AxGp

Nou posesor Volvo S60

48 posts in this topic

Daca iti permiti runflat, e super. Dar cred ca e de vreo trei ori mai scumpa o anvelopa din asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu' ma feresc de runflat. In primu' rand sunt mai rigide, daca ai jante mari o sa simti totul si mai rau decat simteai inainte. In al doilea rand, sunt mai grele, masina 'se simte' altfel, directia este mai greoaie si pare sa fie mai putin stabila. In al treilea rand, costa mult in comparatie cu cele normale, NEJUSTIFICAT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai senzori de presiune pe jante? Daca nu ai, pui degeaba runflat, pentru ca (daca) o sa faci pana, o sa mergi asa pana iti distrugi anvelopa, ca nu o sa stii ca este intepata/taiata

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat variante de runflat dar se pare ca runflaturile sunt "dedicate" BMW si de accea nu se gasesc dimensiuni agreate de Volvo. Apropiate ca dimensiuni am gasit 205/55/17 si 225/50/17. A incercat cinevA aceste dimensiuni? Ca diferenta de pret nu mi se pare ceva exagerat am gasit la 130-160E bucata,in functie d emodel si producator fiind o difrenta de 25-40 E/buc intre RFT si normale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Avand in vedere ca masina nu este dotata cu roata de rezerva,as vrea sa stiu parerea voastra despre cauciucurile runflat. Se merita sau nu? Vreau sa achizitionez un set de cauciucuri pt iarna,si nu prea stiu de care runflat sau normale.

Anvelopele runflat sint folosite pe diverse marci auto ,a caror sistem de suspensie ,construite de fabricant ca atare, recomanda acest aspect ...tractiunea spate este de obicei de bun augur cu aceste anvelope.Sint foarte grele ,cel putin 50-60% mai grele decit una de acelasi fabricant si marime si apoi echilibrare corecta.Suspensia pe S60 este delicata fata de monstruozitatea tehnica spate dupa ,bmw ,audi ,mercedes,etc

Iti cumperi mai bine,un kit de reparatie a carui solutie merge mai bine de 1 an ca si folosinta ori o janta rezerva mica.Acum faci cum crezi ,plus ca iti trebuie si control presiune pe fiecare janta,deci senzori daca ai runflat..

Edited by V50Saphir
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 5 sprayuri de pana , sunt 15 lei /buc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai senzori de presiune pe jante? Daca nu ai, pui degeaba runflat, pentru ca (daca) o sa faci pana, o sa mergi asa pana iti distrugi anvelopa, ca nu o sa stii ca este intepata/taiata

Daca ai runflat nu ai ce pana sa faci, senzorii de parcare se pun pt ca exista posibilitatea sa-ti sara anvelopa de pe janta daca nu ai aer in roata . In rest poti merge in linie dreapta fara aer in anvelope si cu 80km/h, la curbe insa poti ajunge in pom .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai runflat nu ai ce pana sa faci, senzorii de parcare se pun pt ca exista posibilitatea sa-ti sara anvelopa de pe janta daca nu ai aer in roata . In rest poti merge in linie dreapta fara aer in anvelope si cu 80km/h, la curbe insa poti ajunge in pom .

Dar de ce nu ai cum sa faci pana? Aaaaa... ca nu se lasa roata, asta este altceva, insa asta nu inseamna ca nu ai pana. Daca nu ai senzori de presiune, de stii ca nu ai presiune in roata respectiva?

Senzorii de presiune se pun, tocmai pentru a stii daca ai presiune sau nu in roti, pentru ca nu se vede cu ochiul liber si chiar daca nu sare anvelopa de janta, cu timpul se taie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumperi 5 sprayuri , pui cauciucuri normale , masina se comporta extraordinar si daca faci pana , speri sa nu fie taietura ... oricum bagi spray si ajungi la o vulcanizare (oricum daca tai si runflatu tot la vulcanizare ajungi) si un cauciuc normal la o oarecare vulcanizare costa cam cat un runflat pe net (cel mai ieftin loc posibil)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,eu am avut runflat si am mers cu el desumflat...la un moment dat facea urat tare si cand am oprit sa verific,janta a taiat toata anvelopa,s-a desfacut anvelopa in 3 piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce spuneti voi,nu prea se justifica cumpararea de RFT. Gasisem o oferta cauciucuri rft(bridgestone Blizzak)+Jante aliaj+senzori de presiune la 250E.bucata. CRed ca voi achizitiona niste cauciucuri mai bune, tot in jurul a 130-150E/buc. Ce recomandari aveti,pt cauciucuri de iarna?

Stanisor Ionut

Cum se comporta masina cu RFT?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nokian ... is bune si destul de ieftine

Cauta pe forum , este un topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce spuneti voi,nu prea se justifica cumpararea de RFT. Gasisem o oferta cauciucuri rft(bridgestone Blizzak)+Jante aliaj+senzori de presiune la 250E.bucata. CRed ca voi achizitiona niste cauciucuri mai bune, tot in jurul a 130-150E/buc. Ce recomandari aveti,pt cauciucuri de iarna?

Stanisor Ionut

Cum se comporta masina cu RFT?

Salut,simti orice denivelare cat de mica e,sunt niste anvelope tari,insa pe autostrada e o placere,in curbe ai aderenta buna,nu recomand pt drumurile din Romania,am facut un drum Brasov-Braila,pana la Ploiesti a fost o placere insa cand am dat de denivelarile de la camioane imi fugea volanul stanga-dreapta,cand treci peste calea ferata trebuie sa treci incet.

Aici in UK merg mult pe autostrada si sunt multumit de RFT insa cand intru prin orase si dau de gropi cat de mici ar fi e un cosmar,daca e una mai mare se simte ca si cum mergi pe jante insa sunt portiuni unde e asfalt lin si nu sunt zgomotoase deloc,chiar nu se aud in afara de vantul care intra pe la chedere.In August vin acasa cu masina si pana in Ro e doar autostrada si se simte ca si cum ai pluti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut 

Ref. Anvelope RunFlat 

Pana facuta de un cui, nici daca umpleam anvelopa cu 50kg de spuma, nu aveam sansa sa ajung la vulcanizare, deci asta cu spuma e pt pori/gauri fine,subtiri. Nimeni nu spune ca un ROF merge cu taietura, dar cu o gaura mare, cred ca ai sanse mari sa ajungi la vulcanizare sau sa fugi spre frontiera daca esti pe undeva prin Bulgari.

Manevrabilitate/Stabilitate nu stiu de ce spune cineva mai sus ca trage stanga dreapta, cale ferata .... daca ai RunFlat S/H sau nu stiu prin ce debara facute, cred, acum fiecare a experimentat cate ceva. 

Ref. TPMS - se gasesc sisteme de monitorizare, cu alimentare la priza (12v) pe ebay,amazon etc, sunt in jur de 80-100 $ , sau mai ieftin, capacele pentru valve cu ROSU/GALBEN/VERDE IN FUNCTIE DE PRESIUNE

De curand am primit un email de la o companie de anvelope  "Nu va recomand sa montati runflat pe o masina care nu este prevazuta cu RunFlat (pentru a nu deteriora planetarele, articulatiile, caseta directie) "

Voi ce parere aveti legat de partea tehnica Planetare, articulatii, caseta directie, amortizoare pompa servo etc

P.S Tehnologia ROF a avansat destul de mult, nu mai sunt anvelopele atat de grele si dure,(marci premium) Latimea anvelopelor inseamna cresterea stabilitatii, pentru cei care nu sunt hotarati, asteptati noua tehnologie de ROF din 2016.

Va salut

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Romania, nu sunt prea OK anvelopele RFT. Are un prieten pe un BMW si masina este mult mai rigida decat era inainte, pentru ca acum toate socurile sunt preluate de suspensie/articulatie si bineintele de catre directie. Am mers de multe ori cu masina inainte si dupa montarea lor si spun ce am constatat eu (si el bineinteles)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil anvelopele RunFlat care sunt facute prin debara(ale mele sunt facute de un brutar,scoase la norma de traforaj pe vas,se numeste Pirelli)sunt mai rigide ca asa au fost gandite,daca nu erau mai rigide probabil nu erau inventate,eu am avut o anvelopa taiata de janta ca mergeam pe pana si nu am observat din timp,doar atunci cand a inceput sa se simta miros de ars si scoatea un zgomot tare urat,ca si la virare maxim daca am limitatoarele de bracaj tocite. Sunt facute sa poti ajunge la o vulcanizare din apropiere in cazul unei pene,nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut 

Ref. Anvelope RunFlat 

Pana facuta de un cui, nici daca umpleam anvelopa cu 50kg de spuma, nu aveam sansa sa ajung la vulcanizare, deci asta cu spuma e pt pori/gauri fine,subtiri. Nimeni nu spune ca un ROF merge cu taietura, dar cu o gaura mare, cred ca ai sanse mari sa ajungi la vulcanizare sau sa fugi spre frontiera daca esti pe undeva prin Bulgari.

Manevrabilitate/Stabilitate nu stiu de ce spune cineva mai sus ca trage stanga dreapta, cale ferata .... daca ai RunFlat S/H sau nu stiu prin ce debara facute, cred, acum fiecare a experimentat cate ceva. 

Ref. TPMS - se gasesc sisteme de monitorizare, cu alimentare la priza (12v) pe ebay,amazon etc, sunt in jur de 80-100 $ , sau mai ieftin, capacele pentru valve cu ROSU/GALBEN/VERDE IN FUNCTIE DE PRESIUNE

De curand am primit un email de la o companie de anvelope  "Nu va recomand sa montati runflat pe o masina care nu este prevazuta cu RunFlat (pentru a nu deteriora planetarele, articulatiile, caseta directie) "

Voi ce parere aveti legat de partea tehnica Planetare, articulatii, caseta directie, amortizoare pompa servo etc

P.S Tehnologia ROF a avansat destul de mult, nu mai sunt anvelopele atat de grele si dure,(marci premium) Latimea anvelopelor inseamna cresterea stabilitatii, pentru cei care nu sunt hotarati, asteptati noua tehnologie de ROF din 2016.

Va salut

Latimea este aceasi fie runflat / normal . 

Eu am avut taitura de aprox 2cm pe surafata de rulare a anvelopei (intre rizuri) , cu 2 sprayuri am ajuns 5 km pana la vulcanizare , apoi cauciucul a fost aruncat . Deci se poate si fara runflat . 

stii cum arata un runflat pe interior ?? 

Pe viitor incearca sa nu iei peste picior colegii de pe forum ! 

O seara buna ! 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina cu runflat se strica mai repede(pe partea de articulatie)  decat una cu anvelope normale, consumul e mai mare si confortul este 0 . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am avut o anvelopa taiata de janta ca mergeam pe pana si nu am observat din timp,doar atunci cand a inceput sa se simta miros de ars si scoatea un zgomot tare urat

Tocmai din aceasta cauza ziceam eu ca nu sunt ok anvelope RFT, fara senzori de presiune roti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Gata alegerea cauciucurilor a fost facuta.

4 bucati nokian wr a3 au fost montate ieri si sunt pregatite de multi km!

Va multumesc pt indrumare!

Edited by AxGp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi alegere am facut-o , doar azi merg sa le montez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Am si eu aceleasi anvelope de iarna - le recomand cu drag. Ale mele cica sunt facute la rusi, robuste, pe zapada trag ca un tractor, iar pe asfalt sunt putin zgomotoase si simt toate denivelarile datorita cauciucului dur si presiunii de 2.6. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Dupa aproximativ 3500KM,ii dau dreptate lui Maverick: sunt putin galagioase si rigide dar au o aderenta foarte buna.Raport calitate/pret foarte bun, asa ca muzica mai tare si drum bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now