valy

Airbag pasager, un sfat.

14 posts in this topic

Va salut dragi colegi. Dupa multe cautari am gasit un S60 2.0T din 2002, nu am vazut-o inca, dar proprietarul zice ca are airbag-ul pasager sarit dupa ce a lovit o bordura mai inalta, in rest ,in poze masina arata bine. Rugaminte: puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac si cat ar costa sa fie OK, daca ma hotarasc s-o iau ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Airabag pasager sarit inseamna ca trebuie schimbat: plansa de bord cu tot cu airbag, probabil centura pasager, rescris calculatorul de Airbag. Dar nu cred ca a sarit doar cel de la pasager si a sarit si cel de la sofer, dar ala este ieftin si se schimba repede.

Costuri reparatie, cu piese SH, aprox 500 euro.

PS: airbagurile nu sar de la borduri.

Mai departe, depinde de masina, ce probleme mai are, taxa platita, optiuni, etc si nu in ultimul rand pretul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina este inmatriculta, taxa nerecuperata, fiscal pe loc, facturi de service, 4000 EU cere pe ea. Proprietarul zice ca S60-ul are senzor sub proiectorul de ceata.O fi asa ? Multumesc pt. timpul acordat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am vazut nici un senzor pe bara , sub farul de ceata nici atat , dar sa comfirme si colegi . cred ca masina a fost busita .

Eu zic sa mai cauti , sau cumpara de afara taxa nu e asa de mare, sau in functie de unde se afla senzorul sa ne imaginam cat de tare a fost lovita masina.

Unde se afla senzorul de airbag ?

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut dragi colegi. Dupa multe cautari am gasit un S60 2.0T din 2002, nu am vazut-o inca, dar proprietarul zice ca are airbag-ul pasager sarit dupa ce a lovit o bordura mai inalta, in rest ,in poze masina arata bine. Rugaminte: puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac si cat ar costa sa fie OK, daca ma hotarasc s-o iau ?

Vinzatorul vrea sa isi scoata macar banii de taxa.. :smile: .Cumpara daca asta vrei intrucit este model banal ca si piese,consumul te cam omoara :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are senzor sub bara si chiar daca ar avea, airbagul nu detoneaza daca masina nu se opreste brusc. Calculatorul de airbag are un senzor decelerometru, iar daca ala nu simte o anumita decelerare/accelerare, airbagul nu sare.

Deci calculul este simplu: 4000 masina+500 bordul+ 200 actele/asigurarea+200 consumabilele+ ce probleme o mai avea masina. Merita 5000 euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am un V40, 1.8 benzina si nu pot sa ma laud ca am consum mic, dar nu circul foarte mult, 10-12 mii pe an si i-mi doresc un S.

Nu are senzor sub bara si chiar daca ar avea, airbagul nu detoneaza daca masina nu se opreste brusc. Calculatorul de airbag are un senzor decelerometru, iar daca ala nu simte o anumita decelerare/accelerare, airbagul nu sare.

Deci calculul este simplu: 4000 masina+500 bordul+ 200 actele/asigurarea+200 consumabilele+ ce probleme o mai avea masina. Merita 5000 euro

Deci impactul ar fi putut produce si alte pagube, nu doar un airbag sarit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil masina a fost lovita frontal si plansa de bord nu a fost schimbata, fiind cea mai scumpa piesa la o reparatie. Daca a fost lovita frontal, asta nu inseamna ca a fost avariata foarte rau si nu asta ar fi problema. Daca a fost reparata cum trebuie, cu aprox 500 de euro poti schimba plansa de bord si repara calculatorul de SRS si apoi totul este perfect functional. Doar ca mie mi se pare destul de scumpa la 4000 de euro in starea actuala, chiar daca are taxa platita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru sustinere si sfaturi , m-am mai dezumflat, mai astept, poate apare ceva pe forum de la oameni de incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Godfather parca vinde un s60 2.0T , cauta in sectiunea oferte auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da domnu Cristi am vazut-o ,dar eu am frumoasa meserie de pompier cu "marea" functie de conducător autospeciale si ăsta este unul din motivele care nu-mi permit sa dau mai mult de 4000- 4500 pe o masina ,cu toate cheltuielile aferente (taxe, rar, etc.). Eventual as da-o pe a mea plus diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cunosc pretul , ti-am sugerat doar :D . Sa stii ca nu e capat de lume daca masina a fost usor avariata , problema este ca eu personal nu stiu cat de usor sar airbagurile (doar la astea mai noi am vazut usor tamponate cu airbag sarit adica fara sa fie deformate lonjeroanele) in romania sunt foarte buni tinichigii ,eu am vazut lonjeroane indreptate /decupate si sudate bucati si reparate incat nu se vede.

Dar o poti inspecta atent si sa incerci sa scoti mai multe informati de la proprietar

Daca vezi bucati de metal usor deformate si vopsite , iar lonjeroanele arata bine (probabilitatea e ca nu s-a umblat la ele)

Bara din fata se demnonteaza relativ simplu si atunci ai acces vizual la toate componentele despre care vorbesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc Cristi, eu sunt din Rădăuți Sv , masina este in BV , cu timpul stau foarte prost, as fi tras o fugă s-o văd si eventual să mai negociez că din poze nu prea vezi amănunte. Sau poate avem vreun coleg prin zonă ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now