Alexandru Mocanu

Rozatoare in compartimentul motor

23 posts in this topic

Salut! Astazi cand am facut revizia la masina am descoperit un fir "atacat" de o rozatoare. Dupa aspectul firelor de par lasate prin compartimentul motor presupun ca e vorba de un sobolan. Am cautat diferite solutii: spray anti-rozatoare de la diferite firme pana la aparate cu ultrasunete. Ati avut aceasta problema? Cum ati rezolvat-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se rezolva super simplu problema schimband locul de parcare .

Nu merge cu nici o alta solutie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e :))?

post-6084-0-15576100-1435865489_thumb.jppost-6084-0-72649500-1435865502_thumb.jp

Si cand vezi labute de pisica pe capota si plafon in 99% din cazuri nu e pisica ci madra

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde ai inventat tu cuvântul asta? E din limba româna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-6084-0-15576100-1435865489_thumb.jppost-6084-0-72649500-1435865502_thumb.jp

Si cand vezi labute de pisica pe capota si plafon in 99% din cazuri nu e pisica ci madra

Am vazut una cand am fost in Germania. La un vecin al sora-mii, cu un Audi A3. Vedeam rozatoare cum urca pe la roata si cobora dupa cateva minute, iar urca, iar....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu l-am inventat asa se numeste in germana. Nu stiu cum se numeste in romana.

Am vazut una cand am fost in Germania. La un vecin al sora-mii, cu un Audi A3. Vedeam rozatoare cum urca pe la roata si cobora dupa cateva minute, iar urca, iar....

cand bag seara cate o tigare pe geam mai tot vad cum se perindeaza pe langa dricuri si apai urlu ca descreieratu' sa le speriu. N-am avut bafta asta sa rontaie si sper sa ramana asa ca multi vecini se plang de ....madrele astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca se gasesc si la noi animale ca cele din poze? Ce putem face impotriva lor!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu hranesc pisicile din jurul blocului , dar numa un pic le dau , cat sa ramana in zona

Sunt vreo 10 , din cate am obs , si nici urma de soareci sau sobolani , madre n-am vazut :))

Cand stateam la casa , cele 2 pisici ale noastre aduceau zilnic soareci , si dihor mi-au adus :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi le zice dihori,dar prin zonele urbane nu prea sunt.Mai mult la periferii,campuri deschise etc.

La noi mai populari sunt sobolani.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspa, vezi ce-nseamna sa nu ai bufnita.

Eu am o bufnita (sau cucuvea, naiba s-o ia) si de vreo 4 ani am scapat de porumbeii care sa cacau pe masini. Soricei/sobolani n-am avut dar vecinii se vaita ca au vizitatori.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspa, vezi ce-nseamna sa nu ai bufnita.

Eu am o bufnita (sau cucuvea, naiba s-o ia) si de vreo 4 ani am scapat de porumbeii care sa cacau pe masini. Soricei/sobolani n-am avut dar vecinii se vaita ca au vizitatori.

Asta cu cucuveaua/bufnita ma intereseaza si pe mine.

O tii tu? Sau cum? Ca si eu am probleme cu porumbeii. Si mai mult, cu batranii din bloc

care le dau zilnic de mancare. Toate balcoanele sunt pline de gainat/"rahat".

In tari occidentale e interzis hranitul acestora, caci nu mai au grija hranei si se

inmultesc rapid; sunt si transmitatori de boli.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Intradevar pare ca e vorba de un dihor.

In RO nu gasesti asa ceva decat in zonele urbane si de obicei nu ataca masinile ci innaripatele din gospodariile oamenilor.

Nu scapi de dihori (madre) cu pisici, nici daca umfli pisicile cu steroizi. Eu n-am auzit pana acum de vreo pisica eroina care sa fi dovedit un dihor.

Incercati cu ceva graunte otravitoare, dihorul e un animal omnivor care consuma atat carne cat si vegetale. Am vazut ca pentru sobolani se practica grauntele, dar nu stiu cat de eficace sunt sau daca nu cumva deja sobolanii le evita, stiind din memorie ca-s nocive (inteligente rau rozatoarele astea).

Atentie ca sobolanii sau soriceii, au obiceiul de a-si face cuib in pasla care izoleaza motorul. Am un vecin cu o Octavia noua nouta care e atractia sobolanilor si soarecilor din zona (mai ales iarna cand e frig). I-au ros instalatia electrica de 2 ori pana acum, de se facea bordul masinii pom de Craciun cand punea contactul.

Succes!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei cu probleme cu rozatoare, jderi, etc. fara sa fac reclama sau sa stiu cat de eficiente sunt am gasit pe siteul asta niste aparate pentru masinile noastre. http://www.roinsect.ro/pesticide/auto-casa-gradina/anti-rozatoare-auto/18/47

La mine la curte (pe langa Titu) am un caine (brac german corcit) care a reusit performanta sa omoare 2 dihori pana acum. Ca sa nu mai spun de pisici, pasari de camp si un arici (pe al 2-lea l-am salvat eu).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cainii da, cainii omoara dihorii, dar pisicile n-au nici o sansa, le omoara dihorul instant.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe la noi pe la capetala mandrele se mai aciueaza da` nu sub capota motor, pe capota motor sau in habitaclu.

Si culmea, nici nu vrem sa scapam de ele :))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Există și spray anti-jder (dihor, madră :smile:), doar că efectul nu este permanent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu cucuveaua/bufnita ma intereseaza si pe mine.

O tii tu? Sau cum? Ca si eu am probleme cu porumbeii. Si mai mult, cu batranii din bloc

care le dau zilnic de mancare. Toate balcoanele sunt pline de gainat/"rahat".

In tari occidentale e interzis hranitul acestora, caci nu mai au grija hranei si se

inmultesc rapid; sunt si transmitatori de boli.

Vine singura, sta cateva zile, mai pleaca 1-2 zile dupa care se intoarce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o problema foarte serioasa, si eu m-am confruntat cu ea.

- cablurile le roade pentru ca-l incomodeaza acolo unde si-a gasit locul : deviati traseul cablurilor.

- nu sunt multe locuri unde se poate aseza : ocupati locul cu ceva nerontzaibil - de exemplu cu aparatul cu ultrasunete care ar trebui sa-l goneasca :)

- e o masina cu garda joasa, din scut nu-i goniti usor - acolo cel putin nu face pagube.

Am incercat tot felul de alte solutii : aparate, spray-uri, otravuri, etc - niciuna nu a avut efect, am cheltuit bani si nervi degeaba.

Succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar...nu trebuie combatuti soarecii din motor, ci din garaj, locul de parcare, etc. Si pentru ca asta trebuia sa poarte un nume, i s-a spus simplu, deratizare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am prins in masina doar cu clei. Am si poze pentru doritori :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Important e sa-i lasi sa plece si sa povesteasca in comunitate ce au patit,ca altii sa nu le repete isprava... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now