vlpvlp06

Dezmembrari pe forum

36 posts in this topic

Salutare,

Ce ma deranjeaza in topicurile deschise de catre cei care dezmembreaza masini:

1. Lipsa de transparenta - de cele mai multe ori se raspunde cu "suna-ma" sau "da,am piesa pret pe pm" ori daca am avea niste preturi afisate in topicuri cel/cei care mai au nevoie de o piesa isi vor face idee de pret plus ca cel mai important: pretul la vedere ar stimula concurenta si diminuarea lor.

2. Lipsa unor poze cerute - cand vine vorba de o piese noua cam stii la ce sa te astepti dar la sh pozele cred ca sunt obligatorii deoarece pot aparea defecte(lovituri,zgarieturi,etc..)

3. Lipsa implicarii - cei care fac acest lucru zi de zi consider ca au ajuns la un nivel de cunostinte superior majoritatii celor de pe forum si ar putea sa ajute cu sfaturi pe cei mai putin stiutori daca tot fac un bussines pe forum(de genul: cum se scoate o planetara,un ornament,etc clipsuri si unde sunt,etc..)

4. Preturile - s-au intalnit cazuri unde pe o piesa second hand s-a cerut de 2-3 ori mai mult decat pe o piesa noua,fiind o comunitate consider ca acestia trebuiesc aratati cu degetul, sa ne ajutam intre noi.

5. VOLVO sau afacere pe forum - de cativa ani ma duc la majoritatea intalnirilor volvo iar acolo nu am vazut la fata niciun astfel de pesonaj care dezmembreaza si de aici intrebarea: Sunt fani Volvo sau doar macelari care vor sa faca bani pe seama noastra?

6. Compatibilitatea pieselor - cei mai multi aduc masini din anglia si ar fi frumos cand ofera spre vanzare piese din aceste masini sa specifice ca nu se potrivesc sau nu sunt legale unele componente(faruri,scaune,fete usi,etc...)

Am intalnit si exceptii intre ei care raspund frumos cu o poza si pret la reperul solicitat - deci se poate.

Acum vine intrebarea: Ce facem? Incercam sa ii convingem ca suntem o comunitate si nu un site de anunturi si ca ar trebuie sa ne acorde mai multa atentie si respect? Incepem sa triem din ei? Le dam un avertisment?

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea despre cele spuse de tine :

1). Te sustin in parte, dar vanzatorul nu este obligat sa raspunda in public. Cand mergi in targ si intrebi cat costa o cheie de 22 ruginita, iti spune sa auzi doar tu, sau urla sa auda tot targul ?

2). Pozele se pot trimite si in privat. Au fost foarte putine cazurile in care mai mult de un utilizator a fost interesat de o piesa anume.

3). Adevarat, dar pe langa dezmembratori, si magazinele de piese "fac business pe forum". Si acestia ar putea in contrapartida sa fie stimulati sa afiseze coduri de piese. Pentru ambele "business-uri" acest lucru este contraproductiv - din nou, nu poti obliga, daca vor sa faca, o pot face, dar e timp pierdut si poate nu doresc sa-l piarda.

4). Oooo da, aici te sustin 100%, dar e la latitudinea userului daca doreste sa faca scandal sau e cu bun-simt, pleaca capul, si il injura doar in gand pe respectivul.

5). Dupa mine este strict un business, si din nefericire nu cunosc vreun caz care sa aiba o masina ce ii reprezinta pasiunea pt marca (de ex. un full-option cu totul neatins pe el, polishat, bibilit si ingrijit).

6). Aici sunt 100% de acord si trebuie taxati, dar trebuie sa aiba si cine sa raporteze incidentele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mă bucur că sunt dezmembratori pe forum, Doamne-mbucură-i, să fie cât mai mulţi şi să dezmembreze cât mai multe maşini, poate se nimereşte şi una cu suport de ochelari de soare, că-l caut de cinci ani! ;D

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o piata libera si cumparatorul se orientează unde vrea si ii este mai convenabil.

Eu unul sincer nu am intampinat probleme cu vreun comerciant(dezmembrator) de pe forum.Ba din contra, ba am mai tratat la pret, ba a trebuit sa trimit piesa inapoi si mi-au primit-o fara nici o problema si exemplele pot continua. Si am luat piese si de la Sandro si de la Ionut si de la Cipilika si de la Blackhole.

Sigur daca un user se sesizeaza ca a fost neindreptatit in privinta pretului/produsuluo este liber sa se adreseze vanzatorului sau moderatorilor.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o piata libera si cumparatorul se orientează unde vrea si ii este mai convenabil.

Eu unul sincer nu am intampinat probleme cu vreun comerciant(dezmembrator) de pe forum.Ba din contra, ba am mai tratat la pret, ba a trebuit sa trimit piesa inapoi si mi-au primit-o fara nici o problema si exemplele pot continua. Si am luat piese si de la Sandro si de la Ionut si de la Cipilika si de la Blackhole.

Sigur daca un user se sesizeaza ca a fost neindreptatit in privinta pretului/produsuluo este liber sa se adreseze vanzatorului sau moderatorilor.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Poate pentru moderatori exista o tratatie mai speciala si preturi mai speciale.

Atat timp cat moderaea se face cu "compromisuri".....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi nu se intereseaza cat costa o piesa noua, unii din cei care dezmembreaza profita si speculeaza.

Specula exista in orice domeniu.

Oare merita 500 lei manopera sa dai cu lavabila intr o camera?

Trebuie sa lipesc luneta la masina, la un service mi a cerut 250 lei(dezlipit de pe un haion si pus pe al meu), in alte parti 80,100,150,200 daca vin cu luneta in brate.

Un parbriz de Logan costa 150 lei cu tot cu montaj...tare nu?

Concluzie, peste tot exista specula, trebuie doar sa nu fii 'gasca' si sa te documentezi putin inainte.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali nu exista nici o tratatie mai speciala pentru noi.Nici vorba de asta.

Este clar si bine stiut faptul ca in orice comunitate exista intotdeauna nemulțumiți.

Daca tu esti nemulțumit de moderare (si sunt ferm convins ca nu esti numai tu) va las locul si faceți voi ce credeti de cuviinta ca este mai bine.

Vreti sa tranşam tot,o facem cum este si pe alte forumuri fara nici o discutie sau contra-argument, dar am crezut ca aici suntem o familie mai restransa in care facem in asa fel sa fie bine pentru toata lumea.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, doua comentarii as avea: la punctul 2- fac un business pe forum, dar poate ca umbla toata ziua dupa marfa noua pentru dezmembrat si nu le mai sta mintea sa faca diverse tutoriale, si la punctul 5 ai fost un pic rau :) . Nu e musai sa fie fani Volvo, nici sa fie numiti macelari, si asta cu facut banilor pe carca noastra...suna mmm. Numai bine ! :hello:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia cu pretul in privat nu o contesc , dar au fost cazuri cand mie mi-a fost comunicat un pret iar apeland un amic de pe forum , nu dau nume ca nu imi place , el a primit alt pret mult mai mic , nu stiu daca ar fi o idee sa faca o lista la vedere cu 125555 de piese , nu cred ca ar face nimeni asta .

Chestia cu piese sh mai scumpa decat cea noua da se practica , mi-a fost cerut mie pe o nuca de schimbator 400 lei de mahon la un centru de dezmembrat de pe langa bucuresti , nu stiu si nu imi dau cu parerea cat costa noua , dar presupun ca nu mult peste cei 400 ron . ( am achizitionat nuca ulterior cu o suma sub 100 lei )

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal sa dai un pret mai mic unuia care cumpara de sume mari de la tine, si e omeneste ca daca unu' te freaca de 3 ori si nu cumpara nimic sau te mai si incurca, ii trantesti un pret doar sa scapi de el, ca oricum nu are de gand sa cumpere ca intai tre' sa-si carpeasca nadragii.

Si aici nu ma refer la tine, Andrei ;D Am si eu "chitrosii" mei cum ii au si dezmembratorii pe ai lor.

Sau pur si simplu ii doare la basca de pretul de nou.

Ia sa cereti voi facturi si la dezmembrari sa vedeti cum se modifica treaba cand cotizezi 40% din "tun" la stat.

Si apropo, dintre toti dezmembratorii, @cipilika e singurul care stiu sa dea factura la cerere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il recomand si eu pe CipiliKA, am luat mai multe chestii de la el, preturi bune, negociabile...si marfa buna.

Cel putin, eu l-am tot "frecat" la cap si tot imi ofera preturi decente.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dau eu un etui. Si pui frumos ochelarii in torpedo si ai rezolvat problema. Ori daca nu poti sa-i pui langa parbriz in fantele de aerisire :)))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Da, am primit si eu pret bun de la Cipilik dar am gasit nou pe producator in Galati si l-am avut pe masina in 30 min. In cazul in care nu gaseam era cu siguranta solicitat sa-l trimita la Gl. In ceea ce priveste piese volvo din dezmembrari zona gl-br este deficitara la modelele dupa 2007. Indifernet de natura lui. La Iasi, Bucuresti, Falticeni "e mai multi"!

Oricum ca o observatie in afara discutiilor, pe olx ori tocmai.ro cei din Falticeni detin suprematia. Ba mai mult se dau centre si din alte localitati. Dar e acelasi dezmembrator. E deranjant ca in cazul meu cand am cautat o piesa,2,3 eu de fapt vorbeam cu aceasi persoana care a imbaxit site-urile de anunturi cu masini si preturi care nici macar nu corespund cu realitatea. Ca ex : vand 2 jante volvo '17 / pret 60/ euro./ bucata

Zic hai ca dau adresa. ...Pardon,jantele sunt 200 euro setul de 2 buc.

Si sunt multe exemple de genul asta.

Cat despre preturile in concurenta cu vanzatorii in ultimele 3 luni m-am convins ca nu tot ce este sh este si ieftin. Ca exemplu este scutul spoiler masca fata care l-am cumparat de la Alex cu 90 lei pe original si la dezmembrari mi-au cerut 200 lei. Suportul de bata fata care la Alex am dat cateva zeci de lei si la dezmembrari mi se cerea 150-100 lei etc. Deci inainte de a cauta ceva la dezmembrari e mai bine sa ai idee si cat costa nou. Nu de alta dar chiar si cu un pret mai mic uneori nu se justifica sa cumperi un produs uzat care iti poate pica in orice moment si pentru care ai platit daca nu mai mult cel putin 75 ori 50% din valoare.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest topic nu este facut pentru a il pune la zid pe Cipilika,este despre cei care dezmembreaza in general.

Legat de Cipilika nu neg ca este un baiat cand vine vorba de ambalat,trimis colete,tinut legatura cu clientul consider ca pe partea de ofertare are un punct slab(din punctul meu de vedere)

Eu ce am avut de zis am cam zis in primul post,daca cineva are pareri/sugestii pentru a imbunatati lucrurile il rog sa scrie aici.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VLP-ul hai sa-ti spun si parerea mea, ca vad ca faci TAM TAM pentru o nuca de schimbator

1. Mi se pare normal sa se dea pret pe privat si sa difere preturile de la un client la altul. Eu spre exemplu, am preturi mai mici decat altii la: Cipilika, Sarsaila, Blackhole, Ionut_lup si la Sandro, pentru ca eu am cumparat piese de la ei, i-am recomandat la randul meu si am cumparat si pentru alte persoane, iar pe unii i-am ajutat si in alte feluri, nu doar cumparand piese de la ei. Si eu ii sun cand am nevoie de o piesa si de cele mai multe ori le cumpar fara poze si nu am avut probleme pana acum.

2. Suni, intrebi daca este ok, daca are zgarieturi, lovituri sau alte defecte. Daca ti se spune ca este in stare foarte buna, inseamna ca asa este. Toti acesti "dezmebratori" accepta piese retur, fara discutii. Pozele care sunt la tine pe site, sunt generice si nu sunt poze facute de tine la produsele pe care le vinzi. Si toata lumea stie ca la piesele AM pozele sunt cosmetizate (sau piesele inainte de fotografiere) sa nu apara nimic dubios. Sa nu mai zic ca nici la tine pe site nu apar poze la toate produsele.

3. Si ei, ca si noi, au un serviciu. Tu vinzi piese, eu livrez diverse, iar ei taie masini sau repara/ schimba piese pe care le vand. Nici tu nu dai foarte multe sfaturi pe forum, chiar daca vinzi piese si teoretic sti de unde sunt fiecare, sau poti cauta in programe sau cataloage

4. Eu si multi altii ne interesam cat costa o piesa noua inainte de cumparare, apoi incepem si sunam 1,2,3...7...100, si cumparam de la cel care are pretul cel mai bun. Cel care plateste 1000 de lei pe un far SH de 850 isi merita soarta.

5. Si daca sunt macelari de masini, care este problema? De ce fac bani de pe urma noastra? Ne pun taxe precum statul? Te obliga cineva sa cumperi de la ei? Tu de ce nu te apuci de dezmembrat? Sa bagi si tu zeci de mii de euro in masini, sa construiesti hale pentru depozitare, sa platesti oameni sa desfaca masini, sa construiesti platforme betonate, sa dai spagi la controale si sa stai toata ziua plin de ulei si rugina pe ochi. Mie imi convine, ca daca am nevoie de ceva le am pe toate aici pe forum si nu stau sa caut pe toate site-urile, pe cei care dezmembreaza volvo si sa sun la 100 de insi

6. In afara de faruri si fata de usa de la pasager (la unele modele), restul pieselor sunt compatibile. Acum nu punem la socoteala plansa de bord, caseta de directie, etc care au alta forma. De ce nu poti pune scaune de pe o masina de Anglia pe a ta?

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VLP-ul hai sa-ti spun si parerea mea, ca vad ca faci TAM TAM pentru o nuca de schimbator

1. Mi se pare normal sa se dea pret pe privat si sa difere preturile de la un client la altul. Eu spre exemplu, am preturi mai mici decat altii la: Cipilika, Sarsaila, Blackhole, Ionut_lup si la Sandro, pentru ca eu am cumparat piese de la ei, i-am recomandat la randul meu si am cumparat si pentru alte persoane, iar pe unii i-am ajutat si in alte feluri, nu doar cumparand piese de la ei. Si eu ii sun cand am nevoie de o piesa si de cele mai multe ori le cumpar fara poze si nu am avut probleme pana acum.

2. Suni, intrebi daca este ok, daca are zgarieturi, lovituri sau alte defecte. Daca ti se spune ca este in stare foarte buna, inseamna ca asa este. Toti acesti "dezmebratori" accepta piese retur, fara discutii. Pozele care sunt la tine pe site, sunt generice si nu sunt poze facute de tine la produsele pe care le vinzi. Si toata lumea stie ca la piesele AM pozele sunt cosmetizate (sau piesele inainte de fotografiere) sa nu apara nimic dubios. Sa nu mai zic ca nici la tine pe site nu apar poze la toate produsele.

3. Si ei, ca si noi, au un serviciu. Tu vinzi piese, eu livrez diverse, iar ei taie masini sau repara/ schimba piese pe care le vand. Nici tu nu dai foarte multe sfaturi pe forum, chiar daca vinzi piese si teoretic sti de unde sunt fiecare, sau poti cauta in programe sau cataloage

4. Eu si multi altii ne interesam cat costa o piesa noua inainte de cumparare, apoi incepem si sunam 1,2,3...7...100, si cumparam de la cel care are pretul cel mai bun. Cel care plateste 1000 de lei pe un far SH de 850 isi merita soarta.

5. Si daca sunt macelari de masini, care este problema? De ce fac bani de pe urma noastra? Ne pun taxe precum statul? Te obliga cineva sa cumperi de la ei? Tu de ce nu te apuci de dezmembrat? Sa bagi si tu zeci de mii de euro in masini, sa construiesti hale pentru depozitare, sa platesti oameni sa desfaca masini, sa construiesti platforme betonate, sa dai spagi la controale si sa stai toata ziua plin de ulei si rugina pe ochi. Mie imi convine, ca daca am nevoie de ceva le am pe toate aici pe forum si nu stau sa caut pe toate site-urile, pe cei care dezmembreaza volvo si sa sun la 100 de insi

6. In afara de faruri si fata de usa de la pasager (la unele modele), restul pieselor sunt compatibile. Acum nu punem la socoteala plansa de bord, caseta de directie, etc care au alta forma. De ce nu poti pune scaune de pe o masina de Anglia pe a ta?

Esti sigur ca ai inteles ce am scris in primul post?TAM-TAM nu este pentru o nuca de schimbator ci despre o stare de fapt care ma deranjeaza.Mai citeste odata primul post din topic,citeste ce ai scris tu si vezi diferentele.

Daca tot nu ai sa vezi diferentele iti voi explica punct cu punct vineri la Penny.

Consider ca raspunsul tau a fost ca nuca in perete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cautarea unor piese am primit raspunsuri seci sau deloc , pentru un retur a trebuit sa ma cert putin , recunosc nu am cerut poze in plus si detalii deoarece m-am bazat pe faptul ca e de pe forum , e oke , atitudinea sa a fost una: pai la ce te astepti ? Cu asta mi-am pierdut increderea .

Sa ii fac si reclama lui Sandro care mi-a adus piesa la tgm chiar :D pacat ca nu are timp sa isi faca reclama mai multa pe forum , e un adevarat Volvist!

Pret bun + o piesa cadou

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumpăr enleroln în stare bună.

Propun să se închidă, mulţumesc! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumpăr enleroln în stare bună.

Propun să se închidă, mulţumesc! ;D

OFF - TOPIC

Rog un moderator sa aplice regulamentul

Sancțiuni Grad II:

* Mesaje neclare sau nelegătura între subiect și mesaj;

* Spam excesiv;

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul spune cât se poate de clar că propun închiderea topicului, pentru că este un topic stupid.

Nu te obligă nimeni să cumperi din dezmembrări iar ca şi pasionat ar trebui să cumperi piese noi şi să nu te intereseze preţul. Atât timp cât nu procedezi aşa, nu poţi reproşa nimănui că nu e destul de pasionat.

Faptul că nu-ţi convine ţie că nu ţi-a pus poze este fix problema ta, nu e nevoie să o strigi în gura mare pe forum, că e penibil.

Se face forumul de râs cu astfel de subiecte "înmatriculate pe Bulgaria"...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heil Heim!si eu cred ca e un topic care nu isi are locul pe acest forum ca nu e frumos,eu am fost sa iau mere din piata si nenea de langa a strigat sa iau de la el ca imi lasa la juma de pret ca ale lui erau noi...zău,daca nu imi convine ceva zic in fata,nu il spun mamei...eu am avut niste preturi sh ok pana acum pt alte modele de masini,oricum eu inainte sa cumpar ceva ma documentez inainte,ca nu vreau sa strig in gura mare ca m-au jefuit...pana la urma cel care da e slab...nu cel care cere,cum se face ca o paine are preturi diferite?chiar daca e aceeasi paine de la acelasi furnizor dar difera magazinul...nu va suparati,baieti,decat sa fim rai unii cu altii mai bine cadem de comun acord,de ura e plina lumea,oricum,se rezolva ceva?omul daca da mai scump si ii merge,probabil asa trebuie.Legea atractiei:da-i universului ce vrei sa primesti,ura semeni,ura primesti...drumuri bune

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,rog inchiderea subiectului.

In ultimul post vreau sa clarific cateva lucruri.

1. Nu m-a tepuit nimeni.

2. Nu am contestat ca x sau y au preturi diferite

3. Da,am fost deranjat ca nu mi s-au ofertit poze la un reper silicitat

P.S. Brusc mi-a venit cheful sa fac o excursie la Cluj.

Va pup.

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.S. Brusc mi-a venit cheful sa fac o excursie la Cluj.

Vreau si eu in excursie ;D ;D ;D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergem sa ne intalnim cu Dl Raul Catana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e normala insinuarea. Ca sa nu mai zic ca mai vine si AnduG sa toarne gaz pe foc. Propun moderarea in spiritul Regulamentului, nu doar ad-literam.

Tot ce avem nevoie este asta :

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergem sa ne intalnim cu Dl Raul Catana?

Pentru ce anume?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.