driv3r

Ce se poate intampla daca?

14 posts in this topic

...cumpar o masina si nu o transcriu, doar se face radierea de la finante si se trece impozitul pe numele noului proprietar. Asigurarea ar fi pe vechiul detinator, la fel si talonul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimica :))

doar sa nu o radieze fostul proprietar , si cu amenzile de parcare nu stiu exact ce se intampla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea e ...Cat de nebun sa fi sa faci asa ceva? Sa vinzi masina si o lasi pe asigurarea ta sa te trezesti cu amenzi acasa etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca iti vin amenzile , ele neplatite se adauga la impozit , si daca persoana cui ai vandut masina si-a luat-o in evidenta la primarie , ma gandesc ca ii merg lui amenzile .

riscul e sa mearga amenzile proprietarului (in acte) acesta sa se supere si sa o radieze

sau sa o radieze asa din lipsa de ocupatie ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...cumpar o masina si nu o transcriu, doar se face radierea de la finante si se trece impozitul pe numele noului proprietar. Asigurarea ar fi pe vechiul detinator, la fel si talonul.

Ce motive ai sa procedezi asa!Odata instrainata masina ,in CI , esti pe deplin raspunzator de ce faci cu masina ,acte amenzi etc , imediat ce trec cele 30 de zile dar si in acest interval pe de o parte Daca cumva ti se retine certificatul dintr-un motiv anume dupa 30 zile iar ai incurcat-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil taxa de inmatriculare,asta ar fi motivul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o instrainezi ... trebuie si transcrisa

Taxele astea ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un prieten care a procedat asa. Merge de 2 ani cu masina respectiva. Atata timp cat isi plateste toate cele...toata lumea e multumita. Din cate retin, masina este scoasa de la fiscal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Ala ar fi motivul. Taxa, care e jumate din valoarea masinii. Dar daca partile sunt in relatii amicale, atunci nimeni nu merge sa radieze masina. Impozitul se plateste, asigurarea la fel, vigneta la fel, ITP-ul se face la timp, etc. Normal ca daca faci o boacana si se suspenda talonul, e mai ciudat de recuperat. In rest, sa avem Sarbatori Fericite !

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

http://www.servicii-inmatriculare.ro/probleme-vanzare-cumparare/

ideea este ca, in cazul in care noul detinator legal( ca urmare a contractului de vanzare-cumparare si radierii fiscale) este depistat de politie, amenzile sunt destul de consistente!

cum poate fi depistat? simplu: noul proprietar ia o amenda, nu o plateste si automat aceasta ajunge pe traseul politie rutiera---->dtil(directia de taxe si impozite locala) la vechiul proprietar; aici dtil-ul observa ca autoturismul a fost radiat fiscal si ca noul proprietar este ....................(pentru radierea fiscala este necesar contractul de vanzare-cumparare, in esenta actul generator de schimbare de proprietari si in baza caruia se face radierea)------>raspuns la politie cu copie de pe certificatul de radiere si contractul de vanzare-cumparare-------->amenda pe numele noului proprietar :)

numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa logica mea daca Gheroghe ia o amenda si numele lui e trecut pe procesul verbal, nu are nici o treaba impozitu' lu' Vasile cu ce a patit Gheorghe. In schimb, daca masina cu nr de inmatriculare AA 000 BBB circula fara rovigneta si este surprinsa de camere... sau o ia radarul FIX... iar amenda vine prin posta atunci impozitul lui Vasile are treaba. DOAR atunci si doar teoretic

PS: Timp de 7 ani am condus o masina scoasa de la fiscal uneori si fara rovigneta, mi-a venit si un radar fix in perioada asta... firma de unde am luat masina mi-a trimis procesul verbal si am platit amenda. Amenzi am luat cu nemiluita si de platit nu stiu daca am platit mai mult de 3. Mi-a fost retinut talonul odata si m-am dus cu imputernicire de la firma si am luat talonul inapoi... Ce sa mai zic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc horica ! Edificator articolul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

http://www.servicii-...zare-cumparare/

ideea este ca, in cazul in care noul detinator legal( ca urmare a contractului de vanzare-cumparare si radierii fiscale) este depistat de politie, amenzile sunt destul de consistente!

cum poate fi depistat? simplu: noul proprietar ia o amenda, nu o plateste si automat aceasta ajunge pe traseul politie rutiera---->dtil(directia de taxe si impozite locala) la vechiul proprietar; aici dtil-ul observa ca autoturismul a fost radiat fiscal si ca noul proprietar este ....................(pentru radierea fiscala este necesar contractul de vanzare-cumparare, in esenta actul generator de schimbare de proprietari si in baza caruia se face radierea)------>raspuns la politie cu copie de pe certificatul de radiere si contractul de vanzare-cumparare-------->amenda pe numele noului proprietar :smile:

numai bine!

Gresit horica!

Daca te ia radarul si nu te opreste militia, amenda nu se duce direct la circa financiara si iti este trimisa prin posta acasa (primesti fluturas in cutia postala sa mergi sa ridici o recomandata). In momentul in care ai semnat de primire la posta si nu o platesti in 48 de ore (de cand ai semnat la posta pt ea), amenda pleaca la circa financiara. Acolo nu intereseaza pe nimeni a cui este masina si se baga in baza de date doar amenda in valoare de xxx lei, de la data aa.bb.cccc si nr procesului verbal. Deci amenda este trimisa de politie la circa financiara pe numele proprietarului din acte si nu se face o comparatie intre cele doua sisteme (cel al politiei si cel al financiarului) . In cazul in care primesti un fluturas in cutia postala si nu ridici recomandata de la posta, dupa 3 instiintari, aceasta se intoarce la politie, care o trimite iarasi la posta si tot asa. Daca timp de 6 luni, nu ai ridicat acea amenda de la posta, aceasta se prescrie, pentru ca din punct de vedere legal nu te poate amenda acum, pentru ceea ce ai facut acum 6 luni! Repet, se considera ca ai luat la cunostinta (un fel de a semna P.V.), in momentul ridicarii de la posta, deci poti face contestatie la acel PV, insa dupa 6 luni de cand s-a petrecut fapta, nu mai ai dreptul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoasa explicatia , in concluzie mergi linistit cu masina , plateste vinieta si impozit si la revedere , eventual suna-l pe proprietar de craciun sa ii spui sarbatori fericite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now