paunionutz

Tapiterie plafon

14 posts in this topic

Am observat la mine, ca a inceput sa iasa tapiteria plafonului de sub chedere. Tapiteria nu este dezlipita si nici cartonul nu pare indoit/ondulat, dar totusi s-a "tras" cumva, pt ca o parte din chedere nu mai acopera in totalitate tapiteria si asta doar in dreptul usilor.

S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Exista vreo solutie pentru a remedia problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poza face cat o mie de cuvinte.Eu nu prea am inteles ce a iesit si pe unde.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat in Vida daca nu cumva difera chederele la 2004+ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine iese pe o portiune de 2-3 cm in dreptul usii dreapta fata. Asa e de cand am luat masina,dar nu iese mult,vreo 2 mm sa zic asa. O sa fac o poza cand ajung acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit . Si la mine a iesit pe 1-2 cm fix pe la mijlocul usii. Nu a tras nimeni de nimic pe acolo. Cred ca "asa face toate" dupa un timp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare baieti! Spuneti'mi si mie va rog cum ati rezolvat problema ca nu stiu cum sa procedez,sa o lipesc la loc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca a rezolvat careva. Cred ca singura rezolvare este schimbarea cu totul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aiureadaca trebuie schimbat tot doar pt o mica parte. In fine. Multumesc si daca are cineva vreo rezolvare va rog sa imi spuneti si mie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi daca nu a coborat chederul. Sa nu-ti dea impresia ca a iesit plafonul si de fapt sa fie iesit chederul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 27.10.2016 at 10:21 PM, Bogdangnj said:

Salutare baieti! Spuneti'mi si mie va rog cum ati rezolvat problema ca nu stiu cum sa procedez,sa o lipesc la loc!

Nu e coborat chederul. E de la tapiterie din pacate..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Din pacate (din ciclul "asa face toate!") probleme cu tapiteria plafonului incep sa apara mai ales daca masina a stat mult in soare si fara aerisire habitaclu.

(vezi pozele de la a mea..)

Intrebarea pe care vreau sa o pun aici este:

- stie cineva unde se poate remedia?

Eu, ce tapiteri am gasit, toti mi-au spus ca ei refac tapiteria, dar demontat/montat plafon, nu se baga (pe motiv de elemente de prindere rascoapte si care la actionare mecanica tind sa plesneasca!).

Asta e ca si cum te-ai duce la chirurg sa-ti faca operatie de extirpare apendice si ala, chirurgul, ti-ar spune: bine, eu te operez, numai ca de taiat si de cusut inapoi te faci singur!

Deci:

 

stie cineva unde se poate rezolva un plafon de V50 (cu trapa!) din 2005?

IMG_20190526_084103.jpg

IMG_20190526_084015.jpg

IMG_20190526_084002.jpg

IMG_20190526_083926.jpg

IMG_20190526_083923.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te ajuta cu ceva,inainte sa ma intorc in patrie,am avut aceeasi problema.Am demontat singur plafonul decojit,am dat o suta de euro la un tapiter si apoi l-am remontat singur.Cauta un tapiter ce are foame,nu smecheritii de peste tot...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfat!

Problema e ca nu am nici timp, nici spatiu si nici scule sa demontez/montez plafonul.

Esti din SB... Am gasit o firma care tapiteaza plafoane, undeva in Broscarie, dar problema e ca mi-au spus ca ei nu se mai baga la demontat/montat, ca elementele (?!) fiind rascoapte, plesnesc si le sar clientii in cap!

Doi tapiteri mi-au spus acelasi lucru...

Asa ca... trebuie sa mai sap!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca radacina topic-ului e foarte veche (parca din 2015), dar intre timp, chiar nimeni nu are nicio sugestie de servicii complete in aceasta chestiune?!

Se pare ca in ultima vreme, doar eu si Ujio am patit "naparlirea" plafoanelor! :D

Curat ghinion!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now