Sign in to follow this  
Followers 0
Adry

Eroare Tester

6 posts in this topic

Salut prieteni.Saptamana trecuta am montat pe S40 meu un catalizator universal,Am fost super multumit pana astazi ce mi sa aprins martorul in bord.Am mers o saptamana linistit si multumit ca am mai rezolvat o problema da din pacate vad ca nu.Am fost astazi si am pus-o pe tester si eroarea este : P0420(SISTEM CATALIZATOR B1 SUB PRAG) Asta ce inseamna?Ce ar trebui sa fac?Mi sa sters eroarea si de atunci am facut 30km si inca nu sa aprins martorul in bord.sper sa nu se mai aprinda...dar daca se aprinde din nou??ce nu ii in regula daca ma poate ajuta cineva sa citesc eroarea.multumesc mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai gandit si la o sonda lambda obosita? la fel pateam si eu, resetam eroarea, dupa 30 de km aparea iar, resetam iar, nu mai aparea cateva zile si tot asa...

Dupa ce am schimbat sonda nu s-a mai aprins becul in bord vreo 15000 de km pana s-a stricat si cealalta:)))

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns.Ori cum eu maine incerc sa o curat cu sprai de contact si daca nu o schimb cu alta noua.Dar nu stiu din eroarea care mi-a dato pe tester care din sonde este pt ca modelul meu are 2 sonde lambda.Adica una inainte de catalizator si una dupa catalizator si nu stiu care dintre ele trebuie schimbate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iei alta noua ia NGK. ITP-ul l-ai trecut ? Sau RAR-ul ca parca aveai probleme cu noxele,sau confund eu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am trecut RAR-ul.noxele mi-au iesit perfect dar minunea a tinut doar o saptamana din pacate.Numai NGK folosesc in special la sistemul de aprindere multumesc de sfat oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca au iesit noxele sunt sanse ca a doua sonda sa fie problematica. Deci ai reusit cu catalizator aftermarket pana la urma,cum am zis ;)

Cand apare iar eroarea fugi la un ITP, da 10lei la un nene sa iti ia pe loc noxele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0