Midnight Caller

"R" lip pentru 850 si S70/V70/C70

16 posts in this topic

Dragi colegi,

Tin legatura cu un baiat din UK care s-a apucat de modelat splitter-e ("buze") de R pentru S70/V70, dupa bara originala de R.

Ar vrea sa se apuce si de buzele de 850R, daca are cerere.

Stiu ca sunt aici pe forum in afara de mine cel putin 2 persoane care-si iubesc masinutele (Matrixxx si VLP). Ma gandesc ca poate ati fi interesati sa facem un group buy.

Pretul este undeva la 900RON cu tot cu transport, realizata din fibra. Prinderea se face pe dedesubt, cu suruburi.

Voi reveni cu poze pentru cea de S70 (a mea) imediat ce este gata. Pana atunci, arata cam asa :

Bara dupa care se ia mulajul :

v70_exterior_img01.jpg

Si spoilerul meu in lucru :

post-3-0-24255100-1417012336_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca pe ebay poti gasi o bara de R la jumatate de pret sau mai exista varianta de a adapta un front lip universal universal.

La un atelier din Bucuresti care se ocupa de lucrari tuning cer cam 300 lei pe buza sau 450 lei cu bara gata vopsita.

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tu poti gasi bara de R la jumatate de pret CU TOT CU TRANSPORT PANA IN ROMANIA, care te anunt de pe acum ca sare de 100$ la dimensiunea aia, te poftesc sa o postezi aici.

La fel si numele unui atelier care se ocupa cu asa ceva si mai ales care ARE MATRITA sa o faca ca pe cea din poza, nu inventiile lor de Vitan tuning.

E in avantaj toata lumea in felul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am rezervat o bara de R la 50 de euro in Ungaria - deci daca ai sa cauti vei vedea ca se poate si cu bani rezonabili.

Nu vad ce este asa deosebit la lip-ul din poza pusa de tine(chiar aduce a Vitan),la o cautare pe google vei gasi numeroase ateliere care se ocupa de lucrari in fibra custom sau iti poti lua 2 kg de fibra si sa iti incerci talentul.

Hai sa ne mai uitam si pe langa noi ca nu tot ce este"de afara" este super.

Bafta!

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din pacate strang banuti pentru 18T si Water Injection de la Snow Performance...asa ca momentan tuning-ul exterior mai are de asteptat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai avut noroc. Si sa o vedem si ca ajunge si e intreaga

Legat de ateliere,m-am lamurit cu meseriasii de romania. Iar fibra dupa ce mulaj o faci nenea ?

REPET, pozele sunt de la o piesa IN LUCRU, nu de la un produs finisat. Si daca si ERST e Vitan, iti recomand sa te lasi de tuning :)

Hai sa venim cu chestii concrete si poze,nu cu variante care nu stim ce finalitate au

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa va linistiti, fiecare isi face masina dupa buzunar si gust, si este dreptul sau sa aleaga. parerile sunt impartite si cand este vorba de masina noua, d'apoi cand e vorba de tunning.

chill....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee asa discutam noi mai aprig dar chiar nu e cu suparari, Vali iti poate confirma :)

Stiu ca nu se mai gasesc buzele de R pt x70 si daca tot l-am prins pe nenea asta din UK cu chef de modelat, am zis ca poate o punem de un group buy si iesim mai ieftin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele finale cu "R" lip-ul finalizat :

Firstcopy_zps9bbda792.jpg

Firstcopy2_zps098a1ed6.jpg

Firstcopy3_zps8d2fd198.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa. 95 de lire buza doar. FARA TRANSPORT. Asta o da cu 100. Unde e castigul ? :))

Ca sa nu mai zic de...

" Usually dispatched within 2 to 5 months". WTF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este doar o alta varianta pe care am gasit-o.

P.S. Cea pusa de tine nu se potriveste la 850(nu are nasul din mijloc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai normal om bun :) Aia e de X70 ! Cea de 850 este diferita, o va face si pe aceea imediat ce exista macar o comanda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex , eu o sa-mi fac singur bara sa arate ca cea de R (poate mai bine) . Am mai facut diferite chestii (inclusiv eleronul de pe a mea ) din polistiren extrudat ,spuma ,fibra ,chit (toate modelate si lipite pe schelet de aluminiu) si am iesit destul de bine la pret. Cu putina imaginatie si munca se poate.Uite si eleronul:

post-93-0-76827500-1417934222_thumb.jpg

post-93-0-41646600-1417934229_thumb.jpg

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragule, tu cu siguranta ai niste maini cu muuult mai talentate decat ale unui biet IT-st electronist :smile:

Mai fac si eu chestii DYI, dar dupa ce i-am facut maica-mii o masca de chiuveta "proiectata" la milimetru, si cand am asamblat-o am descoperit ca usile veneau una peste alta (uitasem sa adun si grosimea placilor la calcul), m-am cam lasat pagubas de facut chestii de la zero ;D ;D ;D

Arata bestial eleronul tau, dar nu cred ca as putea sa ma ridic la nivelul acela cu prea putine finante, si nici n-am pe unde sa "prelucrez" materialele (stau cu prietena, frigider, chiuveta, dulapuri, piese auto si pat intr-o camera de 15mp :smile:)) )

Poate te apuci tu in viitor de ceva chestii de genul si mai ridicam si noi comunitatea de self-tuning de aici de pe forum care momentan e formata din noi 3 (Matrixxx, tu si eu).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ar fi super daca am avea si noi niste preturi Omenesti si mai ales un Om de pe forum care sa ne mai ajute si pe noi...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now