kosfunny

Abuz asiguratori-Culpa Comuna la stationarea neregulamentara !

8 posts in this topic

Pentru ca sunt foarte multe abuzuri din partea asiguratorilor in cazurile accidentelor cu masini stationate sau oprite si in care se incheie formularul de constatare amiabila vreau sa clarific pentru dvs unele aspecte.

Stabilirea raspunderii si regimul probator in cazul constatarii amiabile se face conform unui protocol semnat de toti asiguratorii. Aci se specifica clar, la art. 18.2 in ce caz se stabileste culpa comuna in cazul in care un vehicul era SATATIONAT (nu oprit ) NEREGULAMENTAR sau OPRIT NEREGULAMENTAR INTR_O STATIE !

Atasez o copie a acestui protocol .

Pentru cei care nu au timp de lecturat citez si adnotez :

18.2 Cazul 4.2 (culpa comuna) se aplica atunci cand A este in stationare (durata opririi depaseste 5 minute) neregulamentara sau oprit neregulamentar in statie (repet, DOAR in statie), si anume:

a.) in zonele urbane , daca se dovedeste ca NU ESTE:

-nici intr-un amplasament prevazut in acest scop in momentul in care existenta acestuia a fost dovedit

-nici de-a lungul trotuarului (de ex in statie sau stationare pe doua benzi)

-nici parte pe drum, parte pe trotuar longitudinal

b.)In afara zonelor urbane , daca se dovedeste ca este:

-total sau partial pe drum fara a fi semnalizat regulamentar prin semnalizare de avarie sau printr-un triunghi de pre-semnalizare

-sau in afara unei amplasari prevazute in acest scop din momentul in care s-a stabilit existenta acesteia

Deci

- daca unul dintre vehiculele implicate in accident este parcat chiar sub semnul de stationare interzisa, chiar pe o trecere de pietoni sau chiar la o distanta mai mica de 25 de metri de coltul intersectiei dar este pozitionat longitudinal de-a lungul trotuarului sau parte pe drum parte pe trotuar , tot longitudinal, ASIGURATORUL NU POATE STABILI CULPA COMUNA . VINA EXCLUSIVA O POARTA CONDUCATORUL AUTOVEHICULULUI IN MISCARE

-daca in afara localitatilor vehiculul stationat pe partea carosabila NU ESTE SEMNALIZAT REGULAMENTAR, indiferent de pozitia lui, este CAZ DE CULPA COMUNA

Cine se confrunta cu un astfel de abuz il poate sesiza la consultanta@AmDauna.ro si va fi reprezentat gratuit in fata asiguratorului !

protocol amabil.pdf

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Util topicul.

Multumim!

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte util, insa cu cateva lipsuri, parerea mea, sau cel putin un LIPS mare.

Situatie cu care m-am confruntat, intr-o seara: Mergand regulamentar, intr-o curba stransa, m-am trezit cu o masina parcata (cred ca era parcata, ca nu am vazut pe nimeni in ea) in fata, nesemnalizata in nici un fel. O singura banda de mers, linie continua. Avand 50-60 km/h am reusit sa o evit in ultima clipa, dar am intrat pe contrasens, calcand linia continua.

Acum intreb eu: in cazul in care venea cineva de pe contrasens si nu puteam sa depasesc, impactul era inevitabil! Eu eram vinovat, care mergeam regulamentar?

Adica nu vad de ce as fi eu vinovat in conditiile in care eu am respectat legea 100%, iar individul nu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionuț, zice ca tu esti de vina ca nu ai adaptat viteza la conditile de drum si anume curba stransa cu vizibilitate 0. Sunt de parere cu tine dar legea nu tine cu noi cu toate ca ciobanu nu gandeste si isi lasa hoitu in curba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit-o si eu Ionut , doar ca era zapada pe jos , curba usoara si brusc mi-a aparut o duba in parcata pe banda (drum cu 2 benzi ) m-am oprit la 2 cm de ea ,melteanu statea in masina si asculta manele ...

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte util, insa cu cateva lipsuri, parerea mea, sau cel putin un LIPS mare.

Iarta-mi lipsurile, rog pe altcineva mai avizat sa le adauge !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te supara te rog, mai spunem si noi situatii REALE din trafic, traite.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarta-mi lipsurile, rog pe altcineva mai avizat sa le adauge !

Nu am zis ca sunt lipsurile tale, sau ca ai tu vreo vina. Eu spuneam de legea in sine si de situatie reala din trafic, traita pe pielea mea, in care conform legii eram vinovat, mergand 100% regulamentar, iar celalat individ isi repara masina pe banii/asigurarea mea, fiind 100% vinovat!

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now