cioko80

probleme rabatare oglinzi electrice

13 posts in this topic

Am o problema cu rabatarea oglinzii de pe partea stanga, adica nu mai merge, cea de pe dreapta functioneaza normal.

Oare care ar putea fi cauza.

Masina Volvo XC60 - 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut problema asta la seat, dar a revenit singura dupa cateva plieri

Edited by costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei se taie un fir, asta daca nu-si mai revine deloc, daca ba merge ba nu merge atunci e din mecanism .

Share this post


Link to post
Share on other sites

firul care se taie ii acolo in interiorul oglinzii, in cazul in care e mecanismul acesta se poate cumpara separat sau trebuie sa cumpar oglinda cu totul.

tot astazi am vazut ca nu mai merg nici becurile de sub oglinda, nici pe stanga nici pe dreapta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai apasa pe butonul cu beculetul de pe telecomanda si vezzi daca se aprind becurile de pe oglinnzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

firul care se taie ii acolo in interiorul oglinzii, in cazul in care e mecanismul acesta se poate cumpara separat sau trebuie sa cumpar oglinda cu totul.

tot astazi am vazut ca nu mai merg nici becurile de sub oglinda, nici pe stanga nici pe dreapta...

Sigurante..Daca nu merg manual din buton de pe consola sofer ,nu vor merge nici din telecda.Dar chiar asa la un XC60!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siguranta nu e pe modul-ul portierei ? daca da , nu ar trebui sa mearga nici geamul elecric portierei respective

Share this post


Link to post
Share on other sites

se pare ca nu am fost atent becurile din oglinzi merg...problema o am numai cu plierea oglinzii...dar m am programat la un service ptr un test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am ajuns in sfarsit sa mi fac o diagnoza...au gasit cod eroare B11F615 - care cica inseamna - Scurtcircuit la + baterie sau deschis -

sa inteleg ca este o problema electrica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ce ai facut diagnoza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu probleme cu rabatarea oglinzii din partea pasagerului, functioneaza doar pe jumatate (adica daca ii dau inchidere nu prea reactioneaza, dar la deschidere are  momente in care se deschide) precizez ca i un pic moale oglinda fata de cea de la sofer care pare fixa  are un pic de joc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanism rabatare defect. 

Se repara prin inlocuire . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now