Sign in to follow this  
Followers 0
Robert Murarasu

Volvo c30 1.6 diesel

4 posts in this topic

Buna ziua! As dori ca luna aceasta sa achizitionez un Volvo c30 cu motorizare 1.6 diesel din anul 2007. Bugetul meu este de 7000 euro. Vreau sa va intreb ce parere aveti despre aceasta masina daca este un model cu probleme,care sunt probleme cele mai des intalnite si daca mi-o recomandati. Masina vreau sa o cumpar second si am vazut pe internet ca m-as putea incadra in bugetul acesta.Pana acum am avut un Audi a3 iar in momentul de fata nu detin nici o masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Gasesti fara probleme un C30 prefacelift 1.6D (atentie, 1.6D nu este = cu D2, care oricum cred ca a venit doar dupa facelift pe C30) in banii aia.

Motorul de 1.6 de pe C30 este euro 4, deci s-ar putea sa trebuiasca sa achiti si timbrul de mediu (sau cum ii mai zice anu' asta...). Avantajul acestui motor este ca are intretinerea relativ ieftina, piesele nu sunt foarte greu de gasit si nici nu consuma exagerat de mult. Caroseria C30-ului nu este una foarte grea si o urneste din loc fara probleme. Daca vei aprofunda topicurile despre aceasta motorizare (in sectiunea S40 II gasesti cele mai multe info despre 1.6D) o sa descoperi problemele des intalnite (care cica-s cateva, dar bineinteles conteaza si cum a fost intretinuta/exploatata masina pana ti-a parvenit - cea mai mare buba care-mi vine acum in cap este DPF-ul).

Una peste alta... C30-urile sunt fun. Incearca sa te orientezi catre o masina cat mai dotata, diferentele intre variantele de echipare (Kinetic - Momentum - Summum) sunt considerabile. Nu te lua dupa numaru' de KM din bord si nici nu te astepta ca orice chilipir pe care-l gasesti pe net sa fie masina perfecta. In rest, spor la cautari. :D

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos spus M , volvourile in general sunt masini grele (in kg) materialul in plus probabil aduce si siguranta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc frumos pentru raspunsuri,va tin la curent daca gasesc una pe placul meu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0