Heimdallr

Discriminarea de la impozitarea auto

90 posts in this topic

Heim las-o asa pe asta ca daca trecem pe sistemul de impozitare conform CP sa vezi cum ne luam D2 toti. Eu zic ca e mai bine asa la cmc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..acestia nemultumiti sint oare cei de pina la 2700cmc!!Intrucit ce trece de capacitatea asta ,hai sa zic peste 3000cmc stiu ei ce si cum si plus ca isi permit la ce masini au si oarece impozite..Deh unora nu le mai ajung caii :smile:

Pt mine acest criteriu a fost sa imi retrogradez cilindreea si atit

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

În momentul în care impozitul la mașini va fi calculat în funcție de valoarea acestora vom putea spune ca trăim într-o țară normală.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..

Asa credeam si eu cind mi-am cumparat D5-ul .Era doar 335/An dar intre timp a ajuns retroactiv in 3 ani la 868ron /an si valoarea masinii pe piata a scazut.A fost doar un joc din incheietura miini pt stat de a avea bani la buget precum a facut Stolojan ,o mica nationalizare leu -dolar prin 1993 parca de ne-am trezit ca este de nu stiu cit mai mare cursul.In fine

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici e vorba de principiu. Cum sunt eu diferit cu o masina uzuala din 2002 in fata statului roman, comparativ cu alt cetatean cu Renault de 1600cmc? Nu e vorba de nemultumire, e vorba de egalitate in fata legii.

In plus, nu este echitabil. Platesc mai mult, dar nu beneficiez de mai mult.Prin urmare nu suntem egali in fata legii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu beneficiezi de mai mult ? Pai compari Volvo-ul cu ...renault-ul ala ? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un lux motorul mare :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici cred ca putem povesti mult si bine si fiecare avem opinii cat se poate de justificate. Probabil ca statul (orice stat - ex. In BG impozitul este in functie de CP), se gandeste ca o masina de lux este reprezentata de:

- o cilindree mare - aici se presupune ca o masina de lux are motor mai mare de 2000 cmc sa zicem (180 RON vs. 870 RON) - ceea ce este mai adecvat zic eu si mi se pare o delimitare decenta ca limita dpdv caracteristici tehnice. Vrei impozit mic, motor sub 2000 cmc, acum au puteri destul de mari - vezi Volvo VEA D5 - 1969 cmc, aceiasi 225 CP.

- o putere mare la motor indiferent de cilindree - abordarea asta dupa parerea mea este o abordare nu tocmai cinstita, daca tinem cont ca acum cu motoare din ce in ce mai mici puterea creste totusi - aici statul profita de inovatiile tehnologice ale constructorilor de masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam peste tot sunt impozitati calutii :D

Eu m-am interesat in Franta , cam 450 euro pe an pt v50 , in Romania platesc 600-700 lei asig , 780 lei impozitul . Pot sa spun ca e mai ieftin dar nu cu mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mainile/motoarele adevarate nu sunt cele actuale - plastice si electronica, degeaba va tot amagiti.

Pentru adevaratii pasionati (ca o viata ai, nu?) masinile actuale sunt o gluma pe langa cele clasice !

Chevrolet SS, Camaro ZL1, Dodge Hemi, Pontiac Firebird 455...doar citva exemple.

Dar romanul isi ia Range Rover, ML, Q7 si alte struto-camile, sa-si plimbe burtile in jeep-uri.

Noi avem conserve impozitate, nu masini. Nu se mai fac Masini, doar basini si ifose.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am prea inteles mare lucru din subiectul asta dar dau un exemplu cam asa.

Ai 2 masini

VW 2000cmc 170cp

Vlv 2401 163 cp

Cum ati vrea sa vi se impoziteze dupa cp sau cmc?

E diferenta de 500cmc care costa destul de mult.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozitul pe salariu este 16% pentru toata lumea. Nu discrimineaza pe nimeni. Insa la impozitul auto este progresiv, ceea ce nu e ok din p.d.v. constitutional. Luxul este taxat de alte legi, nu de impozit. Un aro, peugeout sau alt auto uzual nu este lux, trebuie sa fim egali, nu statul sa-si creeze avantaje pozitive fata de mine pe criterii arbitrare.

Problema e in lege, ca de la 2000cmc taxa / cmc e de 4 ori mai mare! Eu vreau sa platim uniform, asa e constitutional.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci hai in strada !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da corect ...hai azi ,ca tot se implinesc 25 de ani de la "plantat floricele"... :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de la Deva nu rezolv nimic in strada. Incerc caile legale care le am. Petitia e una dintre ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai colegul, ca mai glumim asa un pic .. :smile: Cind era de iesit, a iesit ce a iesit..

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fiecare data cand vreau sa ies in strada....e vremea naspa! :glasses9:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea e normal sa ne injuram in strada pentru drepturi cu care ne-am nascut... Insa e o democratie tanara si invayam din mers. Semnati petitia va rog, nu cer nimic din ce altii nu au. Sa fim egali in drepturi, asta vreau.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă se continuă trendul actual la mașinile noi (cmc mic, turbo), se va deștepta și statul în câțiva ani și va trece la impozitarea după CP.

Edited by csongi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu inteleg DE CE platim impozit la masina? Toate taxele legate de masina sunt deja bagate in acciza la carburant.

Daca eu am un volvo 240 cu motor de 2400 si o tin in garaj ca sa ii dau o cheie o data pe luna de ce trebuie sa platesc statului 10 milioane pe an? Din punctul meu de vedere impozitul pe proprietate este taxa de smecherie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozitul pe masina este un impozit pe avere, la fel ca cel pe teren, casa, iaht, avion.

Rolul sau este de a impozita averea.

Ar fi minunat sa nu existe, dar, cel putin la noi, e mai mult decat necesar impozitul pe avere. Pentru ca cei corecti, care isi platesc taxele pe venit, nu apuca sa faca prea multa avere, din cauza impozitelor directe (pe salarii, dividende, chirie etc). Deci, daca impozitul pe avere nu ar exista, atunci milioanele de cetateni romani care nu declara venituri niciodata, ar fi avantajati. Eu prefer sa se micsoreze impozitele directe si sa fie marite cele pe avere, caci acestea nu (prea) pot fi ocolite. Nu ai cum sa scapi de impozitul pe teren, pe casa, pe masina. Deci, e mult mai echitabil asa.

Eu unul, daca nu plateam taxe salariale in ultimii 23 de ani, de cand sunt angajat la propria mea firma, as fi putut economisi vreo 100,000 de Euro. Imi faceam o casa pe pamant cu banii astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozitul pe avere este taxa de smecherie a statului roman si punct. Daca eu am platit impozit la bani cand i-am produs si mi-am facut avere nu e vina mea ca altii nu au platit. Si pana la urma statul daca vrea bani la buget sa faca fabrici nu sa inventeze impozite.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozitul pe avere este taxa de smecherie a statului roman si punct. Daca eu am platit impozit la bani cand i-am produs si mi-am facut avere nu e vina mea ca altii nu au platit. Si pana la urma statul daca vrea bani la buget sa faca fabrici nu sa inventeze impozite.

In mare parte ai dreptate, dar mare parte din cei care au averi mari, nu prea le pot justifica!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozitul pe avere este taxa de smecherie a statului roman si punct. Daca eu am platit impozit la bani cand i-am produs si mi-am facut avere nu e vina mea ca altii nu au platit. Si pana la urma statul daca vrea bani la buget sa faca fabrici nu sa inventeze impozite.

Mai citeste odata cu atentie ce am scris mai sus.

Ai platit impozit pe venit si ti-a luat statul apoi si pe averea facuta din venitul net ramas. Daca nu ar fi fost impozit pe avere, cei care nu au platit deloc impozit pe venit, nu ar plati chiar nimic. Ar fi inechitabil fata de tine, care, asa cum sustii, ai platit impozit pe venit. Impozitul pe venit poate fi ocolit, oriunde in lume, dar mai ales la noi. Cel pe avere e aproape imposibil de evitat. Tocmai de aceea e cel mai echitabil din punct de vedere fiscal.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now