Alexandru Mocanu

Schimb ulei cutie manuala

40 posts in this topic

In manualul de utilizare zice ceva de genul ca uleiul din cutie este " pe viata". Acuma nu stiu ce inseamna " pe viata". Eu l-am schimbat la a mea si aceeasi problema: in autodata era1.8 , mecanicul a zis ca mai trebuie pt ca nu-i la semn, dar n-am mai pus. Si merge mai bine.

Trimis de pe al meu P5 folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicii încă cred ca e Dacie..semn=da pe afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am scimbt de curand si eu uleiul din C.V. pe motiv ca ma confruntam cu o schimbare greoaie a treptelor de viteze. In special la treptele I si II.

In special erau probleme la plecare, cand selectam treapta I,  sau sa retrogradez din II in I.

Toate acestea se intamplau "la rece".

S-au utilizat 2L ulei OEM. 

 

Din pacate nu s-a sesizat nici-o imbunatatire referitor la cele descrise mai sus.

Nu stiu daca problema ar fi acea 100 ml de ulei lipsa pana la 2.1L, sau alte probleme gen cablurile metalice de actionare a selectoarelor de pe C.V.

Ce paprere aveti?

 

Multumesc,

Marc T.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact din aceleași motive am executat operațiunea cu aproximativ doi ani in urmă. Nici în cazul meu nu au fost modificări in comportamentul CV. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 ore, darian007 a spus:

Exact din aceleași motive am executat operațiunea cu aproximativ doi ani in urmă. Nici în cazul meu nu au fost modificări in comportamentul CV. 

Sper ca, macar, ne se comporta mai rau masina.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/30/2018 at 1:40 PM, ionutmark said:

cablurile metalice de actionare a selectoarelor de pe C.V.

Asta e problema. O am și eu. Am înțeles că face parte din categoria ”așa face toate” și e ceva cunoscut la S40.

La fel ca și voi (cu toate că în carte scrie garanție pe viață), am făcut schimbul de ulei crezând că problema se rezolvă. Am umblat și la cablurile de la timonerie, dar nimic.

Până la urmă am aflat că acele cabluri metalice slăbesc în timp și nu își mai fac treaba la fel de eficient, de aici și disconfortul.

Ceea ce nu am reușit să înțeleg, este de ce se simte mai mult la frig? Vara aproape că e altă CV :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat uleiul la cutie ieri,am pus Liqui Moly GL4+ conform catalogului lor online (respecta norma ford),au intra fix 2L

 1 si 2 intra mult mult mai usor,asta e clar,diferenta e evidenta.In schimb treapta de mers inapoi merge catodata foarte usor si intra normal,iar cateodata este imposibil de selectat,daca nu bag a3a si apoi reverse nu al nicio sansa sa selectez reverse.

Am reglat timoneria,am curata-o si am gresat-o....nicio diferenta

 

Ma dispera....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurul motiv la care ma gandesc eu, de ce la "frig" "se contrazice" cu tine si la "cald" coopereaza, e faptul ca acele camasi ale cablurilor timoneriei se contracta cand e frig si merg greu. Nu stiu exact cum arata, dar cred ca la capetele camasilor sunt niste piese din plastic care asigura fixarea lor si ghidarea cablurilor... cum e la biciclete.

Poate intra si praf de-alungul perioadei de utilizare, si amestecat cu umezeala si ceva uleiuri, ajunge sa ingreuneze miscarea cablurilor.

Poate inlocuirea lor elimina disconfortul creat.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are lagatura cu timoneria,am curatat-o, si am gresat-o cu vaselina siliconica,merge extrem de usor deconectata de pe cutie,nu opune nici cea mai mica rezistenta.

In treapta 1 daca masina se misca la viteza  pasului uman gen intra extrem de usor,prea usor,in schimb de pe loc nu mai e la fel.

Treapta de mers inapoi e durere,numai nazuri face...merge numai cand vrea ea.Am observat ca am putin joc si in nuca de la schimbator.

Pacat ca e o masina extrem de buna,dar faza asta e greu de acceptat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am regasit in topic vascozitatea, banuiesc 75w90, ce parere aveti de Motul?

cutie.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se cere GL-4, trebuie neaparat GL-4 iar major=itatea

uleiuruilor de transmisie care se gasesc pe piata sint GL5.

De aceea s-aar putea ca ce ai pus dumneata acolo sa nu 

conteze firma si sa n fie bun. Chiar poate face  rau.

Cred ca acesta se potriveste la masina dumitale :  Volvo

31280771 http://www.piese-volvo.ro/fluide-originale/ulei-transmisie-manuala-api-gl4/volvo/31280771-p-98.html

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa revin cu pareri de mai bine de o luna de la schimbarea uleiului, cutia se comporta mult mai bine,intra mult mai usor in viteze chiar si in R intra aproape de fiecare data,diferentele sunt majore.Nu am nici o explicatie de ce a trebuit o luna sa se obisnuiasca cu noul ulei :huh:

Inbunatatirea se petrece de cca 2 saptamani maxim

Nu are legaura cu temperatura de afara,e chiar mai frig.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now