vpr

Fulie vibrochen

13 posts in this topic

Saluatre, mi s-a stricat pistolul pneumatic exact inainte sa se desfaca surubul de la fulie in mijlocul operatiunii de schimbare a distributiei... intrucat e deja aproape intuneric am lasat-o pe maine. Stie cineva sa imi spuna daca am vreo posibilitate de a bloca volanta de sub masina ca sa desfac manual?

Vreun locas intre cutie si motor unde as putea baga o cala?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect se scrie vilbrochen. Cu l . Din franceza.

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai locul de blocare al arborelui cotit;

bagi un dorn, burghiu sanatos

si se poate desface :smile:

pozitia 3;4

Edited by volvo 244
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult @volvo 244!Dimineata merg sa vad ce gasesc pe acolo!!

Domnule Profesor Gray!

Eu am gresit un termen tehnic, si recunosc! Nu am fost atent! tu inca traiesti in timpuri pe care eu nu le-am prins cu limba ta romana!

La urma urmei treaba ta pe forumul asta e sa imi spui mie "pustiulica", sa imi corectezi mie greselile si sa ne inveti sa folosim "holdsuruburi"

In urmai unor discutii de care au avut moderatorii grija, discutii in care imi spunea cat de in varsta e el fata de mine si folosea mereu termenul "pustiulica" si textul cu banii parintilor, dupa interventi moderatorilor a tinut sa imi mai trimita totusi cateva mesaje in care sa imi aminteasca cat de "barosan" e el si ca eu sunt un pustiulica!

Prietene? De unde sti tu ca aia e varsta mea? De unde sti tu de unde am eu bani? Prietene? Esti un pacalici arogant in spatele unor butoane!

Nu ma intereseaza daca iau Warn sau Bann! Cu astfel de oameni nu-mi face placere sa imi petrec timpul!

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa te superi si sa-mi vorbesti atit de urit doar pentru ca

ti-am spus cum sescrie corect. Intelege ca ai viata inainte si tre-

buis sa accepti ca sint si oameni care-ti spun bien. Nu le poti sti

pe toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grey - ai un PM.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt sigur daca am gasit locul indicat de @Volov244 fiindca singurul loc care semana, era acoperit de conductele de racire si nu am reusit sa te imping destul cat sa introduc o cala asa ca am mai cautat pe sub masina si am gasit o fereastra mica unde era volanta la vedere si de acolo amai durat fix un minut pana am desfacut fulia :P

Intinzatorul(skf) cu toate ca era bun, avea suportul de prindere rupt intr-o parte, riscand sa sara in orice moment!

Cureaua(gates) avea o gaura care trecea dintr-o parte in cealalta cu diametrul de aproximativ 2-3mm si era coapta tare!

Cel de la care am cumparat masina mi-a spus ca distributia are 20.000km iar cureaua de accesorii vreo 40.000km

Cureaua de accesorii nici firma nu o mai are trecuta si arata ca noua iar distributia m-a facut sa imi dau seama ca am fost cam kamikaze:))

post-5107-0-91975600-1413539920_thumb.jp

post-5107-0-45032000-1413539992_thumb.jp

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am inteles nimic. Cureaua e gates, dar nu are nicio firma trecuta ? Arata ca noua dar e gaurita ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma curelei de distributie e gates si e gaurite(poza 1)

Cureaua de accesorii are firma stearsa, are vreo 40.000 si e impecabila(poza 2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De aceea se schimba distributia la cumpararea unei masini

second hand , indferent de ce spune vinzatorul .

Edited by Grey
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De aceea masina asta a functionat exact 500 de km de cand o am!;)

Apropo, stie cineva sa imi spuna cu ce curea era echipata masina de fabrica? Am citit undeva ca fabrica dadea SASIC...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor....o intrebare la voi....cum desfac fulia de la vibrochen (tubulara de 30)....fara sa o mut de la punct......? las cureaua veche pe ea ....si cu un pistol pneumatic o desfac? fuge de la semn (vibrochenul)...??...o poza m-ar ajuta enorm sa vad unde se baga acel dorn sau burghiu ca sa blochez volanta sau alta modalitate sa schimb fulia iar apoi sa schimb toata distributia noua (pompa apa/rola intinzatoare/rola ghidaj/curea/VVT/.....).....multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bagi masina in treapta 5.

Motor oprit, calca frana, masina in viteza si cu ambreiaj ridicat, iar individul de sub masina (indicat auto urcat pe elevator) cu tubulara cu prelungitor si o teava pe acesta va desface piulita.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now