Shpeedy

Sound upgrade: High performance la Premium sound (Dynaudio)

100 posts in this topic

Eu sunt de parere ca deduci prost , mai mult ca sigur sunt boxele originale , ale mele sunt 4x45 si se aud super bine pe v50 , pe v70 am basic 4x20(cred), si totusi se aude mai bine decat in bmw 2010 al unui amic care are boxe si sub scaun , nu imi explic cum , dar volvo s-a cam ocupat de acustica si sonorizare (concluzia mea personala)

Impedanta 8 ohm sunt legate cate 2 (tweeter +boxa), si cd-playerul e de 4 ohm

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma intere ce are un BMW...fix 0 pt mine....

impedanta 8ohmi/dif legat dif bass+med cu tweeter in paralel ca sa se obtina 4ohmi compatibil cu player-ul....merci de raspuns....desi e cam vag si imprecis....ma gandesc ca si ale mele sunt dif originale, eu nu le-am schimbat....

cat am cautat pe net am gasit ca amplif. se pune si la sist audio de 4x75W sau 4x100W....

cel mai bine desfac si verific personal....zicea cineva ca daca vrei un lucru calumea il faci tu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea inteleg ce vrei sa faci , sa adaugi un amplif ?

Sistemele amplificate extern , cu amplif sub scaun de 200w , 300 w au boxe de kevlar .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

da....vreau sa pun amplif....si de aceea ma intere ce boxe am pe masina ;)

am mai citit undeva ce boxe sunt...dar nu stiu ce putere si impedanta au....pe net sunt tot felul de variante...nu ma pot lua dupa nici una

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma tot uit de ceva timp pe Germania la XC-90, modelul de 200CP euro 5, dupa 2009. Din toate masinile postate, cele mai multe au sistemul standard, foarte putine (  2 sau 3 ), par sa aiba High Performance si doar unul am vazut cu Premium, pe un Summum cu pachet R. Din cate am observat, Premium difera de celelalte prin emblema metalica DYNAUDIO plasata in partea dreapta-jos a difuzorului central. Iarasi, din ce am observat si prezentari pe youtube, toate au sistem multimedia cu lcd -uri in tetiere si tot tacâmul. Eu unul, ca si necunoscator, daca nu are sigla metalica pe difuzor si eticheta galbena sub scaun, n-am de unde sa stiu ce sistem are. Cert este ca primele doua, in compartie cu Premium, cam sunt pistol cu apă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau dupa v70 si dupa muzica ce o avea. Bass, claritate si volum nici nu-l pot compara cu xc90 care are niste conserve in loc de boxe. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca aveai hu-803 de ai fost asa incantat. Asta spuneam si eu, orice in afara de Premium pe XC 90 nu se aude la fel de bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare baieti. Am si eu o nelamurire. Pe modele fabricate pana in 2009, adica cele fara facelift, dar si pe cele euro 5, dupa 2009, care au sigla Volvo pe hayon scrisa cu spatii, am observat ca la pachetul Premium Sound pe acea emblema aplicata pe difuzorul central, apare DYNAUDIO scris cu rosu si PREMIUM SOUND dedesupt. Acum, intrebarea mea este: la cele cu euro 5 ( vorbesc de diesel ), sigla de pe difuzor este doar - PREMIUM SOUND negru pe argintiu, se pare, tot de la Dynaudio. Este cumva vre-un upgrade al sistem sau doar o schimbare de sigla? Intreb asta deoarece prima sigla, cea cu rosu, apare chiar si pe modele si 2006-7. Sper ca m-am facut inteles, cu toate ca m-am cam lungit. Merci anticipat 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Am acest sistem Dynaudio pe xc90 dar observ ca te poti bucura de sunet doar daca volumul este peste jumatate, in prima jumatate nu iese cu nimic in evidenta, mormaie ceva acolo.

cd player-ul nu vrea sa mai inghita cd-uri, am ramas doar cu radio si AUX.

Ideea e ca daca as fi avut echiparea audio standard nu consider ca merita efortul pentru upgrade la Dynaudio.

Edited by JAD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut cu respect, am și eu o întrebare la voi, am un xc60 și are instalat sistemul High Performance, 4 difuzoare mari(bass) , și 4 pentru inalte,am observat ca am și o mufa pentru a 5a boxă în bord. Am cumpărat setul de 11 difuzoare Dynaudio de la alt xc60. Problema e ca cea din bord nu se aude, iar pentru cele din uși fata mai trebuie trase fire pentru difuzoarele medii... Întrebarea mea este următoarea, trebuie sa cumpăr și amplificatorul de pe aceeași mașina? Sau se poate instala soft pentru amplificatorul meu...ca sa am sunet și în boxa bord.... Atașez și 2 poze cu cel OEM și cel care este de pe mașina donatoare... Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel oem

Screenshot_20190117-071509.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel donator 

 

Screenshot_20190117-072127.jpg

Edited by mikaita
Prea mare poza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar pentru difuzoarele de medii din ușile fata trebuie sa fac rost de mufe... Dar nu știu unde as putea găsi.. 

IMG_20190117_072940.jpg

IMG_20190116_162746.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Nu sunt sigur cum functioneaza sistemul audio (sunt nou in Volvo), si probabil nici nu ar trebui sa-ti raspund nefiind sigur dar pentru a functiona difuzorul central, pe langa difuzor si amplificator cred ca i-ar mai trebui si semnal din head unit.

Mufele - nu le poti lua de pe aceeasi masina de pe care ai luat si restul ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, semnalul vine direct din amplificator pentru toate cele 5 difuzoare, a mea era precablata pentru cel din bord, am modificat 2 mufe vechi de la un s40, am montat și celelalte 2 difuzoare medii, și merg perfect... mai rămâne sa caut un amplificator cu dolby și ieșire sobwoofer, normal amplificatorul meu are 3 mufe (mufa semnal 5 difuzoare, fibra optica, alimentare) a ar trebui sa fie pentru subwoofer, am sa ma uit pe schema electrica dar știu ca boxele duc direct în modul AUD și apoi pleacă din AUD spre head unit... Mulțumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Screenshot_20190121-005822.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

20 hours ago, mikaita said:

Salut, semnalul vine direct din amplificator pentru toate cele 5 difuzoare, 

Nu, semnalul nu vine din amplificator, vine din head unit in amplificator iar amplificatorul doar amplifica acel semnal, pe care daca nu-l ai nu are ce amplifica si trimite in speaker, prin urmare nu se aude.

Cel putin asa e la toate aparatele intalnite de mine pana acum.

Edited by JAD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok... Am sa verific unde duc firele...sa vad unde găsesc și mufa pentru alimentat sobwoofer-ul... M-am uitat sub bancheta și nu am nici o mufa, sper sa dau de ea prin portbagaj.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Semnalul e transmis din head unit către amplificator prin fibra optica, iar firele spre difuzoare pleacă din amplificator... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, da prin fibra vine semnalul, cel mai probabil nu pe 5 canale daca masina a fost produsa cu mai putine.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din amplificator pleacă 10 fire grupate câte 2 pentru fiecare boxă.... Deci din fabrica a fost tras cablu cu mufa pentru boxa din bord... cred ca este problema de soft pentru modul AUD... cred.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intra in sound settings si vezi ce optiuni ai, ar trebui sa poti activa sau dezactiva boxa centrala. Daca nu e inseamna ca nu are, imi pare rau, nu stiu sa-ti spun daca se poate rezolva din soft.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ceva de genul, nu stiu daca opreste si boxa centrala, doar o banuiala.

Capture.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acolo se oprește boxa centrală.  

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now