cornel_gav

Garantie Volvo Selekt

16 posts in this topic

De o saptamana am cumparat un XC60 08/2011 de la un dealer Volvo din Germania cu garantie Volvo Selekt (garantie si volvo assistance pe 1 an de zile) dar se pare ca dealerii din Romania (Primus Bucuresti, Premium Cars Cluj) nici macar nu au auzit de asa ceva.

Stie careva mai multe despre asta? Cum e posibil ca dealerii din Romania sa nu fie la curent cu programul Volvo Selekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garantia o ai doar in Germania. Atat. Nu exista volvo selekt aici si cei din Romania nici macar nu au vreo legatura cu dealerii din Germania. Deci orice defectiune o remediezi aici contra cost.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

"With Volvo Selekt Warranty your car is covered across Europe, giving you peace of mind wherever you are."

"No matter what the warranty covers and what duration (12, 24 or 36 months) you choose - your VOLVO SELEKT vehicle is protected in Europe. For more information, please contact your Volvo dealer"

Nemtii mi-au zis clar ca, garantia e valabila in toata Europa.

Ungurii au Volvo Selekt (http://selekt.volvocars.hu), la fel Austria, Belgia, Franta, etc. Romanii nici macar nu au auzit de aceasta garantie.

Edited by cornel_gav
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil. Romania inca nu a intrat in EU si cu lucrurile astea. De ce nu suni la dealerul care ti-a vandut masina sa spui ce ai pe suflet. Poate te lamureste. Eu pana acum nu am auzit pe cineva sa beneficieze de garantie la masina achizitionata din Germania ori alta tara EU. Nu la volvo. Si cred eu ca este si reciproca valabila. Adica daca am masina cumparata din Romania si vreau servisarea sa o fac in Suedia de exemplu mai mult ca sigur ca nu este valabila garantia data de dealerul vanzator. Poate stiu alti colegi de pe forum si te pot sfatui mai detaliat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cand am luat masina aveam garantie un an,da doar in tara achizitionarii.Nu era Volvo Selekt,dar era un dealer Volvo local.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stai langa granita cu Ungaria ori macar in apropiere ti-ar fi usor sa te duci in cazul unor probleme aparute la masina. Dar ma indoiesc ca stai prin acea zona. Deci singura ta sansa cred este sa nu ai ghinioane cu masina cat timp este in aceasta garantie data de volvo selekt. Inca un lucru, ai fi putut obtine discount la achizitie tocmai pentru acest lucru. In Romania nu beneficiezi de garantia lor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca cei de aici pretind ca nu stiu ce Selekt ai tu, da un telefon la Volvo Suedia.

Ei te vor ilumina; sunt de treaba si eu am apelat la ei.

Mai nou, de pe site-ul Volvocars a disparut optiunea de a suna direct la ei (sunt datele de contact, pe aici pe forum sau google), acum e un numar de RO 0 21 319 06 42 , deci e putin probabil ce colegul nionut a enuntat aici si in alte posturi: ca "ai nostri, nu ai treaba cu ai lor".

Spor!

P.S. Rog sa ne aduci si noua la cunostinta ce raspuns ai primit.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper sa nu ma insel, nu vb de o garantie a masinii ci de un serviciu de asistenta rutiera pe teriyoriu europei, serviciu ce este disponibil si in romania - il am eu la xc - sub incidenta unor termene si conditii. Sper sa am timp maine sa ma uit in actele masinii si sa revin cu mai multe detalii.

Asisntenta rutiera presupune tractarea la cel mai apropiat centru volvo in vederea repararii si eventuale servicii de cazare pe durata reparatiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eu am pachetul service 2.0. Acest pachet este gratuit daca efectuezi revizia la ei (piese + manopera)

http://www.volvocars.com/ro/sales-services/services/service-2-0/pages/default.aspx

Sent from my iPad using Tapatalk

Da Victor, intrebarea este: " afara beneficiezi de aceleasi servicii?" Iti fac update la soft, spala masina etc? Pe baza acestui pachet? Ce ai tu e doar pachetul oferit de Primus. Ca societate comerciala au in oferta asa ceva. Important este daca exista servicii locale cu acoperire internationala. De la servisarea pe garantie pana la alte servicii legate de masina volvo si buna ei functionare.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine nu ma intereseaza de ce beneficiez in afara tarii, eu conduc Volvo in Bucuresti , rar ies cu el din oras :)

Din ce scrie mai jos este valabila in toata Europa ( acum nu stiu ce este Primus pentru Volvo, dealer/reprezentanta oficiala sau....):

http://www.volvocars.com/uk/sales-services/sales/volvoselekt/Pages/warranty_tc.aspx

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil. Romania inca nu a intrat in EU si cu lucrurile astea. De ce nu suni la dealerul care ti-a vandut masina sa spui ce ai pe suflet. Poate te lamureste. Eu pana acum nu am auzit pe cineva sa beneficieze de garantie la masina achizitionata din Germania ori alta tara EU. Nu la volvo. Si cred eu ca este si reciproca valabila. Adica daca am masina cumparata din Romania si vreau servisarea sa o fac in Suedia de exemplu mai mult ca sigur ca nu este valabila garantia data de dealerul vanzator. Poate stiu alti colegi de pe forum si te pot sfatui mai detaliat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Salut!

pentru kia a functionat!

la revizia priodica pentru mentinerea garantiei, aici, in Suedia, mi-au cerut carnetul de service. Nu stiu ce au inteles din el...masina cumparata din Romania.

se pare ca in Suedia numai bilia are ceva asemanator in oferta: http://www.bilia.se/bilar/personbilar/begagnade-bilar/volvoselekt1/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trimis copie dupa garantie la Volvo Cluj (Premium Cars). Au verificat cu compania CarGarantie valabilitatea si acoperirea politei. Este valabila in Romania la toti dealerii autorizati.

Mi-au recomandat sa traduc contractul de garantie extinsa pentru a vedea de ce anume beneficiez.

Produsul difera de cel comercializat in Romania, in contractul meu existand alte clauze.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat si eu un s60 la inceputul lui noiembrie (foarte multumit), din Germania(88.000 km) si azi mi-a venit un card pe care scrie VOLVOSELEKT Garantie si o scrisoare in germana.

Cand am cumparat masina , tot asa mi s-a spus ca garantia e valabila in Europa si ca e de un an.

In scrisoare scrie ca garantia e valabila "dea lungul Europei " (dupa traducerea cu Google ca germana nu cunosc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-a sosit cardul in urma cu 1 luna. Daca cumva ajungi sa folosesti garantia sa ne zici si noua cum au mers procedurile cu cei din service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now