Limp mode volvo s40

Cristian Olimpiu Moldovan
By Cristian Olimpiu Moldovan in VOLVO S40/V50 (2004-2012),
Salut tuturor, Sunt posesor al uni Volvo S40 2.0d, fabricatie decembrie 2004, motor D4204T(serie YV1MS723152079374), si de circa o luna imi da de cap eroare "Gestion Moteur, Repar demandee/ Engine Management, Service required". Am fost la o diagnoza la reprezentanta Cluj (necunoscund alta posibilitati in regiune) si mi-au spus ca EGR este dus si posibil si turbo, dar mi-au si generat urmatoare coduri: BCM - No fault found CEM-DD00 LIN-bus 3 Communication fault - DTC is found not active DDM - No fault found DIM -No fault found ECM-0047 Turbocharger (TC) control valve signal too low - DTC is found not active ECM-0234 Turbo control pressure too high - DTC is found not active ECM-0299 Turbo control pressure too low - DTC is found not active ECM-0490 EGR control signal too high - DTC is found not active ECM-1335 EGR position sensor faulty signal - DTC is found not active ECM-1412 EGR control faulty signal -DTC is found active ECM-1412 EGR control faulty signal -DTC is found active(apare de 2 ori eroarea pe raport) ECM-2263 Turbo control faulty signal - DTC is found not active ECM-2566 Position sensor turbo signal missing - DTC is found not active EPS - No fault found PDM - No fault found PHM-E010 Power supply faulty signal -DTC is found not active SRS - No fault found SWM - No fault found. Masina intra in "Limp mode" indiferent de treapta de viteza si temperatura motorului. Am schimbat EGR (cu unul din dezmambrari), l-a cel montat initial fiind blocata efectiv, masina mergea perfect dupa inlocuire (fix o zi) dupa care iar apare eroarea "Gestion Moteur ...",doar dupa ce se incalzeste motorul si la viteza.
  • 8 replies