Munteanu Ioan Mugurel

Volvo 850

9 posts in this topic

Buna ziua

Doresc sa cumpar un Volvo 850 2,5 din ce mi-a spus proprietara (da este o femeie).Masina pe langa un strat foarte gros de mizerie,este impecabila.Doreste 500E pe ea,insa are o problema cu calculatorul de bord din ce mi-a zis( nu se pricepe prea bine).Masina tinde sa se opreasca in mers.Ca pret nu ar fi mult:450-500e masina+400-450 reinnoitul actelor+ulei+filtre+placute si curele ar fi ok...masina avand tabla fara rugina,vopsea orginala si jante aliaj,interior cu insertii de piele.Rog posesorii de Volvo 850 sa isi dea cu parerea despre ce calculator ar putea fi vorba,ca sa stiu la ce sa ma uit.La 440 meu nu e vba de asa ceva fiind mult mai simplut(tehnologie Renault :)) ).Multumesc. P.S. am pus topicul aici si nu la general,pentru ca vreau opinia celor care au avut sau au 850,nu a tuturor neavizatilor.

Si o poza

https://imageshack.com/i/ex5TSuMmj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si taxa de inmatriculare ti-ai calculat-o ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt din CT...daca plec la 7:00 la bulgari pana seara la 20:00 sunt inapoi cu acte cu tot.450 E cu tot cu platforma.Nu asta e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia cu opritul poate fi ceva banal cum ar fi releul de la pompa de benzina. Poate fi la fel de bine si senzorul de la volanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau senzorul MAF(deconectat si merge incontinuu fara el) dar daca a pomenit de calculator stie femeiea ceva.Cate calculatoare are masina asta????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de model. MAF au toate mai putin benzina cu 10 supape (scrie DOHC pe capacul de deasupra bujiilor).

Toate in afara de motorul aspirat cu 20 supape model pana in 96 au un singur calculator pt motor, modelul respectiv are 2.

Cati cai putere are masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma duc sa vad actele zilele astea sa vad si motoru.Femeia nu se descurca mai deloc cu detaliile tehnice si azi este un frig la CT de crapa pietrele,Nu ies nici mort din casa.

Edited by Munteanu Ioan Mugurel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine faci o poza la certificatul de inmatriculare sau macar sa ai seria de la sasiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now