Masina mea, de la inceputuri pana in prezent :D

paunionutz
By paunionutz in Hai sa ne cunoastem !,
Masina: Volvo S60, an 2001, cutie M56 5+1, 2435 cc aspirat, 140 cai, culoare argintie, roti pe 15". Cand am cumparat masina in 2008, am luat-o la aproape jumatate de pret, fata de cat era pe piata, insa avea si ceva probleme si anume: Plansa de bord imbracata, capacul airbag volan imbracat, centura sofer detonata, o boxa lipsa, cateva plastice rupte, lampa stanga spate sparta (lipsea o bucatica), oglinda dreapta rupta, macaraua sofer stricata, geamul din dreapta fata se deschidea doar jumatate, ceasurile de bord "matrasite" sa nu se aprinda becurile in ele, un proiector ceata crapat, un far ciobit. O parte din probleme le-am vazut si le stiam, insa tinand cont ca am luat-o cu 6000 de euro, cand pretul ei era 9-11000, am zis ca este ok. Eu oricum visam la S40, pentru ca-mi placea forma (la S60 nu-mi permiteam sa visez) si cu un imprumut la banca am reusit sa o iau. Cum nu aveam nici o idee despre Volvo, am intrat pe forum, am inceput sa caut si sa incerc sa o pun la punct De atunci am avut probleme tehnice/mecanice: - clapeta de acceleratie - schimbata - vreo 2-3 bobine arse (toate in decurs de 2 luni) - o problema de soft la ECM - rezolvat Primus cu ajutorul lui Bogdan G - senzorii de detonatie de pe bloc - schimbat de subsemnatul - panoul de sigurante de la motor, care avea capacul spart si a intrat apa in el- schimbat cu tot cu carcasa - goarna de la alarma (au curs bateriile in ea) - schimbata si ea plus inlocuit acumulatorii - pilotul automat (o problema din tulumba de servo) - schimbat tulumba de servo - pomopa servo directie - schimbata Si cam atat din ce-mi amintesc eu Si apoi a inceput distractia: - schimbat distributie, care era pe ultimul drum - schimbat boxa, macaraua geam, lampa, completat scrumiera in spate (care nu mai era) si schimbat o planetara - schimbat roti pe 15 cu 17" - schimbat curea si role auxiliare - pus soft de 170 hp (Bogdan G) - schimbat plansa de bord, airbaguri sofer si pasager, centuri, reparat calculator SRS - reparat ceasuri de bord - schimbat toate becurile si ledurile de la interior (Bogdan G) - schimbat cadrane ceasuri, cu cele de facelift cu inele cromate plus montat leduri - schimbat alte jante de 17" (primite de la Iulirx) si pus anvelope noi - cumparat jante 16" aliaj si anvelope de iarna - schimbat sistemul audio cu high perfomance (boxe de kevlar plus amplificator 200w) - reparat tapiterie scaune si incalzire scaune - montat incalzire in banchetele spate - modificat fete de usi (am pus modelul sport cu sita dubla) - schimbat tapiterie plafon si plafoniera, cu model 2004 - colantat integral argintiu mat - schimbat articulatie fata si apte - schimbat planetare - montat bujii iridium - cumparat faruri xenon OEM si montat lupe bixenon plus xenon faza scurta si lunga - montat spalatoare faruri - montat senzori parcare - schimbat toate bandourile si pragurile - montat perdelute OEM luneta si geamuri spate (Mercy URSU) - schimbat lucasuri de pe aripi - montat xenon pe marsarier, cu buton (se poate aprinde si in mers) - montat semnalizari in sticlele oglinzilor - montat lumini de curtoazie cu logo, sub usi - montat iluminare in manerele exteriore ale usilor - montat leduri in plafoniere, portbagaj, torpedou si lampile de picioare, plus sub scaunele fata pentru a lumina la picioare in spate - montat leduri in faruri si ilumnare numar - montat DVD dedicat Bluepower, statie si subwoofer plus camera de marsarier, pe care ulterior le-am vandut si am revenit la sonorizarea OEM - montat volan mahon plus trimurile interioare de mahon - schimbat carcasa filtru de aer cu tot cu suport - schimbat toate releele de la motor - schimbat rulment compresor AC - facut cheie briceag plus alta normala de rezerva - montat manere cromate si plus ornament portbagaj cromat - cumparat presuri cauciuc dedicate - montat DRL-uri in bara fata cu functia stroboscop din telecomanda - xenon de 3000 k pe proiectoare cu lunmina galbena - schimbat un proiector ca era crapat - montat filtru de aer sport - schimbat chederele de pe usile stanga fata si stanga spate - schimbat pielea de la schimbator si frana de mana - plus multe alte maruntisuri (cleme geamuri, bulbi de plastic, popnituri OEM, plasticuturi) - montat Yatour (mp3) - schimbat saboti frana de mana, reglaje saboti de 850, cabluri frana de mana - cumparat placa/ mocheta portbagaj cu suport de sacose, insa nu am montat-o - uleiuri, filtre, placute, discuri, tampoane etc la fiecare interval de service, sau cand a fost nevoie, cum este normal Si cred ca mai sunt, dar nu-mi mai amintesc Ce urmeaza: 1. Vreau sa o fac facelift la exterior. Am cumparat deja bara spate, praguri si bandouri deja vopsite, urmeaza bara fata si stopurile si probabil si un eleron OEM 2. Sa o recolantez, ca de vopsit nu prea am bani 3. Facelift si la interior 4. Am achizitionat etrieri si suporti pentru discuri de frana mai mari, insa le voi monta cand se vor uza cele de pe masina, care sunt aproape noi In momentul de fat, masina nu are nici o defectiune tehnica, doar optica din cauza colantului care s-a facut varza, dar cred ca in primavara o rezolv, dupa ce strang toate piesele sa o fac facelift Poze
  • 289 replies