Sign in to follow this  
Followers 0
Nicu B

Demontare plastice Haion

3 posts in this topic

Salutare,

Am nevoie de putin ajutor, pentru V50 azi dimineata am incercat sa spal geamul de la haion, am observat ca abia picura.

Odata parcat m-am dus sa vad de de nu functioneaza < banuiesc ca s-a infundat> dar mai nasol a fost ca lichidul de spalare a inceput sa curga in porbagaj <la interior>.

Are cineva idee cum se desfac acele plastice pentru a verifica integritatea tubului de alimentare + cum pot demonta duza exterioara de pe haion?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update:

Defectiune - cap spalator infundat.  Imagine_1

Efecte - se crea supra presiune pe coloana de alimentare < tubul din cauciuc> si deoarece imbinarile nu sunt lipite sau clipsate tubul se umfla si elimina presiunea la imbinari.

Reparatie: Am demontat ornamentul din plastic superior al usii de la haion < vezi img attach> tragand din partea marcata cu elipsa usor spre mine. Aceasta mi-a dat acces la o serie de gauri, din care una era in dreptul spalatorului. Am apasat clipsul spalatorului si l-am inpins spre exterior.

Am declupat spalatorul Imagine_2, si l-am pus in solutie anticalcar si si-a reveni < nu e ca nou, dar functioneaza>.

 

Toate bune!

V50_interior dor.png

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0