pricopcriss

montare carlig remorcare si conectarea instalatiei electrice

50 posts in this topic

Salutare baieti ...Doresc sa montez carlig plus instalatia electrica 7 pini pentru remorca.Intrebarea este...

Stie cineva daca in portbagajul masini la calculator semnalizare exista mufa pentru conectare instalatie elecrica carlig remorcare ? Multumesc astept pareri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista. Iti trebuie si un modul adaptor + soft de activare la reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai eu am desfacut tapiteria si langa calculatorul navigatie mai am o cutie cu cabluri ce pleaca la semnalizari si acolo am o mufa libera ,dar bineinteles instalatia electrica vine deja cu un modul ( procesor) ce spune calculatorului principal ca are nevoie de mai multa putere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modulul de care spun se numeste TRM si se monteaza in portbagaj,nu in fata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modulul de care spun se numeste TRM si se monteaza in portbagaj,nu in fata.

Cred ca a desfacut tapiteria din portbagaj si a gasit amplificatorul :D

Sa ajunga la unitatea dvd, nu avea ce sa desfaca, ca este in torpedou si nici firele care ajung la semnalizari nu avea cum sa le vada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

paunionutz-ai desfacut tapiteria din portbagaj parea stanga cum te uiti in el daca nu deasfa-o si urmareste cablurile si apropo stiu si eu cum arata un amplificator si ai si dreptate unitatea dvd navigatie e in torpedou dar in spate mai e si modulul de navigatie sau cum sai zic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este amplificatorul

post-259-0-03513300-1418677635_thumb.jpg

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat costa softul de activare?eu am montat carligul+modul dar cred,dupa cum ziceti si voi ca trebuie soft activare!!multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge 'old school' ??

E mai simplu sa te legi la firele care duc la semnalizare si la frana decat sa faci un drum pana la reprezentanta..

Bogdan....pareri? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...Orice modul nou introdus in lantul CAN este similar cu a pune o placa de orice ar fi intr-un calculator,(vezi captura ) iar sistemul o vede functionind 100% doar daca ii pui driverul corespunzator.Ceva in genul asta trebuie , pt a putea coresponda,functiona ,a permite si raspunde cind este interogata in Control Area Network ,de catre CEM sau utilizatorul de tester cu Vida :smile:.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este asa cum zic baieti ---am montat carligul si instalatia electrica sh. originala de la un alt volvo cu tot cu calculatorul original .totul a fost ok am gasit in sub tapiterie doua mufe una ptr gri pentru alimentare cred si una verde cu 5 pini dar doar 4 cabluri conectate si a fost ok toate bune si frumoase pana la conectarea remorci si surpriza nu aveam curent . am dat fuga la rep.volvo si am pus un soft ce ma costat 299 nok plus 400 nok manopera ( aproximativ 100 euro toata treaba --mentionez locuiesc in norway ) si in uramtoarea secunda totul afunctionat ok.

Edited by pricopcriss
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge si aia clasica, tragi un fire de la semnalizari, pozitie si frana,cu care comanzi relee alimentate din baterie ca sa aprinzi becurile de pe remorca. Pui si sigurante si esti 100% ok.

Normal, e mai elegant cu soft, dar daca n-ai acces la el sau bani e bine si hard-wired, la urma urmei nu comanzi vreun sistem complex sa ai nevoie de CAN-BUS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca trebuie pus cu relee, ca altfel iti va da erori pe stop pe frana si pozitie, pentru ca o sa fie consumul mult mai mare. In plus, daca pui soft, sistemul iti deconecteaza automat senzorii de parcare (daca ai), in momentul in care cuplezi remorca

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ex. la mine inainte de apune instalatia elecrica cablajul si siguranta 40A exista si nu mai trebuie pus nimic in plus cutia electrica cipul sau calculatorul carligului sau cum vreti voi sa o numiti mai are in plus o siguranta de 15A Este bine si pe direct ca e mai eftin legarea directa de firele existente si un procesor care vine la pachet cu inst. electrica sa-i zica intalatiei can-bus sai mai dea curent in plus dar soft e mai bun plus ca nici senzori de parcare nu il detecteaza

post-7602-0-40457900-1428316717_thumb.jp

Edited by pricopcriss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca trebuie pus cu relee, ca altfel iti va da erori pe stop pe frana si pozitie, pentru ca o sa fie consumul mult mai mare.

Unde ai vazut tu eroare la pozitie la S40 2004+ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic:

cumpar carlig remorcare pt Volvo V 50 ! Multumesc

Prietene, daca tot abia te-ai inregistrat ai putea macar sa te obosesti sa vezi cam ce propune forumul pe sectiuni, nu sa vii sa ne zapacesti cu mesaje postate aiurea si eventual dupa ce iti rezolvi treaba sa dispari ca magarul in ceata...

Pentru vanzarea V50-ului tau sau pentru cumpararea unui carlig de remorcare s-a inventat bursa... asta daca stii unde s-o cauti!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu relee o sa fac eu , ca nu dau 50 euro sau cat costa o chinezarie daia care practic tot pe releu functioneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am montatcarligul pe Volvo-ul meu V50.Dupa ce am citit ce scrie pe aici, am mers la reprezentanta sa-mi puna softul.Au zis ca fara modul nu-l pune,Asa ca m-am interesat de modul si au zis ca e in jur de 100 euro.Am intrebat cat costa softul, si au zis ca doar ei fac si montajul electric si ca ma costa 350 ron.La preturile astea am facut niste simulari cu legare in paralel pe becurile din spate.Pana la urma mi-am legat eu mufa pentru remorca, conform schemei de montaj, direct pe clemele de la becurile din spate, am lasat becuri cu filament pe masina, iar pe remorca am montat becuri cu LED.Totul merge perfect si nu am nici o eroare la bord.Becurile LED m-au costat 85 ron, deci am facut ceva economie.Sper sa fie de folos si altcuiva!

O zi buna!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus relee , pentru a putea pune si consum mare fara sa ia foc instalatia masinii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai bateria in spate ... la v50 trebuie tras din compartimentul motor ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare baieti !!

sunt nou aici ,si asi dori sa ma ajute si pe mine cineva daca se poate...va rog!

am un S40 ,2008  1,6 d,si am incercat sa-mi montez si eu carligul de remorcae.toate bune,am montat carligul ,dar sm ajuns la partea electrica.am dat jos tapiteria stanga/dreapta portbagaj ,ca se da usor ,sa vad si eu ce pot sa fac.in partra st cum ma uit in portbagaj este decat cablul ce duce la tripla,dar in partea dr,am descoperit..uitati ce:

image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poare lega cv fire de la mufele alea 2 libere?? Sau pt ce sunt?? 

Eu habar nam ce este acolo

sau ma leg direct de la firele ce dic la tripla,ca asa stiu cum

eu am cablu/modul VH1

va multumesc!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu ,ala-i ECU de la senzorii de parcare.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now