Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

valsens

DIAGNOZA VOLVO CRAIOVA

7 posts in this topic

Felicitari pentru achizitie, dar sa sti ca diagnoza nu inseamna citirea si stergerea erorilor, ci si interpretarea lor. Ai grija ce diagnostice pui, sa nu-ti dea clientii cu DICE-ul in cap, daca ii pui sa schimbi piese aiurea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este nimeni perfect , greselile sper sa fie mici si foarte rare (nu sunt novice am cunostinte mecanice si electrice). Am sa le transmit informatiile din program iar unele reparatii le pot face chiar eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa le transmit informatiile din program iar unele reparatii le pot face chiar eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din diagnoza nu poti fi sigur , decat dupa verificarea informatilor din diagnoza gaseti defectul, asta este alta parte si o face cine executa reparatia . eu cred ca ,diagnoza este una ,verificarea informatilor si reparatia este alta .daca fac eu toate operatiile o sa fie o manopera totala daca transmit informatiile sau modific ceva manopera va fi doar pentru diagnoza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci cum spuneam, tu citesti erori si nu faci diagnoza!

Si cum se verifica erorile respective? Prin schimbarea pieselor? Unele piese le poti verifica fizic, dar altele nu!

Clientul vine la diagnoza si are erori pe DPF, EGR si turbina, care reapar dupa stergere. Ce este defect si ce este bun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper sa iti mearga bine :smile:

Offtopic..Legat de diagnoza ( profesionala sau banala ,nu conteaza aspectul formularii pompoase :smile: ) vorbind foarte in general ,daca stii un pic si de electronica ,(nu programat controlere,scris softuri ,etc,etc ) si ai in minte acel mecanism de cum functioneaza (de baza) electronica unei masinii actuale,(diesel ,ca aici este lupta :smile: ) bun inteles citind si documentatia VIDA plus adiacentele generice cu trimiteri la erori explicate este imposibil sa nu rezolvi insa poti si gresi dar minimal ca si gravitate.Bine este teorie asta intrucit nu stiu cit stii ca si informatii,etc .. :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites