Shpeedy

Sound upgrade: High performance la Premium sound (Dynaudio)

100 posts in this topic

Salut,

Dupa 6 luni de mers cu masina (~10.000km), recunosc ca sistemul audio instalat High performance face fata dar, dupa ce am trecut prin "mana" celor de la Alpine pe vechea masina, imi doresc ceva mai 'bun'. De aici si intrebarea: a reusit cineva sa faca acest upgrade? Poate nu pe xc90, dar macar pe alta masina....

Dupa ce m-am documentat pe net, nu ar fi ceva greu de facut, doar instalarea unor boxe sulimentare in usile din fata si boxa din bord (pe care eu nu o am deloc). Bine-nteles, cu schimbarea totala a sistemului (interne + restul de boxe). Nu am gasit nimic de compatibilitatea cu alte modele. Presupun ca cei de la Volvo nu au sisteme diferite in functie de model, ci unul adaptabil pe toate.

Oare gasesc in Ro de cumparat? N-am incervat inca pe la dezmembrari....

Multumesc ptr sugestii si comentarii.

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

High perfomance, presupune boxe de kevlar si amplificare? Ca nu prea imi dau seama. Sau XC90 nu are asa ceva? Sau are ceva mai bun?

Daca ai boxe de 16 cm se pot adapta boxele de S60/S80 de kevlar cu amplificatorul de 200w. Difuzoarele se pot scoate din carcasele lor si se pot muta in alte carcase

LE: boxa centrala, o poti lega de o alta boxa, ca altfel nu se va auzi decat la sistemul Dolby.

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

HP are amplificare (4×40w) dar nu cred ca are kevlar ;). Este standardul la xc90, in plus a mea are optiunea de cdchanger si suportul ptr casti pasagerii din spate.

Ca sa intelegi diferenta, in fisierul atasat la pag. 17 este o prezentare generala a sistemelor (scuze ca nu am putut scoate numai pag aia - sunt pe telefon)...

L.E.: nu vreau sa pun alt sistem (in afara de OEM) ptr ca altfel de mult era pus sistemul de la Alpine ( dvd + cdchanger + procesor de sunet + subwoofer + amplificare)

2007_XC90_Brochure(US).pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rectific, cred ca se poate adapta de pe V50/S40 sistemul si cred ca si boxele sunt la fel, fara a necesita alte modificari insa Blackhole nu cred ca le mai are. Eu tin minte ca vorbisem cu el si le vanduse. In alta ordine de idei, trebuie sa vorbesti cu Bogdan, ca am impresia ca statia nu functioneaza pe o alta masina, decat daca are acelasi PN, deci daca pui una mai puternica, clar nu are acelasi PN. Sa-l intrebi daca se poate adapta cumva, de la un sistem la altul. Si nu in ultimul rand, sa schimbi casetofonul, pentru a functiona Dolby, insa aici obligatoriu ai nevoie de soft de la reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel care a cumparat de la blackhole sistemul la montat pe masina si a mers la rep si iau facut ceva la casetofon si a mers (nu stiu ce dar la costat 100 lei si nu cred ca era vb de soft)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este necesar incarcarea unui soft (sau chiar doua - dupa cum am citit pe net) undeva pe la 50 eur. Dar pana la soft as vrea sa stiu ce alte probleme pot apare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat la a mea sistemul audio, fara HU si in afara de eroarea din Vida (nu recunoaste statia, insa funtioneaza), nu am nici o problema. Eu am schimbat pe S60, V70 si S80 si functioneaza foarte bine toate. La 2 am legat si boxa centrala de una din boxele fata si este ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum se schimba asa ca nu te pot ajuta.

Pot sa-ti recomand sa faci schimbarea (daca-i posibil) si sa-ti mai spun ca Dynaudio-ul de pe XC70 este deosebit (peste Bose de la Audi A6 sau Cayenne-ul in varianta de top) si daca ne vedem poate-l asculti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici un XC90 cu Dynaudio nu se aude ca XC70 cu Dynaudio, e vb de arhitectura usii care este favorabila XC70-ului .

@Mihai, schimba numai difuzoarele si ai rezolvat problema, pt amplificator ai nevoie de soft iar Volvo nu prea mai e deacord cu MOST security off .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum se schimba asa ca nu te pot ajuta.

Pot sa-ti recomand sa faci schimbarea (daca-i posibil) si sa-ti mai spun ca Dynaudio-ul de pe XC70 este deosebit (peste Bose de la Audi A6 sau Cayenne-ul in varianta de top) si daca ne vedem poate-l asculti.

Eu am Dynaudio pe XC90 insa mi-e dor de BOSE-ul de pe A8 la unele melodii! Poate si pentru faptul ca le ascultam la alta viteza?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eu am Dynaudio pe XC90 insa mi-e dor de BOSE-ul de pe A8 la unele melodii! Poate si pentru faptul ca le ascultam la alta viteza?
Poate daca mai vrei sa te ajut cu carligul le aud si eu mai bine, sa-mi fac o parere concreta daca merita sau nu efortul. Eu sper sa merite :smile:
Nici un XC90 cu Dynaudio nu se aude ca XC70 cu Dynaudio, e vb de arhitectura usii care este favorabila XC70-ului .@Mihai, schimba numai difuzoarele si ai rezolvat problema, pt amplificator ai nevoie de soft iar Volvo nu prea mai e deacord cu MOST security off .
Mci, stiu am mai vorbit de subiect. Dar experienta in audio imi spune ca boxele sunt importante dar nu fac nimic fara un semnal curat si puternic. Aici am eu probleme :smile:
Nu stiu cum se schimba asa ca nu te pot ajuta.Pot sa-ti recomand sa faci schimbarea (daca-i posibil) si sa-ti mai spun ca Dynaudio-ul de pe XC70 este deosebit (peste Bose de la Audi A6 sau Cayenne-ul in varianta de top) si daca ne vedem poate-l asculti.
Chiar mi-as dori sa faca o "ascultare", daca se poate... Poate la o intrunire saptamanala?? :smile:
Eu am schimbat la a mea sistemul audio, fara HU si in afara de eroarea din Vida (nu recunoaste statia, insa funtioneaza), nu am nici o problema. Eu am schimbat pe S60, V70 si S80 si functioneaza foarte bine toate. La 2 am legat si boxa centrala de una din boxele fata si este ok
Nu inteleg ce ai schimbat ?!? Numai boxele ? De ce ai legat boxa centrala la boxa fata, nu era precablat? Sau nu aveai iesire din amplif?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat boxele si am montat amplificator, care nu era de loc, insa la modelele enumerate mai sus, functioneaza fara softuri sau alte interventii. Boxa centrala, este precablata, insa se aude doar la sistemul cu Dolby, pentru ca iesirea ei nu este din mufa cu boxe si este din mufa de alimentare si fara soft nu ai semnal pe ea. Sper ca m-am facut inteles

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce-mi spui ai montat HP (fara dolby). Eu il am deja pe acesta si vreau upgrade... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dolby este defapt boxa centrala care se ocupa de efecte. Puterea si fidelitatea este data de boxe si statie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai drum prin HD da un semn si iti arat eu cum merge Dynaudio pe XC90. Poti sa vezi diferenta si intre dolby prologic pe xc90 2006 si 2009 dynaudio. Diferenta de claritate e uriasa si parca la dynaudio iti vine sa-l faci sa urle. Suna mult miai bine tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru invitatie, cred ca voi ajunge undeva spre sf lui octombrie. Si o sa te caut :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dolby este defapt boxa centrala care se ocupa de efecte. Puterea si fidelitatea este data de boxe si statie

Complet gresit!

Dolby e sunetul in ansamblu (acele delay-uri care la auzi in boxele din spate), nu doar boxa. Tu nu ai facut decat sa destabilizezi o acustica bine studiata si, crede-ma, am incercat si eu artificiul pe S60 si nu mi-a placut sunetul. In final am tracut pe varful de gama 4x75 +1x25W, insa, comparativ cu 5x125w dynaudio de pe xc90 are claritatea patefonului fata de cd.

Multumesc mult pentru invitatie, cred ca voi ajunge undeva spre sf lui octombrie. Si o sa te caut :smile:

Cu draga inima, sunt in concediu atunci si daca sunt acasa dau si o bere :smile:. Suna-ma sau trimite sms la 0744 794041.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Complet gresit!

Dolby e sunetul in ansamblu (acele delay-uri care la auzi in boxele din spate), nu doar boxa. Tu nu ai facut decat sa destabilizezi o acustica bine studiata si, crede-ma, am incercat si eu artificiul pe S60 si nu mi-a placut sunetul. In final am tracut pe varful de gama 4x75 +1x25W, insa, comparativ cu 5x125w dynaudio de pe xc90 are claritatea patefonului fata de cd.

Cu draga inima, sunt in concediu atunci si daca sunt acasa dau si o bere :smile:. Suna-ma sau trimite sms la 0744 794041.

Eu am facut comparatie intre cum se aude acum la mine si un sistem dolby si nu am observat diferente mari, in afara de boxa centrala, care da niste efecte, insa nimic spectaculos.

Si cu ce am destabilizat sistemul, fiind unul OEM? Inginerii de la Volvo au gandit acest sistem pentru S60. Si tinand cont ca HU-urile cu dolby, au iesire separata doar pentru boxa centrala (care functioneaza, ca toate au acea iesire si mufa), cine se ocupa de delay-ul boxelor spate? Iesirile pt statie sunt aceleasi la toate HU-urile, sau astea au vre-un procesor de sunet integrat, care se joaca pe acolo si dau frecvente diferite, in timp ce canta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

teoretic dolby / dts sunt altceva ... la filme spre exemplu foloseste toata sonorizarea intrun mare fel.Iar pe acelasi principiu si prologic care e o imitatie adica din stereo scoate vocea pe central si restul sunetului pe front si cu delay pe rear + bass pe SW + diverse efecte (extrase din stereo pe care le proceseaza in functie de cat poate sistemul)

acum in masina sincer nu inteleg cum ai putea sa asculti dts/dolby digital ??? caci toata muzica este stereo ! daca te uiti la un dvd in timp ce conduci ... da se merita recent am fost intrun mercedes ML 2011 si avea dolby prologic ... si mi sa parut o dezamagire ... nici un efect special nimica ... si nu are de unde ... muzica este stereo

Ce ai facut tu Paun Ionut am incercat si eu in v70 sa leg o boxa centrala si cam strica totul . Deci daca nu e dolbyprologic nare rost sa legi in plus o boxa

Eu am facut comparatie intre cum se aude acum la mine si un sistem dolby si nu am observat diferente mari, in afara de boxa centrala, care da niste efecte, insa nimic spectaculos.

Si cu ce am destabilizat sistemul, fiind unul OEM? Inginerii de la Volvo au gandit acest sistem pentru S60. Si tinand cont ca HU-urile cu dolby, au iesire separata doar pentru boxa centrala (care functioneaza, ca toate au acea iesire si mufa), cine se ocupa de delay-ul boxelor spate? Iesirile pt statie sunt aceleasi la toate HU-urile, sau astea au vre-un procesor de sunet integrat, care se joaca pe acolo si dau frecvente diferite, in timp ce canta?

dolby pro logic e un procesor de sunet care scoate un fake dolby digital ... se merita pe masina fata de stereo pt ca adauga si boxele si SW care scot o putere mult mai mare decat HP (stereo) mai putin in mercedesul de care vorbeam unde era sub HP de pe v50 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vineri la Penny, adu un CD mai de soi pe care sa-l asculti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti iar comparam mere cu nuci. Pai logic ca nu avem cum sa comparam masina mea cu a lui Maurice, care nu mai au nimic in comun!

Diferentepost-259-0-38985300-1410504600_thumb.jpg

Deci la modelul meu si cele din aceeasi generatie, dolby este dat strict de HU, care are o singura iesire pentru boxa centrala, iar amplificatorul este strict un amplificator de 200/300w

La XC60/90/70 (model nou) etc, post-259-0-29050400-1410504799_thumb.jpg, amplificatorul are integrat si un procesor de sunet, are din start iesire pt 5 boxe, iar efectele speciale le produce si "imparte" procesorul de sunet via amplificator.

Deci ce comparam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S/V70 Au procesor de sunet auxiliar, la s60/S80/V70 este integrat in HU8xx. Mai pe romaneste HU8xx are procesorul de sunet integrat iar amplificatorul este auxiliar.

Audio system

The product range for the audio system in the S80, S60, S60 R, V70, V70 R as well as XC70 consists of three system levels:

- Premium Sound System

- High Performance Sound System

- Performance Sound System

The highest level, Premium Sound, offers top-notch sound reproduction. The system consists of a radio with integrated CD changer and Dolby Pro Logic1 processor that runs a powerful, 300 Watt amplifier, which in turn runs 11 (V70, V70 R, XC70), 13 (S60 S60 R) or 9 (S80) speakers.

The intermediate level, High Performance Sound, offers powerful sound reproduction. The system consists of a radio with either a CD-player or CD-changer that runs a powerful, 200 Watt amplifier, which in turn runs 8 speakers in S80, S60 S60 R, V70, V70 R and XC70.

The base level, Performance Sound, offers good sound reproduction. The system consists of a radio with either a CD player or cassette player that drives up to 8 speakers.

To further enhance sound reproduction in the bass register in (V70, V70 R) and XC70 Volvo offers a subwoofer. Subwoofer provides increased dynamics and a powerful and deep bass that markedly enhances the sound experience. The subwoofer is installed under the floor in the cargo compartment. In order to install the subwoofer, the car must be factory-installed with either Premium Sound or High Performance Sound.

AUX. Analogue input is available for HU 850 and HU 650 after w0648. AUX makes it possible to connect a portable music player to the car's sound system, but only the sound volume can be adjusted.

The audio systems can be supplemented with:

- Remote control

- External CD changer for 10 discs.

- External Digital Jukebox, a hard disk player that plays formats such as MP3 and WMA.

-iPod® adapter

- External Sirius Satellite radio receiver (only USA from and including model year 2005).

The audio system in S80, S60, S60 R, V70, V70 R and XC70 is connected to the electrical system via a data bus (CAN). A number of functions are controlled via the data bus:


  • - Phone muting

  • - Symbol lighting

  • - Display lighting

  • Speed dependent volume

  • Steering wheel mounted controls

  • Market configuration

  • System/car configuration (e.g. installation of CD changer or amplifier)

  • Diagnostics

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadimule, ceva nu se leaga in descrierea de mai sus. Pt ca majoritatea masinilor au Dolby cu sistemul de 200w, iar in descriere apare ca procesor de sunet este doar pe sistemul de 300w

Iar la basic spune ca ai ori CD, ori caseta, iar eu (si tu de altfel) avem si CD si caseta integrate. Pe langa asta Vita_Fresh a avut sistemul basic cu caseta si 4 difuzoare (fara tweetere si boxele de pe polita spate).

Deci; dolby este si pe sistemul de 200w si pe cel de 300w

basic: este cu CD+ caseta, sau doar cu caseta, insa aici sunt mai multe configuratii: cu 8 difuzoare (cum avem noi), cu 6 difuzoare (Andrei_Becleaniachis nu avea tweetere), cu 4 difuzoare (cum a avut Vita_Fresh )

De asemenea, pe High Perfomance s-a montat (pe S80) sistem de 200w cu boxe de carton si sistem de 200w cu boxe de kevlar, ambele cu acelasi amplificator, insa boxe cu PN diferite!

Deci mai sapa un pic

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadimule, ceva nu se leaga in descrierea de mai sus. Pt ca majoritatea masinilor au Dolby cu sistemul de 200w, iar in descriere apare ca procesor de sunet este doar pe sistemul de 300w

Iar la basic spune ca ai ori CD, ori caseta, iar eu (si tu de altfel) avem si CD si caseta integrate. Pe langa asta Vita_Fresh a avut sistemul basic cu caseta si 4 difuzoare (fara tweetere si boxele de pe polita spate).

Deci; dolby este si pe sistemul de 200w si pe cel de 300w

basic: este cu CD+ caseta, sau doar cu caseta, insa aici sunt mai multe configuratii: cu 8 difuzoare (cum avem noi), cu 6 difuzoare (Andrei_Becleaniachis nu avea tweetere), cu 4 difuzoare (cum a avut Vita_Fresh )

De asemenea, pe High Perfomance s-a montat (pe S80) sistem de 200w cu boxe de carton si sistem de 200w cu boxe de kevlar, ambele cu acelasi amplificator, insa boxe cu PN diferite!

Deci mai sapa un pic

Eu am cu 6 difuzoare , am si pe polita din spate , nu aveam tweetere in usi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce am postat eu, este descrierea de la 2004 in sus. Si raman la teoria mea, cum ca hu8xx are procesor de sunet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now