alexpopeystar68

Statistica EU

13 posts in this topic

Statistică europeană la adresa României.​ ​(Rezultatul ultimilor 25 de ani.)

> 1. Cea mai bisericoasă tară din Uniunea Europeană (locul 1 la numarul de biserici pe cap de locuitor).

> 2. Cea mai înapoiată ţară europeană ( ​4​5% dintre români n-au WC in casă, fată de 2% in Europa).

> 3. Românii au doar jumătate din puterea de cumpărare a europeanului mediu, dar Işi petrec timpul liber in mall-uri si hypermarket-uri şi contruiesc noi mall-uri si hypermarket-uri, in​ ​ciuda crizei.

> 4. România este tara cu cea mai dură lege anti-arme din lume, singura care işi tine poporul complet dezarmat (motivând prin siguranta populatiei), dar este tara cu cea mai mare coruptie din Europa - 40% (Curtea de Conturi: din 15 miliarde de euro pe an achizitii publice, 6.2 miliarde se fură ).

> 5. România este printre putinele tări care interzic complet prostitutia (pe motive de moralitate), dar este cel mai mare exportator de prostituate din Uniunea Europeană (peste Rusia si Ucraina), conform EU Observer.

> 6. România este tara cu cel mai mic somaj oficial din ultimii 25 de ani, in medie, dar este singura tară unde 50% din familii declară că nu au nici un membru angajat; iar 25% din familii au doar un membru angajat.

> 7. România este printre tările cu cei mai multi absolventi de universitate din lume, dar este tara fără nici o universitate in top 500 (sub tarile africane) si ale carei diplome nu sunt luate in seama la angajare, nicăieri in Europa.

> 8. România este tara unde scoala este obligatorie pană la sfârşitul liceului (?, în sensul că liceul e gratuit), dar este pe locul 1 in Europa la şcolari analfabeti (30%), iar 42% dintre români cred ca Soarele se invarteşte in jurul Pământului.

> 9. România este tara cu cel mai mare procent de insatisfactie la adresa clasei politice; românii se plâng in mod constant de coruptia si incompetenta politicienilor lor. Dar este singura tară unde nu a avut loc nici un miting anti-coruptie in ultimii 25 de ani şi unde participarea publicului la actiuni anti-coruptie este minima.

> 10. România este tara cu cea mai mică absorbtie a banilor europeni, dar este tara cu cel mai mare procent de bani europeni furati (din putinul folosit) motiv pentru care Uniunea Europeana a tăiat fondurile pentru infrastructură

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare - unde este statistica asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Nu cred ca 45% din romani nu au WC-ul in casa. Asta inseamna ca mai mult de jumatate din locuitori locuiesc in mediul rural si zic ca mai mult de jumatate, ptr ca cel putin 10% din cei de la "tara" au baie complet utilata, inclusiv WC

3. Romanii in mare parte se plimba prin Mall-uri si casca gura si in plus, Mall-urile nu sunt construite de romani, ci de straini

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

preferam ca 45% sa fie o cifra corecta si restul sa nu fie...Romania e o tara religioasa plina de necredinciosi

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

preferam ca 45% sa fie o cifra corecta si restul sa nu fie...Romania e o tara religioasa plina de necredinciosi

Cum spune si statistica, Romania este o tara bisericoasa, nu credincioasa :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit informatiile prin e-mail, dar sa fiu cinstit imi e lene sa fac sapaturi

ca sa afluu din ce publicatie au fost prelevate; sunt socat de gravitatea lor

si ma intreb cat adevar e in acestea; oricum ar fi, cred ca suntem f. aproape ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o tampenie aceasta clasificare,in mare parte s-a ajuns aproape la ce scrie acolo si datorita lor,au venit si au cumparat fabrici sa le inchida fiindca reprezentau concurenta ,ne-au pus o gramada de conditii pentru aderare si altele,au nevoie de noi ca piata de desfacere nu ca parteneri.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S au inchis pt ca suntem noi prosti, fara chef de munca si asteptam sa ne faca altii treburile.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Statistic vorbind, mai mult de 50 % din cele enuntate la primul post, sunt neadevarate.

In ce priveste religia, numarul de biserici e mai mare decât al celor credinciosi, fapt ce chiar e de râsul lumii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un simbure de adevar exista in aceste 10 "postulate" insa este cam relativa exactitatea cifrelor dar una peste alta nu mergem spre ceva visat de 25 de ani.Incercam sau se incearca.....vedem unde se va ajunge la punctul propus doar printr- un nivel de trai real (mai)ridicat si nu doar din statistici.Din pacate statisticile fac uneori asa zisul nivel de trai si conteaza cine face aceste statistici si din ce parte se privesc lucrurile.Ma gindesc....

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Completez si eu: Politehnica si Cibernetica de la ASE sunt sigur in top. Iar asta cu diplome ne luate in seama... sunt si din alea dar cu siguranta nu de la facultati de stat. Statistica este facuta la caterinca.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa rau in toate domeniile. La noi, legumele si fructele inca mai au gust (nu toate, desigur), padurile (câte mai sunt) inca mai misuna de vietuitoare de mult disparute in vest si lista poate continua. In orice caz viata nu se rezuma doar la numarul de kilometri de autostrada. Nu mâncam sosele, nu dormim in parcari si nu respiram doar gaze de esapament.

Traiul bun nu se vede numai in statistici, ci si in privirea oamenilor de pe strada, in prietenii adevarati pe care ii ai sau nu, in caldura familiei traditionale etc. Si pentru unii, chiar si in mersul la biserica, ce este si trebuie sa fie un drept, dar nu o obligatie.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Nu cred ca 45% din romani nu au WC-ul in casa. Asta inseamna ca mai mult de jumatate din locuitori locuiesc in mediul rural si zic ca mai mult de jumatate, ptr ca cel putin 10% din cei de la "tara" au baie complet utilata, inclusiv WC

http://www.capital.ro/eurostat-jumatate-populatie-rural-urban-163873.html

Deci oraseni dedicati f putini

Dar nu cred nici eu statistica cu WCurile pt ca lucrez in zona rurala si sincer satenii stau mai bine ca muuulti oraseni.Si cu toate ca la sat au ramas mai numai batrani.Poate statistica s o fi facut in molodova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now