vlpvlp06

Reparatie crapaturi piele

14 posts in this topic

Salutare,

Pe scaunele din fata au aparat crapaturi in piele,am vazut pe net ca exista kit-uri pentru reparatie piele.

A incercat cineva?Ne poate spune cum se comporta in timp?

Sau ce alte variante mai sunt?

As prefera doar variante testate deoarece nu as vrea ca masina sa fie cobai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit de la www.lederzentrum.de . Au o chestie lichida care chipurile umple crapaturile. Apoi trebuie slefuita suprafata si dai cu o "tinctura" care se aplica cu un burete si care are culoarea identica cu pielea (le trimiti in prealabil o mostra de piele ca sa faca culoarea respectiva).

Chestia cu crapataturile nu a tinut mult, tinctura in schimb este f buna se potriveste ca nuanta perfect.

La scaunul negru am montat pielea de pe un scaun manual pe unul electric si a trebuit sa astupam gaura pe unde se regleaza speteaza. Nu a iesit perfect dupa cum se vede dar rezonabil mai ales ca e o zona care in principiu nu o vezi ca este stalpul B in fata si acopera.

Daca e f crapata pielea nu prea mai ai ce face mare lucru cu chestii "simple".

Costa cam 50€ un set (de curatare, tinctura si apoi o crema de conservare).

post-5223-0-59362900-1430990124_thumb.jp

post-5223-0-72294400-1430990125_thumb.jp

post-5223-0-95769600-1430990126_thumb.jp

post-5223-0-09814300-1430990128_thumb.jp

post-5223-0-43263600-1430990129_thumb.jp

post-5223-0-10394100-1430990131_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am gasit ceva de genul asta care spune ca ar contine si un chit pentru astuparea crapaturilor.

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/cosmetica-auto/reparatii-scaune-piele-12244216.html

Cand ajung prin Bucuresti probabil ca am sa le fac o vizita pentru a vedea cateva lucrari facute de ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si el foloseste produse Lederzentrum :)

Un an nu o sa reziste sigur trebuie cam la maxim 3 luni sa cureti si sa conservi altfel se duce totusi. Si cei de la Lederzentrum cam tot asa scriu pe site ca trebuie conservate scaunele la intervale regulate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,sa inteleg ca solutia finala ar fi retapitare cu piele noua sau alte scaune in stare buna.

Ce sacune se potrivesc pe 850 fara modificari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S/V70 ar merge pana la model 99 (ca sa mai functioneze airbagurile). La V70 in schimb are centura la scaun alta prindere. Deci in principiu ar trebui sa pui si centuri din S/V70.

Nu am idee cat ar costa o retapitare care ar fi dupa mine cea mai buna solutie . Aici este foarte scump asa ceva (munca manuala la greu). Eu am gasit pentru a mea in State o firma care face replici dupa husele de R si le vinde cam la 30% din pretul pe care il cere Volvo (la Volvo m-ar costa o bucata cam 500-600€ daca mai sunt livrabile) . As iesi asa cam la 1000$ pentru husele de la scaunele din fata. fata de vreo 2500€ cat ar fi la Volvo :smile: ..

Apropo daca cumva ai de gand sa pui huse de R sau T5R nu o sa mearga ai nevoie si de alt burete la scaun atat la sezut cat si la speteaza.

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danke!

Gasisem ceva de S80 model mai nou cred ca voi cumpara piele naturala si voi retapita tot interiorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca modifici rama de la scaune merg si de S80. Cred ca am citit in volvoforum UK ca au facut asta. Dar pierzi airbagurile laterale iar aici in Germania ar fi si ilegal (pierzi omologarea).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu consider ca este o idee stralucita sa merg fara air-bag.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, mai ales ca tu mergi foarte incet :evil6:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce anume difera la airbaguri? Ca (cel putin teoretic) rezistenta lor ar trebui sa fie la fel si daca este problema doar de mufe, se pot muta de pe un scaun pe altul

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 850 si x70 pana la model 98 sunt actionate mecanic (capsula laterala la scaun). Din 99 sunt actionate electronic. Ca atare daca pui scaune din 99 incoace in 850 sau x70 nu vor declansa la accident

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O solutie pentru hidratare piele? A plouat pe scaunul pasagerului si s-a facut pielea scoarta

post-4854-0-16715400-1432554362_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crema/lapte Doina - cea mai rapida solutie, pina ai un...Meguiar's.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now