Sign in to follow this  
Followers 0
Fulgerica

Mutare motor de pe volvo v40 2003 pe modelul de 2000

11 posts in this topic

Salutare.Ma puteti ajuta cu un raspuns?As vrea sa mut motorul de pe 2003 pe cea de 2000.Amandoua diesel doar ca ambreiajul difera la cel de 2003 e masa dubla volanta cu rulmentul de presiune hidraulic si pe cea de 2000 e masa simpla volanta si rulmentul e cel clasic cu parghie cred.trebuie schimbat si calculatorul masinii facute ceva modificari?Vad ca nu se vinde nici cum,asa ca prefer sa o abgradej pe cea de 2000 cu tot ce am bun pe 2003 dar motorul e cel mai important.

Volvo v40 25/04/2000 serie sasiu YV1VW7313YF568132(01)

Volvo v40 10/12/2003 serie sasiu YV1VW78824F091612(01)

multumesc mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca tu ai pe masina un D4192t2 si vrei sa pui un t3 t4.. Calculatorul este altul, cablajele pentru calculator sunt probabil altele, nu e imposibil dar tu sti cat de pregatit psihic esti pentru asa ceva! E multa munca si nu rezolvi mare lucru... mai repede ii faci un soft la 2000 si esti tot acolo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu vreau sa am motorul de pe 2003 este in stare foarte buna.nu vreau upgrade la soft,doar o inlocuire de motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculator, cutie, planetare, evacuare (catalizatorul diferă): ești sigur, că merită?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da de ce sa nu merite daca vrea sa faca o schimbare..... prea mari diferente pe caroserie nu sunt doar ceva minor pe electric si partea mecanica ..;. citeva zile de munca..

Face transfer de la una la alta si cu asta basta .....negativisti mai sunt unii.

Da se poate Fulgerica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Ma puteti ajuta cu un raspuns?As vrea sa mut motorul de pe 2003 pe cea de 2000.Amandoua diesel doar ca ambreiajul difera la cel de 2003 e masa dubla volanta cu rulmentul de presiune hidraulic si pe cea de 2000 e masa simpla volanta si rulmentul e cel clasic cu parghie cred.trebuie schimbat si calculatorul masinii facute ceva modificari?Vad ca nu se vinde nici cum,asa ca prefer sa o abgradej pe cea de 2000 cu tot ce am bun pe 2003 dar motorul e cel mai important.

Volvo v40 25/04/2000 serie sasiu YV1VW7313YF568132(01)

Volvo v40 10/12/2003 serie sasiu YV1VW78824F091612(01)

multumesc mult.

Daca cineva cunoaste foarte bine aceste motoare sigur iti poate da un raspuns clar .Altfel fa un efort si cauta in Vida sau Vadis si vezi ce comporta asa ceva sa stii la ce sa te astepti.

Daca prinderea este aceeasi in tampoane si cuplajul pe cutie ,eu zic ca ,dupa este ceva mai usor iar in ce priveste calculatorul asta se rezolva ca sint multi care stiu ce sa le faca sa iti mearga. Succes.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai ambele masini la dispozitie....una langa alta nu o sa fie o asa mare problema...daca ai putina rabdare. Trebuie sa muti cam toate calculatoarele ca din ce imi dau seama pe aici la volvo sunt legate toate unul de altul. Asta inseamna ca trebuie sa muti si toata instalatia electrica si motor, de preferat cutie, esapament, instal electrica, calculatoare si posibil si fuzete si planetare.

Succes...o sa ai nevoie

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms de raspunsuri.o sa vad cand vine vremea buna daca ma apuc de treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sanse de 95% sa mearga fara modificari majore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta sper si eu.O sa fie munca dar voi incerca sa fac ceva pozitiv.Nu sunt mecanic doar ca imi place sa imi bag nasul pe sub capote.mersi de ajutor tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper ca ambele masini sunt cu volan pe dreapta...nu?daca da, sigur merge.....muti motorul...apoi vezi ....mare atentie la tot ce inseamna cablaj !!!si multa rabdare....succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0