Sign in to follow this  
Followers 0
tudor67

anti skid - pedala acceleratie

4 posts in this topic

buna,

1.

am un Volvo V50 ,2008,motor diesel 1,6 si problema mea a ca msajul ANTI SKID imi apare in diverse momente: la 100-120km in curba, la denivelari(cale ferata), chiar si pe drum drept .Mesaju dispare la inchiderea conatctului. Mecanicul, dupa tester a gasit pedala de aceleratie cu probleme si trebuie schimbata...Credeti ca are legatua una cu alta?

2.

alta probelma observata: ajung la 2000 tuartii sau mai mult, o scot din viteza(pe liber in trafic) pt ca ma apropii de o intersectie si cand franez tinde sa se opreasca motorul(scade turatia pentru 1-2secunde dar nu se opreste).Deci doar daca calc putin frana, daca las ceva timp(4-5 sec) si apoi calc frana, fenomenul nu mai apare. O fi de la pompa, injectoare!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu pe ce tester a pus masina, dar daca nu a pus-o pe un VIDA + DiCE, este irelevant

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema nr.2 e asemanatoare cu a lui VAL8Geo, deci la calcarea franei pe liber scade turatia motorului ,ca sa revina imediat ce ridic piciorul de pe frana(in trafic, nu daca stau pe loc as accelera si apoi as calca frana).Acolo am gasit niste raspunsuri care nu cred ca au legatura cu intrebarea(niste explicatii ciudate intre lichidul de frana, motor si pompa de la servofrana...ma rog.Sau poate nu am inteles eu..). Se pricepe cineva, a avut cineva fenomenul asta si la rezolvat?

Insist cu explicatia problemei - daca scot din viteza(in trafic la1500 -3000 turATII)si nu calc imediat frana, variatia de turatie nu mai apare.Are loc o revenire la normal a turatiei si ramane neschimbata(apropo in relanti turatia la mine sta la 820 -840 cu aproximatie, e bine asa!?). Deci variatia de turatie(scaderea ei pana la 600-650tur/min cu impresia ca vrea sa se opreasca motorul) apare daca calc frana imediat dupa ce o las pe liber.La eliberarea franei totul revine la normal. :hello: Sper ca am fost cat de cat explicit!

problema nr 1 ...ce spuneti, sa schimb pedala!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu este pe benzina. Am avut probleme cu el intr o perioada ca imi scadea puterea motorului cand il apuca si ma informa calculatorul de bord ca i a scazut puterea motorului... Mergea apoi cu max 40 km/h. M am dus la un service si mi o zis ca ii problema cu un senzor din pedala de acceleratie. Am schimbat o cu 3 pedale de la dezmembrari si nu s o rezolvat problema, da omul parea linistit. Io imi cam pierdusem increderea dar linistea lui, m o linistit. Asa ca am comandat o pedala noua pe care mi o schimbat o si, surprinzator, problema s a rezolvat. Am deja vreo 3ooo km fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0