flor

achizitionare volvo v70 2500 benzina 2001

19 posts in this topic

sunt un posibil viitor proprietar de v70 si as ruga colegii sa ma ajute cu minusuri sau plusuri despre aceasta masina , multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si tie!

Noi suntem bine,multumim de intrebare!

Daca te putem ajuta cu masina...asta ramane de vazut....

Daca ai fi un pic mai specific poate se indura cineva sa si raspunda.

Ce motor de 2500 benzina la 2001?Spune-ne si noua ca noi nu am auzit...

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut si scuze pt inceput , eram contra timp cu masina adica cu proprietarul , trebuie sa ma intelegeti ,2001 fabricatie, este un 2435 benzina , 147 kw , 200 cp , are si instalatie gpl , multumesc pt intelegere

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postul de sus este al unui user ce a avut, de-a lungul timpului, cateva experiente neplacute, cu masina sau reprezentantele, dar nu este universal valabil. Si o spun nu din prisma unui admin, ci a unui posesor de volvo din 2000 incoace.

Am un v70 din 1999 si, din punctul meu de vedere, este masina perfecta. Siguranta, spatiu, putere, cam tot ce eu mi-am dorit. Daca ai grija de masina te va conduce multi km. In 8 ani de cand am masina nu am schimabt decat consumabile, cauciucuri, o clapeta de acceleeatie si articulatie fata. Mai multe 'probleme' am cu xc90-ul in 7 luni, si masina se presupune ca e mai buna, ptr ca e mai noua, nu?!?

In opinia mea, daca iti place si te multumeste, go for it. Depinde mult si ce bafta ai. Deschide bine ochii pana sa deschizi buzunarul.

@offtopic: Raul, totusi suntem pe un forum dedicat marcii volvo. Si cu bune, si cu rele. Cu totii iti stim off-urile si parerea ta, dar cum spuneam nu e universal valabila. Te rog sa-ti iei tu Mercedes sau Audi si apoi sa stam de vb vis-a-vis de fiabilitate si reprezentante. Crede-ma Primus e parfum....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, V-ul meu are 400k Km, da ai citit bine 400k Km, iar in cei aproximativ 20k Km parcursi cu el am schimbat doar rulmentii de la alternator si compresor A/C.

Uitasem, compresia este intre 14.5 si 15 bar, Vida zice in 13 si 15.

Concluzia o tragi tu.:)

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat pe xc90 16.000 si am bagat pana acum inca 3.000 si n-am terminat... cin'spe coduri de eroare, webasto nefunctional, dpf la limita supravietuirii.... Si nu ma vezi ca ma plang sau ca slavesc alta marca. In continuare ma bucur de Volvo si sunt convins ca la un moment dat voi avea masina perfecta B)

Gata cu off-topicul. Daca aveti sfaturi de dat baiatului bine, daca nu, nu postati de dragul artei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din partea cealalta a oalei . Eu ma declar cel mai multumit de volvo pana acum, mai ales de v70 ... am vazut si mercedes care a fost taxi(in germania) tot din 2002 e class si era sub orice critica ... scartaie fumega si prin service ne-am intalnit numai ca eu schimbam telescoape pe spate si el cu probleme pe la motor turbo ceva (nu imi amintesc exact)

Nu zic ca nu am schimbat absolut nimic la ea . Dar masina la km ei se prezinta bine ... aproape totul functioneaza minus webastro si clima .

Depinde si pretul achizitie. Sigur si heim era multumit daca o lua cu 3000 euro .

Despre fiabilitate pot sa spun : articulatiile fata trebui originale si sunt scumpe altfel le schimbi anual .

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt sfaturi , nu sunt foarte lamurit dar sper sa am noroc cu v 70 , daca mai sunt colegi care au v 70 ii rog frumos sa dea un sfat , multumesc inca o data

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu tot ceri sfaturi, dar noi nu stim ce cumperi. Un V70, 2001, 2.4 TURBO (daca are 200 cai) si GPL

Ce te intereseaza anume? Ce fel de cutie are masina, ce dotari, km, cat costa, etc.... Da frate detalii ca nu ti-o fura nimeni de la nas. La ce costuri de intretinere te astepti? Ce probleme are masina la prima vedere? Etc, etc, etc, etc, etc...............................................................................................................

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general Volvo are motoare bune, cel putin V70 din 2000 incoa. Din cate stiu eu, modelul D5 e bun, deci diesel, dar daca tie iti place benzinarul... Sa tii cont si ca modelul 2.5TR nu e cel mai bun. Despre modelul asta pe care l-ai gasit tu, 2.4 140 nu stiu prea multe. Sa verifici suspensiile din fata. Verifica sa nu aiba taxa recuperata, ca altfel o platesti iar; just in case, sa stii ca o calcula aici: https://static.anaf....imbru_2014.html Daca si-a recuperat taxa, negociaza pretul, sa mai scada din cost, ca doar platesti o groaza de bani. Mai pune pe lista si inmatricularea si RCA-ul, pe asta il poti calcula dinainte (fara sa-l cumperi), sunt calculatoare ca alea de la ANAF, eu il folosesc pe asta: http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php Tot de aici il si comand, de obicei are reduceri. Concluzia este ca 1. trebuie s-o duci in service s-o verifici inainte s-o cumperi. 2. verifica daca are taxa de timbru platita. 3. pune pe foaie TOATE costurile, ca sa stii din start daca te tine buzunarul

Edited by titi2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea' Titi, tocmai am scris eu mai sus, ca masina este 2.4 Turbo, ca este de 200 de cai, nu 2.4 aspirat de 140 cai

Share this post


Link to post
Share on other sites

No sa zic si eu atunci. Mi-am luat v70 de 3 luni si sunt multumit doar ca aczm e in service. Motor de 2401 D5 163 cp ( suficienti) si consum chiar bun. Scaunele sunt de nota 10 si chiar mi-e drag sa plec cu ea la drum lung. Si sunt multe multe care ma fac sa iubesc masina asta. Parerea mea , ia-ti volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spuneam masina mea din 2002 are fix 630 000 km si scaunele nu scartaie si nu au joc . Ele sunt textile si nu au aparut rupturi cele de piele nu stiu (cele de la v50 au niste pocnituri care au aparut pe la 95 000 km ) din pct. Meu de vedere v70 intretinut este o super masina . Daca o intreti se va te va duce in confort mult si bine

Mai apar mici probleme cum ar fi bordul si maneta de semnalizare dar ele se repara (maneta gratis daca reusesti sa o desfaci si sa o cureti)

Despre motor presupun ca cele pe benzina sunt mai fiabile decat d5 deci o super combinatie

Telescoapele fata/ spate le-am schimbat de 4 anii 100.000km si inca se prezinta foarte bine . Cu bucsele tiam spus oem .

eu abea dupa 100k km am schimbat bielete antiroll care nu erau foarte uzate .

un arc rupt + probleme cu bordul ... pt gabaritul ei masina este foarte stabila ... in schimb trece prin cauciucuri cam repede (posibil si stilul meu de condus: am adus la jumate de uzura in 20 k km cauciucurile noi de pe v50)

Eu recomand v70 din toata inima :D

Eu mai am "probleme" la cutia de viteze m56 (manuala 5+1 trepte) ea se misca greoi intre viteze (gen camion) dar intra bine in toate treptele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut , am revenit cu ceva nou , de curand am cumparat din anglia un xc 70 2005 diesel , deci am renuntat la v70 benzina , acum deci sunt proprietar pe acte si va rog f frumos daca se poate sa-mi dati cate sfaturi depre acest model , 2005, 2400 diesel , 185 cp , masina cred ca este aproape full si de unde as putea sa cumpar piese sh , multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut , am si eu o problema , la xc70 meu am navigatie , cum bag cheia si pun contactul se ridica navigatia , cum pt Romania nu am harti nu vad rostul sa ridic navigatia , deci , se poate sa fac ceva sa nu se mai ridice cand pun contactul? multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai curent la locul de munca, Heim, nu-i rau! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă merge navigația, deși mă îndoiesc, oprește-o din meniu, dacă nu merge, apasă BACK pe telecomandă sau scoate-i siguranța.

Si eu am scos siguranta ca nu mai citeste cd-urile. Dumnezo lor de prosti ca nu stiu astia sa repare nimic....

Share this post


Link to post
Share on other sites

functioneaza perfect cred , am introdus cd si citeste dar din pacate nu am cum sa probez pt ca nu am harta romaniei , am sa intru in meniu daca se poate de acolo si am sa o opresc , multumesc foarte mult

din telecomanda nu pot pt ca nu am telecomanda , dar sper sa pot din telecomanda dupa volan , multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut din nou , s-a rezolvat problema cu back dupa volan , multumesc , pe dvd-uri am aproape toata Europa , lipseste EST .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now