rafa92

Problema sistem de franare. Rog Ajutor

58 posts in this topic

Te trage grozav @i love VOLVO!Iti spun asta pentru ca eu personal nu am stiut ca discurile pot avea un efect asa mare.

Am mai avut o experienta asemanatoare cu un Reno megane 1.9 dci din 2006.Discurile pe spate erau terminate si la franare masina tindea sa se duca stanga sau dreapta.

In cazul meu bucsile de la brate erau terminate si un disc probabil era mai mult uzat :).

Eu personal ma bucur ca am scapat de bealea si nu tre sa mai schimb telescoapele ca deh, s60 e instabil :)).Acum pot sa spun ca e destul de stabil!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de aceea este necesara anual acea verificare a mașinii pe care multi o sar la revizie. Verifici bine mașina și constați ca discurile sunt uzate ca un etrier nu a lucrat corect, ca bucsile sunt obosite .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raportul de frânare diferit pe spate este cel mai periculos. La o frânare de urgență poți să te și răsucești... Iar dacă mașina are si ESP, se poate încurca si acesta.

Sunt total de acord cu Bogdan referitor la importanța verificării anuale, doar că sistemul de frân are este bine să se verifice la 6 luni. Toată lumea face două schimburi de anvelope... O verificare vizuala a frânelor este foarte simpla în acest moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate o spun cu tristete, exista maxim de inconstienta in unele service-uri. Saptamana trecuta ne-a venit un s60 la verificare generala dupa achizitie si bineinteles am verificat tot. Placutele schimbate de curand, discurile bune. Furtunele de frana sectionate pana LA JUMATATE !!! Cum dracu dai drumul la asa masina pe strada dupa ce tocmai ai umblat acolo ? Au angajati orbi ? Si omul mai fost si in concediu in Grecia. Pe cuvant, a avut zile.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rapid facut pentru profit

Disc si placuta merge repede fata de furtune :)

 

Din pacate se joaca cu viata oamenilor 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge repede pe naiba :) Daca stai si sa cureti si sa faci luna fata si marginea fuzetei ca sa nu iti dardaie discurile dupa cateva mii de km, plus curatat portetrier (santurile de la placute) plus curatat culise plus uns totul, tot iti ia o ora... Adevarat, furtunele ne-au luat tot o ora pt ca erau blocate piulitele pe tevile metalice si am desfiletat etrierul cu totul.

Probabil de aia nu s-au atins... Inconstienti oricum

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Revin pe acest topic. Problema initiala a fost rezolvata, in sensul in care am schimbat pompa ABS si lichidul de frane iar franele sunt acum ok. Singura problema este faptul ca la franare la viteza mai mare sa zicem 120 vibreaza foarte tare volanul. Odata cu schimbarea pompei ABS am schimbat si placutele pe fata, fara discuri. Discurile au ramas cele vechi, cel pe dreapta fiind cel mai uzat, iar cel pe stang fiind cel nefolosit o perioada buna. Poate fi aceasta cauza vibrarii in volan? Discurile neegalizate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fix de acolo e.Cel pe care s-a franat tare e incins si deformat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now