Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

CatalinE

CASCO - oferte comparative

19 posts in this topic

Va rog sa luati in considerare ca volumul de munca pentru astfel de oferte este destul de mare

avand in vedere ca va reprezint la majoritatea companiilor cunoscute (10 din 13).

Deci va astept cu cereri de oferta daca aveti si intentia sa incheiati o polita casco.

Este necesar talonul si cnp/cui.

Va rog sa ma contactati pe email initial.

catalin.adrian.ene@gmail.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incheiati Casco si pt masini mai vechi de zece ani ?

Buna ziua si dumneavoastra,stimabile domn care intrati pe acest forum sa faceti un ban in plus

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog sa luati in considerare ca volumul de munca pentru astfel de oferte este destul de mare

avand in vedere ca va reprezint la majoritatea companiilor cunoscute (10 din 13).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' de ce nu ai postat în Bursă?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ESTE in Bursa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incheiati Casco si pt masini mai vechi de zece ani ?

Buna ziua si dumneavoastra,stimabile domn care intrati pe acest forum sa faceti un ban in plus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai usor cu informatiile dupa ureche. Eu, peste o luna si un pic voi reinnoi polita Casco, desi masinuta a facut deja 11 ani in august. Hai sa nu ne mai luam dupa toate zvonurile si sa mergem direct la sursa, la asiguratori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu-mi face nimeni Casco in Bucuresti, am fost la toti.

Tu Marius ai Casco din cauza ca ai prelungit contractele an de an. Eu am luat masina fara Casco, si chiar de este functionala 100% nu se "indura" nimeni de mine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Casco se poate face la o masina nu mai veche de 12 ani!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu-mi face nimeni Casco in Bucuresti, am fost la toti.

Tu Marius ai Casco din cauza ca ai prelungit contractele an de an. Eu am luat masina fara Casco, si chiar de este functionala 100% nu se "indura" nimeni de mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost in aceasta primavara la un asigurator si mi-a comunicat acest lucru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La MariusDaniel va merge casco in continuare pana cand va dori dumnealui acest lucru, pentru ca, el a avut casco din 2003 de cand este masina in comparatie cu tine, adr350r, care nu ai avut perioada contractuala mai mare de 12 luni.

Mie nu mi-a zis nimeni nimic, masina are aproape 10 ani si tot este asigurata la o suma frumusica.

Mie imi convine, prea multa lume isi face casco ca sa faca dauna (majoritatea totale) la vreo 4_5luni dupa incheierea contractului, chiar ma bucura acest lucru. Pana cand sa inghita si acesti asiguratori tepele?

Sent from my Nokia 3310i using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, poate fi si acesta un motiv!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2 zile discutam cu un tip care lucreaza la Generali. Nu se face Casco la masini mai vechi de 10 ani.

Mi-a argumentat ca in cazul Generali cel putin, ei permit reparatiile decontate pe Casco in reprezentante, care au scorurile imense si la o masina mai veche de 10 ani nu mai renteaza pentru ei s-o asigure, iesind pe pierdere daca aceasta are dauna. Ok argumentul, nimic de spus.

I-am sugerat omului ca se poate face Casco si cu baremuri de preturi la piese si masnopera, insa a replicat ca asta e politica Generali si nu are ce face.

Eu aici intuiesc o piata de nisa nespeculata de absolut nici un asigurator. Daca e vreun asigurator dispus sa investeasca intr-o afacere de viitor cu succes garantat, sa ma caute, ca am deja business plan-ul si kpi-urile de urmarit definite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint destui bani facuti cu eforturi minime,in general ,la asigurari asa ca de ce sa se reinventeze cu alte oferte pt mult mai multi doritori sau pasionati de autoturismele lor cu vechime peste 10 ani!!Ar fi multa bataie de cap pt asig., cu eforturi majore logistic ,ma gindesc.

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand vezi cum poate sa arate de bine o masina de 15-20 de ani, inseamna ca proprietarul CHIAR isi da tot interesul sa o pastreze in aceasta forma, nu sa o asigure si sa-si ia banii apoi dintr-o dauna totala "mioritic" de masluita dar la limita legii.

Inteleg ca atunci cand vezi un cazan cum curge tabla dupa el, vai de mama lui - cum sa faci CASCO la asa ceva ? Dar repet, un ochi profesionist isi da seama imediat daca are de-a face cu un pasionat sau cu un escroc.

De-aia ma doare ca nu ma baga nimeni in seama in tara asta, urlu degeaba pe la toti asiguratorii pe aceasta tema. Daca intra in mine un logan (ca deh, el are CASCO la dulapul ala pe roti), rade si pleaca la...reprezentanta. Eu nu pot decit sa-i rup o mina atunci cand baga fraza ca-i pare rau, macar sa vad ca-i pare rau pe bune...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le cere nimeni sa le asigure la nou. Dar macar la valoarea de piata. Macar cu piese after market sau baremuri de preturi acoperite de despagubire, iar proprietarul sa achite diferenta pana la valoarea piesei pe care o doreste.

Nu ar fi corect sa dai dauna totala o masina de 11-15 ani si sa-ti dea asiguratorul 15-20.000 Euro despagubire, dar se poate calcula o medie a valorii masinii pe piata. Eu n-as refuza o asemenea oferta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2 zile discutam cu un tip care lucreaza la Generali. Nu se face Casco la masini mai vechi de 10 ani.

Mi-a argumentat ca in cazul Generali cel putin, ei permit reparatiile decontate pe Casco in reprezentante, care au scorurile imense si la o masina mai veche de 10 ani nu mai renteaza pentru ei s-o asigure, iesind pe pierdere daca aceasta are dauna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb si eu de curiozitate cat ar costa casco pt v50 d5 2008 , persoana fizica in varsta de 50 ani , nici un accident in antecedente ?

Share this post


Link to post
Share on other sites