Matrixxx

Masina doar de oras - buget max. 2000 euro

101 posts in this topic

M-a lasat renault-ul 5 si nu prea mai am chef sa bag bani in el, in 2018 face 30 ani, ce naiba :smile:

Trebuie sa-mi iau URGENT ceva pentru oras, in afara ramane T5-ul, se intelege.

Din start:

- buget maxim de bagat intr-un fier cu care iti faci treaba, fara sa-ti pese unde-l parchezi, l-a zgariat cineva, etc.

- nu-mi place diesel-ul

- nu vreau motor mai mare de 1,4 maxim - dar sa nu fie un motor mic pe o caroserie grea

- AC

- FIABILA, nu am chef de interventii majore in viitorii 5 ani.

- sa nu aud de Ford KA, smart, matiz, tico.

- nu vreau cai putere, am destui pe 850. Fara prea multa electronica, de asemenea. Sa-si faca treaba bine si cum trebuie.

oscilez intre:

-opel corsa - http://olx.ro/oferta...html#89b919f0bf

-nissan micra - http://www.tocmai.ro...l#current_image

-mercedes A140-160 - http://www.autovit.r...-C36162675.html

-ford fiesta - http://www.autovit.r...-C36184191.html

...........sau poate altceva ?....

Masinile de mai sus sunt doar un exemplu, nu ma cramponez de ele, au fost gasite la o simpla cautare, sa vad cum se mai misca piata.

Veniti cu pareri - ca tot aveti chef de vorba in Cafeneaua asta.

Hit me !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot iti recomand in continuare cu caldura un Smart. Eu am dat 1500Eur pe al meu, si e diesel. Cu siguranta gasesti o benzina pe la 1200-1500Eur, mai pui 1000RON la segmentare si ai masina :)

Stiu ca ai zis NU la Smart, dar macar sa te dau o tura cu ea sa vezi despre ce e vorba, crede-ma ca am fost mai anti-Smart ca tine si acum am DOUA ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa incapa 3 persoane. Nu am nimic cu Smart-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.

am avut ocazia sa "ma dau" vreo 4 luni cu un Nissan micra din 2001, benzina 1L si am fost foarte multumit atat de consum(cam 6.5%-atentie, avea cutie automata!) cat si cum se manevreaza/parcheaza in oras! in 4 luni nu am bagat bani in el-excluzand benzina! masina foarte confortabila pentru clasa ei!

acum folosesc cam de o luna un Citroen C1, tot benzina, tot 1L, consuma "nimic"(a se citi 5%), se parcheaza excelent si se misca surprinzator de bine, fiind foarte vioi la demaraje :). un minus ar fi confortul la volan, care cam lasa de dorit, si asta nu doar in comparatie cu Volvo :)....proprietarul de drept care il are de vreo 4 ani nu a facut reparatii majore la el, schimband doar placute/ulei/filtre/becuri....( proprietarul e vara-mea deci stiu binisor masina)

succes in alegerea ta viitoare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandarea mea este sa cauti ceva cu motor de 1.4-1.6l dar care sa aiba instalatie GPL.Cred ca te poti gadi si la un VW Golf - intretinerea este foarte ieftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nissan Micra K11 de 1.0 sau 1.3. Foarte faine motoarele. Distributie pe lant, garantata de japonezi 300k km.

Piese suparator de ieftine. Condusa DOAR sportiv prin oras, consuma in jur de 8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideal pentru oraș si se încadrează perfect în cerințele tale :

Volkswagen Polo.

Găsești până în 2000 Eur gata înmatriculată.

Motor în multiple variante, 1.0, 1.2 , binențeles pe benzină. Câteva exemple.

http://www.autovit.ro/volkswagen-polo-C35873654.html

http://www.autovit.ro/volkswagen-polo-C36070630.html

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iei in calcul si o Toyota Yaris. Nu stiu la ce preturi se vând, dar eu am avut o experienta frumoasa cu Toyota (ce-i drept, Auris).

Toyota are benzinare bune, fiabile, consum mic si sunt foarte sprintene. Ideale pentru oras. Ce-i drept, fara turbo, dar nu cred ca iti trebuie asa ceva la masina pe care o vrei.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc. Am sa ma mai uit pe autovit, desi acolo sunt numai samsari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sar si eu cu un sfat : fiat bravo 1.2 82 cp , ac , an 2000-2001 eu am avut motorul acesta pe un palio 260 k km , inafara de ulei 34k masina a mers execptional . articulatii foarte rezistente , consum 7,5 consum mediu

In aceleasi conditi v70 scoate-a cam 5.1 consum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai la asa ceva ma uitam si eu, dar varianta sporting, ca ma stii ca nu ma pot abtine - :evil6:

http://www.tocmai.ro...l#current_image

Maine ma duc sa o vad si sa ma dau o tura cu ea.

Hai, sariti cu sfaturile, sigur aveti experiente/prieteni/sfaturi privitor la topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chevy Spark 2007, AC, 20.ooo km la numai 2000E ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Florin,

Eu am un Colt de 4 ani (masina are in total 6) motor 1,3 benzina Mercedes, transmisie lant - 90.000 km - nu a vazut decat revizii (300 RON la reprezentanta). 85 CP, pusi bine jos cand e cazul, 5 usi foarte buna de oras, incapatoare in habitaclu - inclusiv spate, posibilitate rabatare bancheta spate si atunci ai ditamai locul de carat cand este cazul. Recomand una din asta de oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,Florin! Maicamea are un Punto de vreo 5-6 ani de acum,varianta cu 5 usi,motor 1.2 8v. Este execelenta pentru oras,incapatoare la interior cu tot felul de spatii de depozitare,AC,geamuri electrice,servo cu buton de City(invarti volanul cu un deget) si nici probleme mari nu a avut cu ea. Mi se pare ideala de oras!

Pare ok cea din anunt,vezi cum se prezinta live si daca e ok,go for it!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, pusa pe rampa masina era cursa toata pe dedesubt de ulei, rugina la oalele amortizoarelor, trebuie facuta distributia + filtre-ulei-curele....asta asa, la prima vedere.

si cica "masina se afla intr-o stare exceptionala..."

Alta taiata de pe lista.

Probabil ca e cea mai mare loterie cumpararea unei masini vechi din romania. Sa incerc sa ma uit si la alea "aduse recent", impecabile, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa mentionez , majoritatea fiat-urilor scuipa ulei peste tot , nah eu completam cam 1 l la 10k . Ale mele 2 fiat /1 alfa si aproape toate pe care le-am vazut scapau ulei pe la capacul chiuloasei (cu toate ca am inlocuit garnitura dupa 1000 k a inceput din nou ...)

Spor la vanatoarea de masini !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoda Fabia?

In calitate de posesor de Skoda pe benzina care anul asta face 15 ani, la mine fiind de aproape 7 ani timp in care am pacurs cam 160.000 km, cu cel putin 280.000 km in total (km reali numai ea ii stie saracuta, ca eu nu am reusit sa-i aflu) pot sa o recomand ca o varianta de luat in calcul.

Multa bafta, e o loterie, intr-adevar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De 2000E daca vrei masina ,sa stii ca de banii astia gasesti la noi ,adica "omorite" si intinerite la km,tinind cont ca ai specificat ca nu doresti "cutiutele" enumerate ,KA,Matiz,etc.

Cel mai fiabila din piata ,(parerea mea)este Fiesta ,(bine gindita in general cu piesele ,cind este vorba de inlocuiri rapide chiar in regie proprie ,etc.)pina in 2008,benzina doar motorul SOHC de 1.3L/69Cp sau ceva mai elegant ,Fiat Stilo de 1.3 dar sint cam rare si consuma ceva mai mult.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sustin ideea de Colt daca gasesti un motor de 1.3. Care in principiu are 95 cp la 1000 kg. Vopsea cam sensibila la pietre, insa cita vreme nu o busesti adinc (gen compesor ac, punte spate) , intretinerea ieftina si piesele uzuale la fel de ieftine.

Doar ca modelele 2008 incoa nu prea sint la 2000 euro. Sau daca sint poate necesita ceva reparatii. Eu zic sa te uiti si dupa masina asta daca o gasesti.

Si Skoda Fabia e demna de mentionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De 2000E daca vrei masina ,sa stii ca de banii astia gasesti la noi ,adica "omorite" si intinerite la km,tinind cont ca ai specificat ca nu doresti "cutiutele" enumerate ,KA,Matiz,etc.

Cel mai fiabila din piata ,(parerea mea)este Fiesta ,(bine gindita in general cu piesele ,cind este vorba de inlocuiri rapide chiar in regie proprie ,etc.)pina in 2008,benzina doar motorul SOHC de 1.3L/69Cp sau ceva mai elegant ,Fiat Stilo de 1.3 dar sint cam rare si consuma ceva mai mult.

Fiat Stilo nu!!! E masina care era sa bage Fiatul in faliment! Fiatul punto e ok, consuma foarte putin ,costa putin si piese pe toate drumurile! Recomand punto 1 sau 2! Cu motorulde1000 cc Fyre, cu 8 valve! Daca se rupe cureauanu rupe supapele!

Bune sunt si bravo sau brava, 1999-2001 sunt bune si superaccesorizate, doar ca sunt mai grele si consuma mai mult! Vb de motorizare 1,4sau 1,6! Parerea mea..mergi cu punto! Daca ai prieteni in Italia vb cu ei si poti gasi una la 400-500 eur, vreo 400 platforma, 200 inscrisul, daca e euro 2! Nu se compara cu WW, dar sunt muuuult mai ieftine! Ar fi si Opel Astra,1.4! Vezi tu.. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU Colt. Daca ti se strica o bieleta de directie, trebuia sa iei toata caseta. Daca ti se strica o bucsa la puntea spate trebuie sa iei toata puntea ! Motoarele sunt bune dar la capitolul articulatii... Ca sa nu zic ca piese SH dai cu tunul.

Fiesta ar fi o alegere buna, sau Polo / Lupo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am sa incerc sa ma uit dupa Fiesta sau Polo/ Lupo, desi parca tot Fiatul Punto imi face cu ochiul, arata si exterior/interior ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

App de lupo , e oke , o masina care din interior pare o masina mare . Eu am condus una cu motor de 1l (putere prea putina)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.