brutus

Aerotermă - zgomot si vibratii

4 posts in this topic

Salutare tuturor,

Un prieten al meu are un Volvo XC90, cel mai probabil din 2007-2008, motorizare diesel.

Problema este următoarea:

- initial aeromerma mergea OK, doar pe primele două-trei trepte de viteză și ultima treaptă (atunci când era pe manual)

- de câteva zile, nu mai merege pe nicio treptă fără să facă un zgomot infernal.

Întrebare - mă poate ajuta cineva cu o părere?? Cred că este de la motorașul aerotermei. Ori este ceva rupt, ori descentrat. Cred că este descentrat, cumva, pentru că atunci când abordează o curbă mai strânsă cu ceva viteză și mașina se înclină, aeroterma nu mai face zgomot.

Și dacă îmi poate explica cineva cum ajung la aerotermă, să verific ce este, aș fi recunoscător.

Mulțumesc,

Iulian.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie demontat torpedul si apoi demontat ventilatorul. Ventilatorul are niste tablite pt echilibrare. Daca a sarit o tablita daia, el vibreaza. Sau este plin de mizerie si trebuie curatat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspunsul rapid. Cel mai probabil ai dreptate.

Acum, are cineva o schemă...un desen, ceva cum dau jos torpedoul, cum ajung la motoraș și cum îl demontez, fără sa distrugem ceva pe acolo??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt plecat din tara acum si nu am acces la Vida, dar din cate imi amintesc era cam asa:

1. Scoti plasticul de sub torpedou, unde este becul de iluminare. Are 2 sau 3 suruburi

2. Sub plasticul ala ai 2 sau 3 suruburi, nu mai stiu sigur

3. Deschzi torpedoul si in partea de sus ai 2 suruburi

4. Pe laterale ai cate 3 suruburi

5. Tragi un pic de el in fata si apoi ridici un pic in sus

Ventilatorul se afla in coltul din dreapta bordului si are 4 surubele si o mufa. Un surub este mai incomod de scos, dar nu imposibil

Parca asa era

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now