW X3 sau Mercedes-Benz GLK."

Sent from my iPhone using Tapatalk

In timp o sa vedem ce succes a avut aceasta masina si cat de justificata este suma de +90.000 euro ceruta

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca pentru piata chineza vor lansa si varianta cu 9 locuri, ultimele 2 locuri sunt mai mici fiind produse de Samsonite! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca în continuare va legați de preț. Vulpea când nu ajunge la struguri.......

Hai sa facem un exercițiu de imaginație. Sa presupunem ca duminica veți avea șansa de a castiga la Loterie! Sigur veți dori sa va schimbați mașina, nu? Așadar, banii, nefiind o problema, ce ați alege? Un Xc 90 model 2015 sau un Maserati Ghibli? Un Rang Rover Sport? Un X5 sau poate un M. L.? Ce criteriu ar sta atunci la baza alegerii voastre? Designul? Garanția? Costurile de întreținere? Valoarea de revanzare? Dotările?Fiți profesioniști, ce naiba!

Aștept provocările voastre!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca în continuare va legați de preț. Vulpea când nu ajunge la struguri.......

Hai sa facem un exercițiu de imaginație. Sa presupunem ca duminica veți avea șansa de a castiga la Loterie! Sigur veți dori sa va schimbați mașina, nu? Așadar, banii, nefiind o problema, ce ați alege? Un Xc 90 model 2015 sau un Maserati Ghibli? Un Rang Rover Sport? Un X5 sau poate un M. L.? Ce criteriu ar sta atunci la baza alegerii voastre? Designul? Garanția? Costurile de întreținere? Valoarea de revanzare? Dotările?Fiți profesioniști, ce naiba!

Aștept provocările voastre!

Exact asta am spus si eu!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now