paunionutz

Suruburi planetare anti-ping

11 posts in this topic

Stiu ca nu este un element de tuning, dar este un upgrade!

Dupa cum bine stiti majoritatea S60, V70, S80, XC70/90, au zgomotul (pocnet) la planetare, cand se schimba directia de mers (fata - spate). Rezolvarea celor de Volvo, a fost aceste suruburi la planetare cu bucsa de cauciuc.

Problema este ca un astfel de surub costa in jur de 120 lei si este identic cu cel am masinii, doar ca are o bucsa pe el.

Acum vin si va intreb pe voi, daca aveti idee de la ce anume se poate adapta o astfel de bucsa, fara a cumpara surubul respectiv, care nu se gaseste decat OEM cu totul?

Eu tot m-am uitat pe net si nu prea am gasit ceva asemanator, dar nici nu prea "m-am jucat" cu multe bucsi la viata mea, sa fac o legatura intre ele. Eventual daca a montat careva pe masina asa ceva si are bunavointa sa desfaca un surub si sa masoare dimensiunile bucsei, ar fi minunat!

post-259-0-32208700-1434204316_thumb.jpg

post-259-0-13829200-1434204320_thumb.jpg

post-259-0-84868700-1434204324_thumb.jpg

post-259-0-19254700-1434204329_thumb.jpg

post-259-0-57353600-1434204333_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te contrazic, dar mi se pare ciudat, ca bucsile sunt de cauciuc simplu, nu au altceva deosebit. Cu pasta de blocare a suruburilor, ar trebui sa fi ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am cochetat cu ideea de a confectiona cumva acele bucse, dar ulterior am renunțat. M-am scobit si am luat faimoasele suruburi, cei drept la un pret mai mic prin intermediul lui Dragos.

Raul are dreptate, nu e doar cauciuc mai au si ceva insertii metalice in ele.La mine de cand le-am pus am scapat de zgomot.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am lamurit, mercy baieti! Deci pana la urma cred ca o sa le iau si eu, daca asta este singura varianta

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa le masor, nu-i problema, insa tinand cont ca bucsile sunt din metal si acoperite cu cauciuc, mi se pare destul de greu de confectionat, sau oricum destul de scump

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai pus? Cauciuc, sau ce, ca nu prea am inteles!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu am inteles, ca initial ai spus ca ai luat suruburi si apoi ai spus ca se poate face din camasa de rulment si apoi pus cauciuc pe deasupra. Deci ai luat suruburi anti ping si ai mai pus cauciuc peste bucsi (pe partile plane)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, saru' mana. Atunci inseamna ca trebuie sa astept si eu, pana nu o sa fie nevasta-mea pe faza, sa le iau si eu.

PS: am luat antigel OEM si lichid de servo OEM si le-am lasat intr-un colt in sufragerie, mascate de alte porcarii (pana ajung la soacra-mea la garaj, sa le pun in masina), in ideea ca nu ajunge nevasta pana acolo si ieri s-a impiedicat de ele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaa. Deci e buna standard la automate sa pocane atunci cand bagi marsalier din D si invers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaa. Deci e buna standard la automate sa pocane atunci cand bagi marsalier din D si invers.

Gresit!!!! nu la automate, ci la toate! :D

@Heim, din fericire pentru mine, am ajuns cam la final cu investitiile. Suruburile anti-ping ar cam fi ultima investitie care imi "sta pe creier". Pe viitor mai vreau sa iau un alt Yatour (actualul a decedat) si o camera DVR, dar nu reprezinta o prioritate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiu cat este IMIV-ul. Un Yatour este 56 usd pe ebay, cu tot cu transport. Plus ca mi se pare mai usor de utilizat decat IMIV-ul. Bagi stick-ul in el, faci foldere pe stick si le vede ca pe cd-uri. IMIV-ul are avantajul ca "vede" si video, dar eu nu am RTI, deci nu ma ajuta prea mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now