Denis Ciobanu

Probleme turbina si cutie de directie

30 posts in this topic

Da cred ca asa o sa fac.

In legatura cu turbina cei din Romania mi-au zis ca nu o pot repara iar astia de aici vor sa-mi schimbe turbina cu totu pe la o mie de euro noua cu tot cu manopera.Dar tot din Suedia vreau sa iau una SH.Nu merg mult cu masina si ma tine mult si bine.

Luni ma duc la service sa-mi iau masina si hotarasc cu ei acolo cum e mai bine.

Eu nu stiam daca pot lua o punte de pe o masina automata dar daca nu are importanta e ok.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar tu pana la urma ce ai nevoie? Ca vad ca tot zici de punte.... puntea este pe spate la toate masinile, aia pe care sta spatele masinii. In link ai pus caseta de directie, care este alta poveste,

Daca ai nevoie de caseta, este la fel la automata, manuala diesel si benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu turbina, eu am pe V70 AWD cu motor B5244T3 deci la fel ca al tau turbina TD04HL-13G. Ca sa nu cumpri turbina cu totul si nici sa nu cumperi kit de reparatie (http://www.ebay.com/itm/TRUST-TD04H-TD04HL-7G-9G-11G-13G-15G-Turbo-charger-Rebuild-Service-Repair-Kit-/252218152495), ai putea sa cumperi doar partea din mijloc http://www.ebay.com/itm/95-98-Volvo-S70-850-2-0-4-Diesel-TD04HL-13G-Turbo-Turbocharger-CHRA-Cartridge-/252213515016/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei am un 13G refacut (fosta mea turbina) si folosit max 1000km pt ca am trecut pe 16T. Fluiera putin la rece pt ca am indoit usor o pala la montaj dar in rest este in stare foarte buna. Pret 1000ron daca doresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refeream la punde de directie pentru ca in romana nu stiu exact cu se numeste tot agregatul pentru directie.Am crezut ca scapa ulei pe la cutia de directie dar la service mi s-a spus ca trebuie tot agregatul.

M-am hotarat sa iau si "directia" si turbina din Suedia si apoi revin cu impresii.

Va multumesc pentru suport.Inca mai caut codurile pentru turbina si "directie'....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now