Cosmin406

PROBLEME 4X4

20 posts in this topic

AM CONSTATAT LA XC90 DIN 2007 CA TRAGE DOAR FATA. AM FACUT O TESTARE CU KTS DE UNDE A REZULTAT CA SISTEMUL 4X4 DE PE PUNTEA SPATE NU COMUNICA CU CALCULATORUL. AM VERICAT IN MUFA CARE INTRA IN HALDEX SI NU VINE CURENT. E POSIBIL SA FIE VREO SIGURANTA SI/SAU CE ANUME SA MAI VERIFIC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI DUPA CE CA TIPI LA NOI IN LOC SA SPUI BUNA ZIUA SI MULTUMESC, MAI ASTEPTI SA TE SI AJUTAM ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cosmin vezi siguranta F23 de 7.5A din portbagaj (REM, partea stanga ) .

@MC, aveam mai multe pretentii de la tine .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu de la tine, dar va trebui sa ne obisnuim amandoi cu ideea.

Eu stiu ca atunci cand intri intr-o comunitate si mai vrei sa fii si ajutat, intai zici buna ziua. Poate's eu de moda veche dar dupa ce reactii au colegii pe alte topicuri deschise cu aceiasi bocanci, nu sunt singurul si ma bucur.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Am revenit cu scuzele de rigoare si nu numai. Din pacate MC are dreptate. Traim vremuri atat de alterte parca timpul nu ne mai ajunge si uitam inaite de toate sa dam buna ziua! Jos palaria inca o data ptr MC. Revin la problema initiala. Am verificat siguranta indicata de Bogdan, era arsa. Pompa de ulei era in scurt. am dat-o jos am deblocat-o, am montat la loc pe masina si acum functioneaza. Urmeaza sa ii schimb uleiul si filtru pentru a evita iar aceasi problema. Multumesc inca o data Bogdan, mi-ai fost de mare folos.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

No problem Cosmin... Am vrut sa subliniez ideea ca forumul nu este pagini aurii :)

Mult succes cu masinuta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Se da un XC90 2006 fara facelift dar cu motor 185cp , si are in bord ANTI SKID si DSTC OFF...Are legatura cu faptul ca DEMul nu mai comunica?Eroare activa BCM-0094 Comm problems with DEM ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu mai comunica cu DEM-ul, probabil ca nu mai citeste spatele, de acolo si erorile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma gandesc cam asa: senzorii ABS nu au treaba cu DEMul...Dar presupun ca avand eroare activa pe BCM,acesta trimite un mesaj de eroare,si anume: ANTI SKID...

Aveam si CEM-1A64 Comm with AOC signal missing,dar dupa 2 stergeri de erori a disparut!

Ne confirma inca cineva?

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar vezi ca in Vida, daca dai click pe eroare, iti apare unu "buton" cu DETAILS si acolo iti spune posibile cauze ale erorii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa in "orb" la ce erori spui ca ai ,vezi ca nu cumva sa ai DEM lipsit de alimnetare.Cind il verifici treb sa ai niste tensiuni afisate.In fond daca pe detalii dai sa iti afiseze in principiu treb sa te conduca la ceva .BCM-ul , nu mai lucreaza in fctie de ce conditii primeste de la DEM fiind un pic "iesit din carti" si pune limitari in fctionare DSTC. Poate o fi vechea poveste cu apa si coroziune in logica DEM (electronica).

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spune si Saphir, cred ca este problema de alimentare. Am mai auzit de problema asta la XC-uri. Verifica siguranta F23 de 7.5A din portbagaj (REM, partea stanga ), dupa cum spune Bogdan G si vezi apoi mai departe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat siguranta si e ok...

Pentru a verifica DEM trebuie scos de pe masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca ajuta cu ceva, dar uite mai jos cum se verifica 4x4.

post-2-0-41925600-1417717490_thumb.jpg

Dar, dupa cum am vb, ptr ca nu vezi DEM-ul nu cred ca functioneaza spatele totusi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,am achizitionat un xc90 din 2003 acum o luna si ieri cand am mers la ITP am constatat ca nu trage decat fata, are cineva idee ce este de facut sau cum se remediaza? Multumesc!!!

Edited by aurel 35

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fie bucsa de la unghiular, fie AOC-ul. Daca esti din Bucuresti treci pe la noi pe la garaj si analizam situatia

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

facebook.com/servicevolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, imi spuneti va rog si mie care este pana la urma problema cu tracțiunea spate? Mulțumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unghiar sau cardan sau haldex sau grup

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now