McCIUKEN

Eroare bec ars

15 posts in this topic

Salutare tuturor! De aproximativ un an sunt fericitul posesor al unui V70 AWD din 2000 (model 2001), pe care l-am visat ani de zile. De cand am masina aproape am devenit mecanic volvo :)) dar tot mi se pare cea mai buna masina. Singurul lucru care m-a nemultumit initial la ea a fost tinuta de drum , care este slabuta in comparatie cu subaru legacy din 1991!!! Dar am iertat-o gandindu-ma ca este masina de familie nu de raliu.

Problema care o am de cand am luat masina dar as vrea sa o rezolv cu ajutorul vostru este eroarea de bec ars din bord cu toate ca nu am nici un bec ars si nici leduri in loc de becuri. Cand am cumparat masina avea becul de pozitie de pe partea dreapta ars si mufa un pic topita. Dupa ce am schimbat becul eroarea nu a disparut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are aprins in bord semnul de bec ars.

Verifica sa nu ai alt tip de bec (cu wattaj mai mic) montat. Cel mai bine verifici tipul de bec pe site-urile producatorilor (osram, philips).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e model 2001, inseamna ca e V70 II si trebuie sa-i scrie in bord ce bec nu funcioneza

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

in spate la pozitie te-ai uitat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca nu scrie, dar asteptam un semn de la posesor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ate dreptate Ionut. Am scos acum un bec de stop si scrie. Doar ca nu scrie si pe ce parte. Cert e ca scrie. Mersi Ionut de info. Am mai aflat ceva despre dric :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ate dreptate Ionut. Am scos acum un bec de stop si scrie. Doar ca nu scrie si pe ce parte. Cert e ca scrie. Mersi Ionut de info. Am mai aflat ceva despre dric :smile:

Este logic sa iti scrie ca ai info si nu bec martor in bord :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Bulb failure position lamp" este eroarea afisata in bord. O sa ma uit daca nu cumva am vreun bec de pozitie de wattaj mai mic (multumesc Shpeedy)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Position lamp se refera la pozitiile spate,fiind singurele care sunt monitorizate.Cele de pe fata nu indica daca nu mai merge vreuna.

Sigur ai un bec care face pe nebunul. Cumpara 4-5 becuri si schimba-le pe toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La pozitiile din spate am becuri "slovakia" p21/4w. Becurile arata bine, nu sunt innegrite, nu au filamentul rupt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca ai cate doua becuri de pozitie pe fiecare parte si nu sunt la fel

post-259-0-28715300-1417460016_thumb.jpg

post-259-0-57435100-1417460021_thumb.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat!!!! Erau arse ambele becuri de pozitie de 5w. A fost foarte dificil sa le schimb. Accesul este execrabil. Multumesc paunionutz. O sa pastrez poza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fie informatia completa pentru viitori cititori, la "bulb failure position lamp" se incadreaza inclusiv becurile care lumineaza numarul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now