Lucian36

Functionare motor D4192T - Interpretare diagnoza

8 posts in this topic

Salut,

Am cateva probleme legate de functionarea motorului, adica nu ma pot deplasa cu masina, merge in 3, scoate fum rau, nu trage, mers in hopuri, zgomot puternic de injectie ... daca puteti si doriti va rog sa ma ajutati in identificarea reperelor cu probleme rezultate in urma diagnozei.

Multumesc anticipat,

Lucian

post-499-0-44531200-1428503729_thumb.jpg

post-499-0-27019500-1428503740_thumb.jpg

Edited by dj_kko2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as interpreta ca bujie arsa + supapa control presiune la pompa de injectie defecta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am luat bujii noi, le-am schimbat si-n 2 zile le-a ars. Am luat alte bujii si releu de la Cipilik, acum ma duc sa le montez. Intr-adevar pe 2 din bujii, pe 2 si pe 4 aveam o tensiune de 13,9V in loc de 11V, probabil asta e motivul pt care s-au ars, din cauza releului, mai poate fi si "impulsul" de la ECU care comanda cat timp sa le tina alimentate, in ideea in care a ramas alimentarea "agatata" dar exclud asta in prima parte.

"supapa control presiune" fiind mai exact? ca si pozitie, cum o identific? trebuie sa fie ceva electronic...deci are mufa de alimentare si se schimba, ai idee care ar fi aceasta supapa?

Edited by dj_kko2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic..Depinde ce "inalta " iti da ECU pt bujii ca posibil sa nu le placa..SCUZE ,ai zis bujii si ma gindeam la injectie :slap:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze că mă bag în seamă, cred că asta este ”supapa control presiune”:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze că mă bag în seamă, cred că asta este ”supapa control presiune”:

Este vb de alta motorizare, t3/t4 din cate am observat in imagini, acolo este injectie CR Bosch si la mine este injectie Indirecta Lucas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vb de alta motorizare, t3/t4 din cate am observat in imagini, acolo este injectie CR Bosch si la mine este injectie Indirecta Lucas

Ups, n-am fost atent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvat problema, functioneaza acum ca-n prima tinerete acest motor :)), multumiri lui Cipilika pentru injectorul pilot care arata si functioneaza impecabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now