ovidiuioana

probleme geam lateral spate!

23 posts in this topic

Salut! De ceva timp vad cum geamul de la usa dreapta spate tinde sa ,,urce" cu vreo cativa mm mai mult decat trebuie! Ma ingrijoreaza, pt ca am un prieten tot cu v50,si are aceeasi problema doar ca la el e mai grava..geamul a rupt deja chederul(trece cu 1 cm peste limita superioara)!Care ar fi cauza,si ce solutii ar fi? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca prima data trebuie desfacuta fata de usa sa vezi situatia macarelei, cum sta geamul in clemele de prindere si daca mecanic tot ii ok din cate stiu se pot calibra sa si aminteasca cand trebuie sa se opreasca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc thor4ever! O sa.mi fac timp saptamana viitoare. O sa vin in Ro sa inmatriculez masina! Tu ai mai desfacut fetele la usi? Poti sa explici pas cu pas cum se face? Nu de alta, dar nu vreau sa invat rupand ceva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le am desfacut cu ajutorul unui coleg de pe forum care avea sculele necesare:

http://www.sculeserv...es/3544_enl.jpg

si http://img27.olx.ro/...-fotografii.jpg

furculita a2a din stanga. Posibil ca merge si sa tragi dar risti sa rupi clipsurile alea automate.

Cu cele 2 scule f usor o desfaci.

Din cate stiu este topic facut de Roberto la DIY

LE

Vad ca la topicul ala nu se mai vad pozele...dar

Si el zice ca tragand de ea poti rupe cate clipsuri

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc thor4ever! O sa.mi fac timp saptamana viitoare. O sa vin in Ro sa inmatriculez masina! Tu ai mai desfacut fetele la usi? Poti sa explici pas cu pas cum se face? Nu de alta, dar nu vreau sa invat rupand ceva!

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii acelasi link Ionut :D

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, cred ca am postat cam in acelasi timp, ca eu nu am vazut ca ai pus si tu link :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovidiu daca nu te descurci da un tel ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pt informatii! Foarte util video! De altfel sunt mai multe video demonstrative! (Pt mine...filme horor������). De demontat am vazut... se poate face.. Dar care e cauza? Pt ca geamul urca..coboara.. Si culmea e geamul de pe dreapta spate,care nu prea e folosit..sta mai tot timpul blocat(pt copii)!!! Ce anume al face sa sara gardul? Pt ca daca trebuie sa demontez doar pt a monta din nou... ma ia cu ameteli!

Ideea e ca acum sunt doar cativa mm ,ori m.am speriat de ce am vazut la prietenul meu... sper sa ma insel! A mai patit careva asa ceva si daca da care a fost cauza sau piesa defecta?

Edited by ovidiuioana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma declar exeprt , dar din cate am observat el nu poate urca mai sus daca se mentine pe traiect , aici e partea interesanta la ambele masini mi sa desfacut chederul (partea din portiera ) care in cazul meu l-a blocat la v50 , l-a scos afara complet la v70 .

Daca desfaci portiera as verifica traiectul geamului

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, la ,,ororile" ce le.am vazut pe youtube ,mai dureaza pana imi fac curaj sa desfac! ceva s.a umblat la masina asta , dar la usa soferului, caci nu se aseaza bine fatza de usa. Cred ca e vreun clips rupt! Oricum vreau sa schimb fetzele de usi cu ceva cu piele, caci m.am saturat sa curat materialul ala,interiorul fiind un crem deschis ! Frumos dar tare pretentios!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La volvo orice se desface cu Torx25 si putere de a smulgere , face poc si se desface , si la loc se monteaza cu pumnul :hello2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si se sparge ca sticla

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu demontant tot interiorul prin smulgere , am rupt doar o clema la un prag :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pocul ala dauneaza grav portofelului! Innainte de a ma apuca de lucrare trebuie sa mai iau niste clipsuri, si cum spuneam sa fac rost de fete de usi dar cu piele nu material! La ale mele s.a subtiat materialul de la atata jmotru! Dar toate pe rand! Acum prioritatea no 1 e inmatricularea, si daca mai raman ceva frimituri facem si restul!

Si se sparge ca sticla

Asta,asa ca incurajare!

Eu demontant tot interiorul prin smulgere , am rupt decat o clema la un prag :smile:)

Eu demontant tot interiorul prin smulgere , am rupt decat o clema la un prag :smile:)

Ooo,la asta sunt expert! O sa rup si eu tot si o sa ramana o clema intreaga! :evil6:
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca desfaci finut , nu spargi nimic si nu rupi nici un clips , dar trebuie rabdare (mie mi-a luat 2 h) am repus chederele (am curatat tot) gresat mecanismele si gata (pe usa nu se vede ca a fost desfacuta)

Deci timp si rabdare sa ai si nu spargi/ rupi nimica ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca desfaci finut , nu spargi nimic si nu rupi nici un clips , dar trebuie rabdare (mie mi-a luat 2 h) am repus chederele (am curatat tot) gresat mecanismele si gata (pe usa nu se vede ca a fost desfacuta)

Deci timp si rabdare sa ai si nu spargi/ rupi nimica ;)

Ce mi.ar place sa mai am rabdarea si varsta ta! :crybaby: Dar o sa fac o revizionare completa, cand o sa gasesc fetze de usi cu piele, rezistente la ciocolata, inghetata, ulei de la floricele :rant:
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand te apuci ma suni si iti explic ce si cum , te uiti si pe youtube si ai rezolvat problema (de o zi libera si o bere ai nevoie + torx si tubulara/ cheie de 10 )

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI la mine facea figuri,tot dreapta spate...Urca sus de tot si apoi dadea inapoi vreun cm...Am umblat putin la chederul de pe usa,partea de sus,si si-a revenit...Nu am desfacut nici o fata de usa...Presupun ca am fost norocos :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI la mine facea figuri,tot dreapta spate...Urca sus de tot si apoi dadea inapoi vreun cm...Am umblat putin la chederul de pe usa,partea de sus,si si-a revenit...Nu am desfacut nici o fata de usa...Presupun ca am fost norocos :D

La mine urca normal... ma rog.. zic eu.. se opreste.. coboara normal.. doar ca la final de cursa sus, impinge cativa mm chederul mai sus! Poate ca e o problema careia nu i.am dat atentie pana ce am vazut defectiunea la masina prietenului meu . O tin sub observatie! Cum gasesc fete de usi in piele revizionez toate usile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chederul geamului in partea de sus este la locul lui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e ok! Probabil s-uzat ceva la motoras, la macara,dracu sa le ia! Acum banii sunt drămuiți!sa văd ce mai rămâne după înscriere si o sa m-a ocup si de asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca s-a uzat motorasu ... sau mecanismul(glisantele alea) cred ca ai chederul sarit si a dat canva eroare , si acum trebuie reasezat si apoi recalibrat geamu , lucru care cred ca se face singur dupa ce merge bine (la mine asa a fost ) daca simte rezistenta , coboara singur 5-6 cm eu asa am patit si aveam eroare , si scartaia cand il coboram putin

Si mi se lovea chederu prin portiera (sunete dubioase)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now