AxGp

Nou posesor Volvo S60

48 posts in this topic

Va salut!

Sunt noul posesor al unui Volvo S60 D3,163cp, din anul 2010. Usor usor incep sa descopar aceasta masina exceptionala si ma bucur de alegerea facuta. Sper ca in legatura cu intrebarile mele nu exista deschise alte topicuri,daca exista imi cer scuze anticipat.

1. La varianta de echipare Momentum exista posibilitatea ca pe afisajul digital sa arate viteza cu care ruleaza masina?

2 As vrea ca pentru rotile de iarna sa achizitionez jante de tabla 16"+cauciucuri iarna. dimensiunea jantelor actuale este de 17". Ce dimensiuni de cauciucuri se potrivesc la jantele de 16"?

3. Ce se fura frecvent la Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. OGLINZILE :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capacelele de la roti , le lipesti cu silicon (top tip de pe volvo-club.ro)

Pct.2 uitate in cartea tehnica , demensiunea generica volvo 205/55/r16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Bine ai venit printre noi - sa o stapanesti sanatos si sa ai parte doar de bucurii. Acum raspuns la intrebarile tale:

1. Nu - daca te referi la afisajul din consola centrala, nu.

2. Ai posibilitate de roti pe 16 - scrie in CIV - daca nu ma insel 195, 205 si 215.

3. Nu prea se fura - inca nu exista cerere de oglinzi pe modelele relativ noi de S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri!

Ma refeream la afisajul din bord,unde arata consumul instant,cat mai e de parcurs pana la urmatoarea alimentare,etc. Mi se pare cam greu de urmarit acul vitezometrului, sau poate e chestie de obisnuinta!

Oglinzile se pot fura,chiar daca oglinzile sunt rabatabile electric?

Din pacate nu am CIV masina este inmatriculata in Franta si inca nu am primit Cartea gri,ceva gen talon,poate o sa gasesc acolo dimensiunile aceptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo se fura orice, mai noi si grilele sunt la mare cautare.

Daca sunt rabatate oglinzile nu conteaza, le tragi cu mana tragi de geam si gata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista posibilitatea de a vedea exact cat carburant mai este in rezervor(ceva gen cum are loganul tii apasat pui contactul si iti arata cati litri mai sunt in rezervor)?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cu Vida+Dice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate termenii nu imi sunt cunoscuti,poti fi putin mai explicit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dice este interfaţa de diagnoza iar Vida este programul pt diagnoza. Mai pe româneşte trebuie pus testerul pe maşină.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am iinteles,si iti multmesc pentru raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-o prezint pe frumoasa suedeza!

Planul de service,pt s60 d3 2010, este identic cu planul de d3 de pe XC 60(postat pe forum)?Daca nu,ce trebuie schimbat la revizia de 60.000? Aveti idee cam care ar fi pretul reviziei de 60.000?

post-8350-0-18274200-1436473618_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Frumoasa suedeza, mai ales cu acel body kit.

Intervalele de service si ce se face la fiecare ai in cartea de service - Warranty Booklet. La 60.000 parca este revizia mare si cu filtru de motorina si ulei, daca nu ma insel.

Pot sa iti spun ca revizia costa intre 1,000 si 1,200 RON la Primus daca imi amintesc bine la D3 2L 163CP (verifica totusi), si mai obtii:

- Update de soft gratuit si diagnosticare erori

- Asistenta rutiera gratuita

Astea 2 sunt parte din Volvo Service 2.0 - am vazut ca masina este in programul Volvo Selekt, cu garantie inca daca nu ma insel.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Foarte frumoasa masina,

Sa aveti parte de multi kilometri fara incidente.

Volvo Selekt vine cu un an de garantie care este foarte asemanator cu cel al producatorului. (cel putin in UK)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc,baieti!

Intradevar, Volvoselekt(garantie si asistenta), este pentru 12luni(gratuit) cu posibilitate de prelungire (banuiesc contra cost).

Eu acum locuiesc in Franta. La discutiile premergatoare achizitiei, mi-au spus ca revizia ar costa in jur de 320-350Euro. Problema este ca m-am uitat in toate carticele dar nu am gasit nicaieri un plan de service detalia(am se ma mai uit odata). V-as ruga, daca detineti planul in format pdf,sa mi-l trimiteti.Daca nu am sa incerc sa cer dealerului.

Update-ul de soft trebuie sa cer eu sa-l faca sau este "din oficiu"? Ce aduce nou acest update?

http://esd.volvocars.com/local/us/2012-Volvo-Warranty-Manual.pdf

Am gasit asta sper ca nu sun mari diferente intre EU si USA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

In momentul cand masina intra in Service 2.0, automat se face update de soft, in functie de ce soft este recomandat pentru update. De asemenea, la fiecare revizie se face la fel - in momentul cand masina este conectata pentru diagnoza, apar si softurile necesare pentru update.

Nu am planul in format pdf, insa din ce am vazut, cam acelasi plan - dealer-ul ti-a spus bine - preturile sunt asemanatoare.

Am sa ma uit la mine si revin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat astazi carticelele si tot nimic!

In caietul de service nu este dat nimic detaliat,scrie doar ca reviziile pt modelul s60d3 se fac la 1 an sau 30000 km!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta asa este - 1 an sau 30k km.

Ce se schimba efectiv nu scrie - am verificat si la mine la fel.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK..

Orientativ voi utiliza ghidul de US.

citisem undeva ca la 45-60.000trebuie schimbata si cureaua de acesorii + rola,stiti ceva despre asta?

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut am o dilema frățiilor in a scoate cd-ul afara din cd-player!!:)) nu radeți pentru ca nu este vreun buton anume si fiind nou in achizionarea acestui mode mai am multe de învățat:))!

Mersi fain

Bafta va doresc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine,intre butonul de media si cel de telefon este un buton cu un triunghi si cu liniuta subtire dedesubt,ala este butonul de eject!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea este model 2011 !! Am sa ma uit dar nu cred ca am văzut asa ceva !!

Mersi oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

este acelasi! chiar deasupra tastei 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Avand in vedere ca masina nu este dotata cu roata de rezerva,as vrea sa stiu parerea voastra despre cauciucurile runflat. Se merita sau nu? Vreau sa achizitionez un set de cauciucuri pt iarna,si nu prea stiu de care runflat sau normale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now